News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

elphax

pai si paznicul unde sa doarma ? afara ????
 O:-)

P3trut

@ijwtsh mi se pare mie sau din video se vede ca baietii astia fac pasi spre finalizare si asfaltare?  :o Pare cam repede, credeam ca mai dureaza un an.  :lol:

GIV

@P3trut pai mai poate sa dureze un an.... pana semneaza contractul de servicii de paza :))

crystale

Înainte de alte îmbunătățiri ar trebui să scăpăm de limitările absurde de viteză

Teo

Azi de dimineața se lucra pe lotul 2 la spațiile de servicii.

In plus, la alunecarea de la Oiejdea erau prezente finisaore și utilaje de asfaltat, gata de treaba. Partea adusă la nivel probabil ca urmează sa primească rând pe rând straturile de asfalt.

Din câte îmi dau seama, strategia e sa lase la sfârșit partea neexcavata, ca sa își păstreze accesul in partea de sus a dealului, unde lucrările vor continua la consolidare.

ddfab

si pe lotul 4, au terminat cu asfaltarile de corectie a trambulinelor si au remediat si denivelarile din varful dealului dinainte de Turda. aici au asfaltat din nou toate benzile, marcat corespunzator s-au ridicat restrictiile datorate denivelarilor! acum se merge decent, nu te mai dai cu barca pe valuri...

dragos76

Dar restul cauzelor care impun restricțiile de viteză (în special lipsă de garduri, cred), oare când se rezolvă? In ultimele două weekenduri am avut drum pe A10 și în ambele situații la trecerea pe lângă Alba Iulia am văzut pietoni pe autostradă. Ce e mult mai grav e că prima dată era un domn inconștient care cu nonșalanță traversa autostrada, a doua dată erau ceva tineri care mergeau pe banda de urgență pe undeva prin zona podului spre Ampoi.

alexV

Ar trebui sa cerem o statistica autoritatilor (noi, API). Mi se pare ca e loc de o campanie de constientizare. Acu o luna a fost accidentul cu calugarul lovit de camion. La 4:00 noaptea, in dreptul manastirii Dumbrava de langa A10, un calugar de 66 de ani imbracat in negru traversa autostrada. O autobasculanta la trimis direct la domnul, intr-un hal fara de hal.

GIV

si o filmare de pe youtube cu lucrarile finalizate de pe lotul 4


alin2pas

^^ Acel călugăr era starețul schitului Sf. Nicolae din Vulcan (HD), un om deosebit. Dumnezeu să-l ierte!

Stefan01

Poate mi-a scăpat informația, dar întreb. Se știe când vor ridica limitarea de 100 km/h între Sebeș și Aiud ?

adiarc

cine stie cand au chef....nu o mai respecta nimeni....nici eu care am mers cateva luni legal....deja sfideaza orice bun simt
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ddfab

^grija mare, ca stau des cu radarul in parcarile de pe lotul 1, ambele sensuri si mai nou stau in nodul Sebes pe directia Sibiu-Alba. stau dupa podul peste DN, in zona hasurata unde intra breteaua de urcare dinspre sensul giratoriu de la Lancram. soferii nu-i vad, ca este drumul in urcare, iar cand sunt sus pe pod, e prea tarziu... am prins o tura, cand stateau 3-4 masini de politie in acea zona, una " pistola" masinile, celelalte mergeau dupa ei si ii opreau in parcarile de la Oarda. acolo erau alti "pistolari"care mergeau dupa " infractori" si ii scoteau la nodul Alba Sud. in acea zi cred ca a fost jale mare pe acolo...

crystale

Ăștia de la cnair împreună cu poliția rutieră își bat joc de noi. Pe banii noștri. Nu există absolut niciun motiv să se păstreze restricțiile alea de viteză aberante.

yetiman

Restrictia de viteza poate ca e absurda (si nici nu o respecta nimeni daca stie ca nu e politia cu radarul).

Dar motivul este simplu: Lucrarea NU este finalizata si nici receptia finala nu s-a facut.

Daca se aplica legea veche (si mai absurda decat solutia actuala) nu s-ar fi circulat nici acum pe cele 2 loturi.

Da, solutia logica ar fi fost sa se pastreze restrictii doar pe zonele unde mai sunt lucrari. Dar e greu cu schimbarea legislatiei si adoptarea de reguli care sa aiba logica...
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu