News:

Video 21.06 Autostrada A1 Pitești-Curtea de Argeș.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

StefanCelMare

@RaduG
Ai prins exact locul cu indicatoare care m-au bagat în ceață ieri. Deși urmăresc forumul, ieri trecând spre Deva, am făcut girația de 2x, pentru că nu m-am așteptat deloc la două semne de Cluj.
Cel din dreapta m-a păcălit, efectiv m-am gândit că am ratat breteaua de A10. Apoi am văzut și al doilea semn de Cluj, dar era prea târziu, deja eram in girație a doua oară.

Creat

#23836
Indicatoarele alea in sensul giratoriu mai mult incurca, trebuiau montate indicatoare clare inainte de intrarea in sens.

adrian sibiu

Crăciun fericit tuturor !
Indicatoarele alea sunt o treaba tipic românească,așa se lucrează la noi,pe stilul lasă că merge și așa .
Chiar dacă semnalizarea e una pentru o lucrare de șantier,ea trebuia sa fie ca și una definitivă.

Iceman

Sunt șanse să vedem o filmare completă până la sfârșitul anului de pe lotul 2 de la prieteni noștri Akkor?? 😜

mihaihedes

#23839
Erau vremuri când te descurcai cu o amărâtă hartă și acuma nu ne mai descurcam nici cu Waze . Parcă tot mai mult ne prostim pe zi ce trece.
Parca nodul acesta de la Alba Iulia Nord ar fi mama tuturor nodurilor da autostradă  și nu se poate ieși din el că o ia razna gps-ul. Haideți oameni bun....fiți mai bărbați că deveniți penibili cu atâta smiorcăială.


Eu cred că orice om normal poate ajunge la Cluj de la Alba Iulia și dacă merge pentru prima dată fără absolut nici o problemă.

StefanCelMare

Sunt doua directii diametral opuse.
Si eu am mai fost pe lotul 1 acum 1 saptamana.
Dar nu m-am asteptat sa vad semn spre Cluj (directie nord) acolo.
Inainte de breteaua spre sud (lot1, A10), e singurul semn.
E complet invers.
Bine, nu zic ca nu te descurci, doar ca mai dai o giratie.
Nu moare nimeni, dar nici normal nu e.

ludus

Exact, oare Aktorii la ce stadiu sunt? Cum se mai laudă cu stațiile lor de asfalt, ca în noiembrie nu am mai auzit sa toarne in cantități mari. Oare așteaptă decembrie 2021?
T. Luduș

interesantul

oricum nodul Alba Iulia Nord, dupa ce o sa fie dat in folosinta intreaga A10 o sa fie foarte putin utilizat pentru a intra pe A10 cu directia spre Sebeș. De la Teius la Alba cam singurul generator de trafic de autosytrada mare este "fabrica de pui și ouă". Asa ca se va termina cu rotitul aiurea in giratoriu de catre cei mai putin obisnuiti cu intrari/iesir pe autostrazi.
Sa aveti sarbatori asa cum va doriti!
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

cristi5

Foarte corect, nodul AB nord nu va fi foarte important cand A10 va fi complet. Nici bretelele scurte din Sebes.

Dar vor mai trece luni bune pana ajungem acolo. Si e important ca in acest timp traficul Sebes-Alba sa foloseasca autostrada, soferii sa nu fie incurcati de indicatoare prost gandite (chiar am auzit localnici spunand ca la Sebes "nu se poate intra") sau intoarcerea neintuitiva si ineficienta de la AB nord care nu va fi necesara cand ST1 va fi gata si ST2 nu.

JohannDB

            Oameni buni, o semnalizare la o intersecție/nod rutier, nu este un lucru de joacă, sub nicio formă..... șantierul, "cât  de șantier" ar fi TREBUIE să fie semnalizat/organizat/aranjat pe sensuri/intrări/ieșiri FĂRĂ ECHIVOC, pentru a nu "da cu virgulă" mai ales în cazul unui eveniment, chiar minor.....
          Pe la nodurile "Alba" încă nu am trecut și-i mulțumesc "Celui de Sus", gândindu-mă că în situația unuia ce "calcă prima dată" în circul de acolo și are "nenorocul" să aibă-n spate ceva cu lungime/lățime și/sau greutate, chestii pe care nu le dai înapoi, nu le întorci și nu virezi cum te taie pofta, îți solicită un maxim de perspicacitate și memorie vizuală (bazată și pe privirea cu luare aminte a imaginilor aeriene, în a te orienta) pentru a hotărâ la fracțiune de secundă, unde, sau pe unde să intrii, ca să nu rămâi blocat precum un spin sub unghie sau un scai în cxr.  :D  .......
         Pentru mine, din ce ați "etalat" voi, aici, bag samă că musai îi să trag pe dreapta "înainte de furcile caudine" și să fac o recunoaștere.... Eiii, o astfel de treabă, pe șantierele merkel-iene nu am avut...... Ce lipsește pentru a face/produce o orientare/dirijare simplă/coerentă/lucidă/normală/sigură ?? Ar fi așa de greu ??
        De ce întreb asta ??  PENTRU CĂ, mai zilele trecute la "Centura Săcuieni Bihor (duminica trecută, noaptea) surprins fiind de noua prezentare a "geografiei locului" (total diferită față de ultima mea trecere prin zonă, cu vreo șase luni în urmă) dau de o girație nou-nouță, ce avea la extrema stângă o bretea, iar la dreapta extrem un DJ 190H spre Cheresig.... Logic am mers pe înainte, adică DN 19 prin centrul localității, un drum "splendid" în anumite zone din localitate, la încărcătura de 4m lățime.... Culmea este că la momentul la care m-am angajat "pe înainte" am văzut, cu coada ochiului placa cu "Oradea" și pe breteaua din stânga extremă, realizând, că tocmai ratasem "centura Săcuieni Bihor" de care se mai făcea vorbire și aici; din cauza discuțiilor de aici mi-a venit în minte "centura" asta; era deja PREA TÂRZIU... Semnul de intrare spre centura Săcuieni este pus PROST pentru miez de noapte, deoarece îți sare-n ochi cel pe direcția de Săcuieni-prin localitate.... Asta este !! Ca la noi... DAR, SEMNALIZĂRILE trebuie să AIBĂ CAP.....!! Logice și fără de îndoieli; ce să mai zic de îndoieli când și "gogu" te bagă-n arătură sau "waza-de flori" te scoate-n câmp.................... Să fiți iubiți și sănătoși !!

RaduG

Întrebare: Zidul acesta arcuit, la nodul Teiuș, are legătură cu protejarea terasamentului de vibrațiile produse de trenurile care trec pe calea ferată?





Powered by API/PUM imgur uploader

AkaManah

Mai degrabă protejează trenurile de raceri. :D

kumar

^^ Daca nu se facea acel zid ajungeau cu terasamentul mult prea aproape de calea ferata.

AlinC


danutzu_1069

Mda, se pare ca delușorul de la Oiejda nu se lasa.... Continua sa faca probleme... ca nu degeaba au pus pamant langa coloanele forate....