News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

user201







Marți am parcurs în întregime A10 și legat de cele 2 loturi deschise oarecum complet în 2021, pe lotul Aktor pe lângă ce se vede în poză, mai au de lucru la ambele spații de servicii ce sunt într-un stadiu foarte incipient și la C.I.C. -ul din nodul Teiuș, plus multe panouri fono-absorbante de montat. Pe lotul Pizarotti spațiile de serviciu erau închise și deși de la exterior păreau terminate sigur nu sunt  că altfel nu rămâneau închise. Pe lângă aceasta, ne-ieșind de pe autostradă în nici un nod, mai erau tot felul de detalii de pus la punct.
Sper să gate ambii constructori ce a mai rămas de făcut pe parcursul lui 2022.

Teo

Daca s-a facut receptia, ne mai putem astepta sa mai lucreze ceva pe L1?

danutzu_1069

Daca a fost receptie a fost cu anexa, si asta e obligatorie pentru a debloca  SBG (garantia bancara)...
Deci, da, vor mai lucra... Mai in sila (de parca n-ar fi rahatul lor) dar vor mai lucra... pana se stinge lista....
Acu, putem sa ne gandim si la șpăgi pentru "stingerea" listei...
Deci, ochii pe ei! (drone si "infanterie")
Ar fi fost interesant continutul anexei... :|

Ionut

Evident ca trebuie sa termine tot ce e în anexa, în contract de fapt.

hvm

^
sau cineva sa semneze ca ar fi gata....
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

ddfab

^^ sunt curios cum o sa trateze sensurile giratorii din Alba nord, in special cel nordic, care a inceput sa se degradeze... asfalt macinat, gropi, precum si DN1 intre cele 2 sensuri giratorii din acelasi nod, unde, la fel, asfaltul se macina si sunt gropi.
mai au si acea deviere a DN1, tot la Alba Nord...
dar, dupa cum au "plombat" gropile de pe urcarea pe autostrada la Alba nord,sensul Turda Sebes, nu ma astept la lucruri "marete" de la pizza... probabil tot o fusereala, daca va fi si aia...

alex8

Variantele sunt recepție, suspendare sau respingere.
Recepția cu anexa la construcții nu mai exista.

horatiu.cosma

Recepția cu anexa a fost reintrodusă in 2018. V-a spus deja cipribbe despre anexa mai lungă ca documentul de recepție.

prd.marius

sper totusi sa fie undeva stipulat sa mute si acel stalp care sustine indicatorul, de pe banda de urgenta la Alba Nord...

xab80

^^
@prd.marius
Poate sunt eu pesimist, dar presimt ca stalpul ala se va muta abia dupa primul accident :(

Cetatean

Si la Aiud, pe sensul spre Sebes este un stalp "lasat " inainte de banda de iesire. Este infipt in asfalt.

prd.marius

Mai sunt multe de facut.
Si inca o observatie vreau sa adaug, ca parere personala. Imi cer scuze daca s-a mai zis.
Dar diferenta de calitate a asfaltului intre L1 si L2 e ca de la cer la pamant. Pe L1, parca merg cu caruta, in schimb pe L2, cred ca e cea mai lina autostrada pe care am mers in Romania.

Cetatean

Asta si aia turanata de Colas

ddfab

^^ de acord cu tine! pe L1, cea mai proasta asternere de asfalt este in zona parcarilor de la Oarda, pe ambele sensuri. aici pe o portiune destul de lunga, pe banda 2, apare cate o denivelare la cativa zeci de metri, destul de pronuntate. se observa si la marcajul lateral, continuu, de langa ax, aceasta valurire pronuntata... se simte puternic in masina. deci evitati banda 2 in aceasta zona! nu stiu cum de aici le-a iesit planeitatea la receptie! sau poate a fost bine, fiindca nu se aluneca precum pe gresia din baie... ;)

prd.marius

Diferenta asta de abordare fata de anumite lucrari ma enerveaza foarte tare pe mine.
Adica ne-au tinut cu L3 si L4 inchise atata timp, desi erau finalizate complet, pt ca nu iesea "planeitatea".

Pai pe L1 nu stiu daca a iesit ceva bine.. e praf acest lot din punctul meu de vedere. Nu am citit anexa, dar daca asa s-a semnat receptia, atunci acest dublu standard e de tot ...
Chiar as indrazni sa compar L1 cu OS3.

De obicei cand merg pe autostrada, ma simt destul de in siguranta, dar pe L1 ca si pe OS3, nu simt asta.