News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

alexV

Saptamana viitoare e noua tinta a Aktorilor sa inceapa uzura.

La Oiejdea la deal sunt intalniri in teren intre constructor, proiectanti, verificatori, Universitatea Tehnica, subcontractor. Rafineaza pana la sublim rezolvarea alunecarii aleia.

Pizzarotti, cum bine stim aici, au probleme cu drenarea apelor pe lot, in sensul ca nu au prea facut-o. La AB nord sunt sleauri pe A in zona de franare. Va trebui frezata uzura candva.

Opinie personala, intre Aktor si Pizzarotti as alege Aktor, fiindca proiecteaza mai misto (poduri elegante fara rosturi vs. 1 milion de pile in albiile Mures si Sebes), si o scot la capat cu santierul si dupa ce iau tepe de ordinul zecilor de milioane.

bbogdan8

#25861
Breteaua spre Alba Iulia din sens, azi dimineata pe la ora 9:00


Si dupa ora 17





xab80

Quote from: ddfab on July 08, 2021, 08:41:30 AM
^^, ^  Noile descoperiri sunt pe traseul drumului judetean care s-a relocat doar acum. Pana acuma, pe acolo se circula, era asfalt.
Nu era chiar asfalt acolo, era pe langa drum. Daca te uiti la video, se vede ca mormintele sunt oarecum grupate, se poate observa un perimetru mai plat. Oricum, acel teren a fost retrocedat demult si sincer nu stiu cine a avut sarcina de a-l descarca. Ma gandesc ca Pizza trebuia sa cheme arheologii si nu invers...

xab80

Quote from: elphax on July 05, 2021, 09:03:04 AM
acolo probabil este inca mult plastic care va ramane sute de ani nedescompus, materiale de constructii si alte mizerii
Data fiind varsta gropii, ma indoiesc sa fie plastic in cantitati mari acolo... Eu ma gandesc mai mult la 'alte mizerii' gen plumb si cadmiu din acumulatori/baterii, zinc samd. Ecologizarea e obligatorie acolo, fara discutii.

mihaihedes

@alexV îți dau dreptate tot le dăm în freză dar multi uita că situația e în halul în care este în mare parte din parte din cauza Euroconstruct pe lotul 2 fără sa mai zicem că dacă nu erau pe acolo Marcu/Baxcom/Retter încă mai aveam de așteptat ani până se termina. Oricum de apreciat Aktor că a terminat contractul chiar daca nu le-a fost (și încă nu le este) ușor. Referitor la proiectarea podurilor peste Mureș, jos pălăria față de pizza.

qionescu1

Vina, daca poate fi spus asa, pentru proiectarea de catre Pizzaroti a podurilor in felul in care a facut-o nu poate fi decat a beneficiarului adica statul roman. Benficiarului daca nu-i convenea nu accepta astfel de solutii si facea un contract in consecinta.

andrei.obreja

Pentru cei interesați, Waze deja rutează pe bretelele 1 și 2, iar Google Maps încă nu.

survola

Ca de obicei, Maps e mai lentă la actualizare.

cfdp

In ce privesrte podurile pe loturile 1 , 2 asa au fost propuse in SF, Mai putin cele scurtate de Pizza la limba si oarda. Dupa perioada de proiectare si pe lotul 2 podurile au fost in varianta clasica (romaneasca) grinzi din bp cu deschideri 30-40m. Au fost autorizate --AC. Dupa aceasta au fost date din cate stiu la un proiectant din Timisoara ca sa fie optimizate in varianta mixta : metal+ba. Partea cu AC este sigura deoarece am vazut varianta clasica ce a fost autorizata in prima faza.

voicul

Pai la ora 11 nici nu erau bretelele pe Maps. Deci e defapt progres acum ca au aparut.  :lol:
Maps a fost surprins de rapiditatea cu care s-a miscat Pizza si nu a avut timp sa se adapteze.  :lol:

Se rezolva si asta de la sine.

ddfab

@xab80. Referitor la partea cu arheologia de la Sancrai. Noile descoperiri sunt chiar sub drumul județean. Nu vorbi aiurea. Sunt descoperite exact pe traseu. În videoul lui adisan. Se vede o teava galbena,de gaz,care a fost exact pe marginea drumului. Acum, acolo se ridica acel zid de sprijin. Și acolo constructor este  aktor, nu pizza.

Tudor99


voicul

Autostrada A10 Sebes Turda - nodul rutier Alba Iulia Nord Lot 1 - 17.07.2021


dargauda


dargauda