News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

AkaManah

Deci, tu chiar crezi a alde Pizzaroti sau Aktor tremura de frica in fata unui ministru interimar? Sau ca declaritiile nu sunt doar de fatada?

ddfab

^ nici macar ministru... pistolul este la cnair... :)

Adisan

#26867
Nod rutier Alba Iulia Nord 09.10.2021

https://www.youtube.com/watch?v=PS2fm9eFVbs&ab_channel=Adisan

Stadiu lucrări Lot2, filmare completă 09.10.2021

https://www.youtube.com/watch?v=wzCRMRZP4Cs&ab_channel=Adisan

Nod rutier Alba Iulia Sud 09.10.2021

https://www.youtube.com/watch?v=MW2IQdtalvY&ab_channel=Adisan

Sensul SUDIC din nod rutier Alba Iulia Nord

https://www.youtube.com/watch?v=VzNz-SzNfQM&ab_channel=Adisan

Teo

La giratoriul care face legatura cu centura Alba Iulia si nodul Alba Iulia Sud se reface asfaltul turnat anul trecut.

hefaistos

^^ In cazurile acestea rezilerea nu e pedeapsa, e premiu, indiferent de cuvintele care o insotesc.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

StefanCelMare

Mai rumegând ce a zis Pizza... @Vancouver, chiar a zis aia, că țară de mâna a 3-a, care nu merită respect?

Nu poți să nu te întrebi, de ce mai licitează Pizza în România. Deci e nasol, dar licităm? Cum se împacă licitația cu mâna a 3-a?

În general cnair are mereu probleme și partea ei de vină, dar așa declarație, e a la Cuc de Italia. Păi și s-ar mira dacă le-ar da interdicție CNAIR pe România la cum vorbesc?

carutasul

pare destul de optimist lotul 2, sunt cam gata la nodul Teiuș, la supratraversarea cu bucluc pare că lucrează, parapeți, marcaje... doar vremea să se mențină...

florin74

Noroc ca i-a amenintat Pistol cu rezilierea... Daca nu era el, pleca Aktor cu asfaltul in Grecia. :lol:
Maxim 1 decembrie e mai mult decat realizabil.

carutasul

eu speram că termină la sfârșitul lunii, cu o singură bandă la Oiejdea :)
Pare că au pus mare parte din asfalt și ce mă distrează e că la filmările de acum ceva vreme de fiecare dată, fatalitate, finisorul stătea, pe când în cele noi, în toate... se mișcă ...

alexandru_m

@carutasul

Lasa ca stau finisoarele de la Pizza parcate in mijlocul giratoriului. Bataie de joc incredibila de la Pizzari.

Cat despre lotul 2...domnul Pistol s-a impuscat in picior. Dar deh, suntem in Romania. Ca la fotbal...nu joaca echipa nimic pentru ca antrenorul anterior a gresit pregatirea fizica asta iarna. Scuze de gradinita, maxim clasa pregatitoare.

Sau poate Pistol vrea sa arate ca Drula si echipa lui au reusit sa grabeasca doar un giratoriu cu 6 luni, el grabeste o autostrada intreaga. Oricum, trist.

carutasul

eu presupun că vrea să se împăuneze că le-a pus ... pistolul la tâmplă și de aia au terminat.
Însă poate zboară și el până atunci și ne scutește de fițele domniei sale :)

vancouver

^^ eu n-am zis ca Romania e tara de mana a treia, ci ca italienii (in special cei de la Pizza) asa ne privesc si asa se comporta cu noi. Si ca in anumite comportamente vad confirmarea teoriei lor.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

GAC

Atitudinea ostila, aroganta, amenintatoare si conflictuala a lui Pistol nu sunt etalon pentru omul din administratie, dar nici mobilizarea de peste vara a lui Aktor nu este de dat ca exemplu. Chiar si cu o mobilizare mediocra se putea termina asfaltarea, inclusiv la nodul Teius pana in Septembrie, ramanand doar implementarea solutiei tehnice complexe la Oiejdea ca zona cu probleme (half profile temporar).
Ceea ce ma tem este de o noua reziliere cu famfara, care ulterior sa se dovedeasca abuziva pentru care sa mai platim niste sute de milioane peste vreo 5 ani si sa ramanem si fara garantie la autostrada.
Oare cat ar fi dispusi sa dea Aktor ca sa iasa de pe un lot dificil si sa-si recupereze paguba cu varf si indesat peste cativa ani?
Oare oamenii din MT / CNAIR au caracterul sa reziste la asemenea tentatii, mai ales ca stiu foarte bine ca nu vor face multi purici in actualele functii interimare de conducere?!

cristi5

#26878
Quote from: toma on October 08, 2021, 06:45:51 PM
Mi-e teama de calitatea executiei lucrarilor. Pe ambele loturi.

Da, am mai auzit asta pe LD3. Ca se va prabusi in cateva saptamani etc. Patrioti de pe santierul vecin (LD4) si din DRDP si din CNAIR il dadeau ca rebut. Au si deschis cu restrictii. De tonaj, de viteza. Si ce sa vezi. Le-au ridicat si drumul nimic, nicio prabusire. Ar trebui sa li se bage pe anus toate amenzile de viteza.

Romania are nevoie de 3000km de autostrazi mediocre. Daca se strica, inchidem un sens si circulam HP cat se repara. Oricum n-avem trafic de mai mult. Si exista garantie. Asta daca nu reziliem ca prostii, ca pe LD3.

ddfab

in filmarea lui @Adisan(multe multumiri), se observa restrictie la 120 din fosta plantatie de hamei de la Radesti,pana dupa podul peste Mures de la Sancrai... oare de ce? are cineva vreo idee? e drept ca trece prin acel debleu stabilizat cu piloti forati, dar totusi... ceva probleme cunoscute?