News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

vancouver

In realitate am trecut de la 1 banda pe sens la 3. Pentru ca avem 2 pe autostrada si ramane si banda pe DN. O buna partea a traficului acolo este locala, care va folosi in continuarea DN-ul. E greu de crezut ca vom avea vreodata ambuteiaje pe A10, cu exceptia situatiilor speciale gen accident / lucrari.

In schimb nu e exclus sa avem probleme pe A1 la Sebes, la confluenta A1 cu A10.

Ca principiu daca am facut upgrade la autostrada, problemele de ambuteiaj o sa apara acolo unde am avut prima data probleme fara autostrada (in anii 2007-2010). Adica la Sebes, traversarea Sibiului, centura Arad. La Deva nu, pentru ca autostrada nu poate fi folosita pentru trafic local. Pe vremea aia nu erau probleme pe DN1 Sebes-Turda.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

xab80

Quote from: cristi5 on December 11, 2021, 09:43:03 PM
In plus, va fi gata suficient din A3 Cluj-Oradea sa mai fure putin din traficul cu destinatia Ungaria.
Depinde de unde pleci catre Ungaria. Deja A3+DN1 Cluj-Oradea este cel mai atractiv pentru o mare parte din tara. A3 va fi preferat pentru destinatii dincolo de Ungaria doar dupa ce e gata. Italia si Spania vor merge in continuare pe A1.

xab80

Am reusit sa fac si eu traseul A10 full sambata asta in directia Sebes-Turda. Cateva impresii:
Pe lotul 1 Pizza a uitat niste panouri de ingustare inainte de nodul AI Nord.
La Sancrai, curba mi se pare cam stramta pt. 130km/h (in conditii uscate, eu am venit pe niste ploi diluviene). Nu tin minte sa existe vreo limitare de viteza acolo, si daca e sa ne gandim ca iarna e o zona cu probabilitate mare de polei, poate ar trebui rectificata problema.
La nodul Aiud, un cetatean local cu o masina marca din 3 litere a intrat direct pe banda 2 fara nici o jena taind toate liniile continue si discontinue (poate din obisnuinta). Aveti grija, pesemne nu toata lumea a aflat ca s-a deschis...  :shocking:

ddfab

dupa cum spuneam intr-un post mai vechi, pizza au inceput sa monteze paletele antiorbire... de la nodul Alba Nord, au ajuns pana la aproximativ 900 metri de iesirea spre nodul Alba Sud... acuma sa vedem cat le ia sa monteze si pe restul lotului... conexiunile dintre parapetele de beton si cel metalic le-au realizat, deci le mai ramane sa monteze palete antiorbire si eventual indicatoarele de la baza parapetilor de beton , cum sunt pe loturile vecine... spatiile de servicii sunt aproape gata, deci ar putea termina si sa ridice restrictia de 100... asta la nivelul autostrazii, ca la restantele de pe DN1.... mai vedem ce si cum. poate la anul...

intre nodurile Alba Nord si Alba Sud...




horatiu.cosma

E antiorbire instalată și spre Sebeș. In schimb sistemul de scurgere a apelor are multe lacune.

bdragos1

Acum ca au trecut 2 saptamani de la deschidere, stie cineva care mai e situatia gardului de protectie? :)

andrey_rsu

Am trecut de câteva minute spre Alba, am văzut câteva echipe care lucrau la gardurile de protecție plus panouri fonoabsorbante. Nu cred ca mai au foarte mult de lucru.

ddfab

^^^ spre Sebes, era instalata ontiorbirea mai demult, aproximativ 3 km, in 2 zone... hai ca nu mai e asa mult... :)

TibiV

@andrey_rsu,

spre Alba se poate merge fie dinspre Sebes (Lot 1), fie dinspre Aiud/Teius (Lot 2).

Incearca te rog sa fii mai exact in exprimare.

-----

Sa zicem ca postez eu: "Sunt pe autostrada, la 20 km de Bucuresti, se fac reparatii". Ghici unde sunt, si pe care sens sa fac reparatiile....





Mama proștilor este mereu gravidă... :)

andrey_rsu

Corect TibiV , mai exact pe sensul de mers Aiud - Alba Nord, lucrau in 2 sau 3 puncte.

ddfab

un nou update de pe lotul 1...
se pregatesc de montaj palete antiorbire de la Oarda, spre nodul Sebes. sunt aduse barele de prindere si insirate pe zona mediana, pe aceasta portiune.
ieri se peria parcarea de pe sensul Sebes-Turda, in asteptarea marcajelor...
se executau marcajele in parcarea de pe sensul Turda-Sebes.
au terminat de marcat zona giratoriului din nodul Alba Sud, cel de pe centura.
din pacate, la giratoriul nordic din nodul Alba Nord nu mai misca nimic, asfaltul s-a degradat, iar acea deviere a DN1 in zona se lasa asteptata... >:(

NewBest

Am vazut ieri in zona Alba Nord ca au trasat din nou linia continua pe axul drumului intre cele doua giratorii (nu se mai vedea absolut deloc, noaptea pe ploaie mai mult ghiceai pe unde trebuie sa mergi). Si in partea nordica unde e devierea au trasat linia, ceea ce ma face sa cred ca nu se mai apuca de asfaltari si de mutat DN-ul in viitorul apropiat (desi nu ar fi prima data cand pizza face ceva azi si maine strica).

toma

Astazi, Turda-Alba Iulia. Ora 13 drum lejer 35 min. In zona Unirea cateva denivelari care se simt destul de bine, limitare la 100 km/h. Inainte de Teius, trei muncitori isi faceau de lucru la panourile fonoabsorbante. In rest nici o miscare nu am vazut. In zona Oiejdea, se circula destul de bine, 80 la ora, comod. Se simte schimbarea.

crystale

Am mers azi (duminică) de la Sebeș la Turda și nu am văzut pe nimeni lucrând. Oricum, în mare, toate gardurile și palatele antiorbire păreau la locul lor. Cu toate astea, limitarea la 100 încă era prezentă pe tot parcursul loturilor 1 și 2. Mă întreb cât mai au de gând s-o lase așa.
Puțin offtopic, știe cineva de ce nu se montează astfel de palete antiorbire și pe A1 București-Pitesti? Presupun că nu e o operațiune foarte dificilă și se poate face sub trafic, eventual cu restricții locale.

florin74

Gardurile de protectie sunt montate peste tot
Azi ar fi ceva comisie sa evalueze din nou situatia... Posibil sa ridice limita la 130.