Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

paulmare

^AlinC, AlexV - multumim de filmari si de poze

^^ Normal ca Aktor plateste, a doua poza din postarea lui AlexV cu solutia de consolidare (cea "veche", sa vedem cum sunt straturile) are 4 randuri de piloti + ancore, au "optimizat" si au taiat doua randuri, fara solutia asta de pe vremea lui euroconstruct nu aveam ce sa discutam acuma atata de Oiejdea, poate ca si asta a fost una din deciziile nefericite care au dus la cretinia aia de ordin care a legat proiectarea de maini cand ai un SF maculatura
la sapatura si mutat materialul, Marcu sunt foarte dibaci la asa ceva - sa vedem restul lucrarilor

AlinC

ST1, Alba Iulia Nord, 15 mai 2021:


AlinC

ST2, zona Oiejdea, 15 mai 2021:


RaduG

Mulțumesc AlinC, fac și eu o pledoarie vizuală pentru banda lipsă (în roșu în captura mea) a giratoriului de la Alba Iulia Nord. Între min 2:00-2:30 se observă cum un procent semnificativ de vehicule (semnificativ adică din două cifre) o iau spre oraș. Știu că s-a mai propus, dar repetiția e mama învățăturii, poate urmărește și CNAIR-ul forumul: le ia fix două zile să frezeze și asfalteze breteaua aceea care direcționează fluxul de intrare în oraș pe lângă giratoriu, și care în zilele aglomerate ar fi o mană cerească pentru trafic:




Powered by API/PUM imgur uploader


NewBest

^^ Solutia mai buna acolo era sa nu se apuce de stricat la giratoriu pana nu erau convinsi ca sunt gata si sa il reconstruiasca... Nu ii incurca cu absolut nimic breteaua aia daca mai statea la locul ei cateva luni.
Acum e clar ca nu o mai asfalteaza pana nu se apuca sa reconfigureze toata intersectia, ca cel mai probabil nu va mai avea exact acelasi aliniament si aceeasi cota (nu stiu de ce tot asfaltul nou a iesit mai jos decat cel vechi... poate nu era perfect plan giratoriul vechi, nu sunt sigur). Cand fac breteaua aia trebuie sa ii faca legatura cu intrarea/iesirea noua din sens, daca nu se aliniaza cu cea veche nu se oboseste pizzarotti sa mai conecteze.
Oricum, au planuri mari cu giratoriul asta, am inteles din niste postari mai vechi ca il vor mari la 2 benzi. Pacat ca nu se grabesc cu implementarea planului, dar asta e boala veche la pizza. Poate ii asteapta pe actori cu lotul lor, sa nu mai fie atat de mult trafic :lol:

Intre timp, pe langa faptul ca nu este breteaua de ocolire, avem intrarea noua in sens, un S ingust din bidoane (alea de pe dreapta le rastoarna in fiecare zi cate un camion in sant). S-au mai si facut 2 cratere in S-ul ala (momentan sunt peticite, dar acum vreo 2 saptamani rupeai masina in ele). In plus, intrarea noua nu e perfect aliniata cu centrul vechi al giratoriului (dupa care inca ne rotim), privit la apropierea de sens e mai la stanga => o curba mai nasoala pentru camioane sa intre in sens.

Combinam starea jalnica a intersectiei cu valori de trafic de autostrada, si ne rezulta blocajul de pe DN (bine, o parte din el, ca si de ar fi gata intersectia tot s-ar bloca DN-ul).
Chiar nu stiu cu ce au gresit locuitorii din Alba de i-au primit pe pizza si actor. Daca citeste CNAIR-ul, la cat mai multe contracte pentru pizza :lol:

voicul

E ceva miscare si progres la Aktor.
Poae data viitoare drona trece si pe la varful dealui sa vedem ce au reusit pana acum.

Bravo si pentru Pizza Baxcom pentru graba cu care se misca la Sebes.

Stefan Tudor

Super filmari! Multumim Radu Ignat! A surprins in filmarea cu nodul de la Sebes la 9:35 istoria transportului: cu tractiune cabalina, feroviar si rutier! What were the odds?  :lol:

alexV

Aktor a asternut 50% din totalul de asfalt de pe lot.

Un pasaj langa Teius e finalizat 100% si dat in trafic. Alte doua sunt destul de avansate, langa Oiejdea si langa Sancrai. Astfel rezolva accesul in zone si aproape ca pot inchide comple A pentru asfaltari. Pasajele strict agricole sunt mai in urma, dar alea nu tin pe loc pe nimeni.

Aktor au angajat de ceva timp pe ST2 un proj manager cu mult experienta dobandita la Astaldi in Romania.

ivladbogdan

Am fost si eu astazi prin zona. Pe la 3 dupamasa baga bine Aktor acolo la Oiejdea.
Nu pot sa nu remarc in ce hal a ajuns drumul national. Eu personal n-am mai fost catre Alba Iulia cred ca de cateva luni bune, insa astazi mi s-a parut catastrofal drumul. Dupa ce termina autostrada, ar face bine sa ii faca o reabilitare cum se cade, e bataie de joc, e la nivel de strazile din Turda. Suntem in 2021 intr-un stat european, nu in Zimbabwe... Aiud-ul ala imi e la fel de urat de tranzitat precum Turda (si Ludus pana sa deschida tronsonul din A3, cu minunata cale ferata si podul de la intrare).

johnny348

La giratoriul cu centura Alba Iulia ar trebui sa se tina cont si de prelungirea centurii (care o sa iese in drumul spre Zlatna ocolind prin vest) pe care CJ Alba o flutura de vreo 8 ani. Deci inca o iesire si atunci pica banda de viteza (sau poate fi lasata provizoriu)

NewBest

^^ Gandeste-te ca l-au plombat deja in primavara asta, si tot haos e. Macar nu se simt gropile asa de rau daca mergi cu 10 km/h in coloana...

^ Lasa-i sa faca linistiti breteaua aia, ca pana se hotaraste primaria Alba Iulia sa chiar faca centura aia (cu altceva in afara de carioca) mai este mult si bine :lol:
Oricum, pizza a pus semne cu breteaua aia, deci presupun ca o sa o construiasca.

dr4qul4

vad ca la Sebes/Alba Iulia ploua bine. Sunt curios cum se prezinta piscinele dintre bretele..
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


carutasul

acum văd și eu în sfârșit asfaltul de care tot vorbea Aktor :)