News:

Video 21.06 Autostrada A1 Pitești-Curtea de Argeș.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

reed

Este pentru a consuma tasarile

paulmare

Adisan multumim
la Oiejdea fiecare a 3-a sau a 4-a ancora pare ca e rupta, alea cu "burta" nu au fost montate corect si nu au putut fi tensionate, incredibil ce fushereala mare a facut acolo euroconstruct, ce e acolo pot reteza ca nu cred ca ajuta cu ceva ancorele alea
la Teius podul mare metalic e inca pe reazemele de santier - ce le lipseste sa poata sa il puna pe pozitie ? de vreme ce cutiile cu balast sunt pline (cu varf :) )

la cutii daca zice Horatiu ca nu le-au iesit testele de compactare
fie au fost prea harnici camionagii lui Marcotim si au adus balast intr-un ritm mai rapid decat putea compacta echipa din "cutie"
sau buldozeristul din cutie era ocupat cu selfieuri

sau proiectul cu armaturile dintre zidurile cutiei care trebuia montata, tensionata etc in timp ce deasupra Marcu aducea umplutura continuu e prea "complicat" si trebuie ceva clasic si simplu nu SF-uri de astea de teutonia

La oiejdea mie mi se pare ca nu au de gand sa faca decat half profile, balastul care reazama primul zid cred ca asa ramane pana termina ce au de facut deasupra pe deal

adisan inca o data, multumim :) si tuturor celor cu drone si infanteristilor cu poze care ne tin la curent

elphax

Paul suntem in 5 octombrie. le ia 2 saptamani maxim sa scoata pamantul si sa asfalteze, marcheze si sa puna parapetii DACA dealul e stabilizat

AkaManah

Noi suntem aici ca microbistii care sunt tot timpul siguri ca nationala va ajunge la campionatul mondial data viitoare desi, de 20 de ani nu au reusit. Cam asa e si cu firmele de pe A10.

Telvanni

Cum naiba isi mai fac treaba tirantii acestia daca i-au indoit?  :o


Ionutcatalin

Prea multe locuri unde Aktor a avut probleme cu umpluturile, greu sa găsești o filmare unde nu se scoate din corpul drumului și se reface, faptul ca merge pe A0 cu Marcotim îmi spune ca nu e neapărat vina lor, poate și calitatea materialului de umplutura e de vina, poate și lucrul asta în șuturi în care au lăsat terasament neprotejat peste iarna sau ierni. S-a lucrat foarte haotic și oricum ar lucra subcontractorii vina este a antreprenorului general.

tudor

^^ Mie mi se pare ca ancorele alea nu mai puteau fi "salvate" o date ce ai luat pamatul de pe ele. Ele sunt acum degeaba acolo asa cum degeaba e si partea superioara din zidul "de sprijin" care sprijină .. aerul.   
Cel mai probabil au fost îndoite de cupa de excavator. Asta nu exclude montajul prost (vreo suta de pagini in spate a fost discutata chestia asta) dar asta este acum irelevant.

alecu26

Supraincarcarea e o metoda de durata si trebuie multi metri de incarcatura acolo. Nu stiu ce cred ei ca rezolva.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

alexa_adrian2001

Mai inauguram ceva anul asta pe a10 oare?

Mereu aud ca firmele de constructii prin tot felul de clauze si aditionale iau bani de la beneficiar. Dar totusi: in ultimii 10 ani Beneficiarul a cerut macar o data penalizari de la constructori? De cati ani tot asteptam dupa A10 sa fie gata??? Nici o penalizare!?

alecu26

eu zic ca da. Dar aici la Oiejdea pe juma de sens.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

cfdp

Umplutura este cred, tot necesarul de material pt platforma dintre elevatii,  ce se ve realiza dupa ce se termina capatul pasajului (placi de racordare,....)

bbogdan8

Au terminat de marcat cu vopsea galbena iesirea de pe a10 spre Turda astfel incat sa se si intre pe autostrada catre Sebes pe aici. Probabil azi sau maine o sa vedem deja circulatia deviata pe acolo.

sm33

Au dat drumul. Am trecut eu acum 30 min. Politia dirija traficul pe noul traseu

misucatinas

nu este ceva filmare ca sa vedem?

ddfab

Azi,de dimineață, akrorii duceau finisoare pentru asfalt in zona de inceput a lotului, spre Alba, la limita cu lotul 1.probabil, zilele astea se apuca de uzură în zona rămasă intre lotul 1 și dealului Oiejdea.