Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

calino

^^^^^ cu entuziasm ca si noi soferii de altfel!

Cetatean

Cum a acceptat beneficiarul?
Prin firma aia de consultanta contractata pe criteriul cel mai mic preț. Adică pe bani de nimic. Prin diriginții romani probabil pensionari angajați pe 2 ore!
Hei rupul ala nu îl plătește nimeni,sunt plătiți la cantități deci e ok.
Dacă ai de asfaltat și ai bani,Strabag vine și pe Moldoveanu.

florin74

#25547
Consultanta pe cele 2 loturi o face DRDP... Pe un lot mai bine (Aktor), pe altul, mai putin bine, poate la presiuni de sus- vorbesc de ce s-a intampalt anul trecut cu hei-rupul de final.
Am un feeling ca lotul Aktor o sa fie mai OK decat cel Pizzarotii din punct de vedere calitativ. La capitolul proiectare, clar sunt peste, numai cand comparam podurile....

adiarc

^multumesc pt toate up-date-urile din interior...f.utile
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Cetatean

#25549
Presiuni ca ce? Chiar dacă au fost presiuni pe ei,uzura aia de la Sebeș pana la pod la Mureș nu trebuia așternuta. As vrea sa vad numele tuturor de pe procesele verbale de recepție. Șef șantier,Rte,topo,calitate,diriginte.
Dacă temperaturile de afara au fost de cocos,trebuiau sa iasă sa zică,ba băieți,am lalait-o n ani, da dacă vreți sa deschidem  sa dați și voi bine de 1 decembrie circulați pe binder sau pe ab2.
M-as risca sa zic ca uzura aia e mai prost așternuta decât un blat de pizza de la ultima pizzerie din Alba.
Eu nu halesc asta cu presiunile. Dacă erau presiuni circulam de la centenar,nu în 2021!

alecu26

Asfaltul si denivelarile de la Pizza se simteau prost la cateva saptamani de la deschidere.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

toma


florin74

#25552
Aproape 2400 tone asfalt ieri pe ST2.

florin74

2600 tone asfalt azi.
BSC 800 tone.

lupualb

Ce suprafață de covor asfaltic se poate acoperii cu aceasta cantitate?

cfdp

#25555
greutatea beton asfaltic max 2350kg/mc, 2,35t /mc=aprox 1110mc beton asfaltic/ de ex 8cm grosime 13.800mp , la 5cm  22.200mp. La latimea de 7+2*0.5+2.5=10.5m "pc+2*bi+bu" ( nu stiu gabaritul proiectat pe A10)  REZULTA aprox
1.3 km pe un sens la 8cm grosime sau 2.1km la 5cm grosime, ....s.a.m.d.


prd.marius

Multumim Adisan pentru filmari!

Stiti cumva cand se vor apuca de forat (stabilizat dealul) la Oiejdea?


paulmare

multumim de filmari
utilajul acela rosu de foraj pentru ancore de la Oiejdea e tot nemiscat si in filmarea lui Adisan, nu stie nimeni de ce sta ?