News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Duta C

@AlinC multumim.......daca pizza ar fi muncit pe ritmul fondului sonor era gata demult lucrarea :lol: :lol: :lol:........da,ma autocompatimesc........sunt italieni si nu austrieci!!

Tudor99


RaduG

#25127
Am numărat cel puțin cinci pasaje peste autostradă fără terasament, doar la unul singur lucrau niște utilaje. În ritmul acesta, și final de 2021 e utopic, ca să nu mai zic de restul de probleme și întârzieri - zona cu alunecare, nodul Teiuș, etc.

Energiile mobilizate de Aktor pe lotul 2 dau, matematic, un trendline al finalizării undeva în Octombrie 2021 dacă s-ar lua în calcul strict progresul înregistrat pe Aprilie - care este deosebit de mare pentru Aktor. Dacă faci trendline pe tot progresul de până acum, îți iese iunie 2022.

Bottom line is: dacă CNAIR-ul/MT-ul vrea să taie panglica anul acesta pe ST2, trebuie să stea cu biciul pe Aktor ca un vătaf, să nu plece nici un muncitor sau utilaj din șantier și să dea acatiste să nu plouă. Realist, mobilizarea din Aprilie e bună, dar trebuie crescută, în special dacă iei în calcul cele câteva zeci de zile cu ploaie care mai sunt pe 2021. Altfel 2022 scrie pe acest lot.

Explanatory graphs below:

Trendline pe tot progresul Aktor de la începutul proiectului = finalizare în vara 2022


Trendline pe progresul din Aprilie = finalizare în toamna 2021


Pentru Pizzarotti, veștile sunt și mai proaste: reducerea turației la acest început de an (care a fost evident vizibilă în nenumăratele filmări din această primăvară, pentru care le mulțumesc încă o dată pasionaților care au muncit la ele) îi ,,aruncă" din Septembrie 2021 în Februarie 2022:








Powered by API/PUM imgur uploader

bacovia

Fiind un model imprevizibil, la Aktor si Pizza nu merge cu statistica.

voicul

+1 pentru efort, dar
Cresterile nu sunt liniare - exemplu: mai mult in vara si mai zero in iarna. Deloc cand era EuroConstruct in faliment si mai mult dupa ce s-a reorganizat Aktor.
SI (asta e si mai important)
Rezultatele din trecut (fie pozitive, fie negative) nu inseamna neaparat ca se repeta in viitor.
Venirea lui Marcu a animat destul de mult santierul.

Mai mult: e o mentiune pe A3 ca Marcu si Baxcom o sa inceapa pe A0 la Aktor din vara ... ceea ce implica ca o sa termine pe A10 pana in vara.  :)

Vedem. Eu inca cred sper ca scapam de ambele loturi anul asta.

AlinC


DarkFranck

+1 Multumim! Pizza și Aktor văd că au 3 viteze, ca în bancul ăla: încet, încetișor și deloc. Acum sunt în treapta a doua  8)
Fluctuat Nec Mergitur

adiarc

mi-as dorii ca managerii de santier sa mai consulte si prognoza meteo...si aici...si mai ales pe DNRB ( Drumul national rusinea Bucuresti )de joi ploua..si aici si probabil in toata tara...hai melcilor...ca apoi puteti intra in carapace si venii cu diverse scuze
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ddfab

va ziceam ca la dealul Oiejdea, au aparut excavatoare sus pe deal, in zona in care vor incerca sa remedieze stabilitatea solului...




deocamdata doar lucrari premergatoare. nu am vazut mobilizare mai consistenta in acea zona. miscare este in continuare la inaltarea terasamentului langa culeea sudica a traversarii DN1.
spor sa aveti!

Cristian_cj

Intrebare de neinitiat: nu pot sa lucreze in paralel la terasament, eventual chiar asfalt, in dreptul alunecarii ? Trebuie intai sa rezolve dealul in totalitate ? Exista riscul sa vina jos totul si sa lucreze degeaba ?

gicu

Cât timp nu e stabil versantul, există într-adevăr riscul să se deplaseze terasamentul. Nu cred că își asumă nimeni riscul ăsta.

interesantul

acum nu gasesc poze, dar in Cehia a fost o mare alubnecare inanite de a deschide autostrada Praga - Dresda la Litomerice (2 ani a intarziat deschiderea)
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

yetiman

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Cristian_cj

Pff, speram sa nu fie cazul...

StefanCelMare

Știți vorba aia cu "nu cobi"?
Cred că Aktor va încerca deschidere anul ăsta, nu de alta, dar probabil va începe să îi usture la buzunar.
Dacă nu termină măcar restul lotului, cu excepția zonei ăsteia, vor suferi penalizări.
Să sperăm că rezolvă totuși dealul până în decembrie, ar fi cireașa de pe suferința tuturor să mai îndurăm 1 an sau 2 DN-ul.