News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

Asta este veste buna... Sa vedem cum se regleaza traficul...
Acum, cel mai probabil, in primul giratoriul  nord, daca soferii aia invatati cu devierea, or sa vada ca vin mașini de pe vechiul traseu, poate o sa le pice fisa ca s-a revenit  pe vechiul amplasament...

AkaManah

La ora 14 s-a dat drumul la circulatia pe pasaj. Au inchis brusc banda care ramasese din DN si devierea. Am vazut cateva masini care au prins momentul si intorceau. In rest...coloana de la Alba Iulia la Teius. Poate se mai regleaza putin circulatia desi e mai multa presiune pe DN decat era inainte.

alexV

La podul peste CF de la teius pasii tehnologici presupun ca Baxcom sa termine primii cu zidurile de sprijin; apoi celalalt contractor sa finalizeeze culeile, sa "inchida cutia". Pendulele de beton de langa culei trebuie si ele turnate (lamelele de beton).   Si daca am inteles bine, trebuie si balast in spatele culeilor, inainte de ridicarea ultimelor grinzi.

Despre asfalt probabil s-a mai scris, au acoperit cu 1 strat tot BSC-ul. Au si stratul 2, nu stiu cat de mult.



Daca pot sa opinez si eu la Alba Nord, nicio varianta de deviere nu cred ca va deveni realitate :)
Sub pasajul ruginit, sub corpul autostrazii, exista un podet ingropat care nu are hidroizolatie, si deci trebuie excavat acolo. Se poate devia prin fata la Toskana iesirea A10 catre Turda, si sus pe pasajul ruginit ambele sensuri DN ?

cristi5

@AlexV _dupa_ ce e gata acel podet de sub podul ruginit, ar ajuta enorm daca traficul A10 ar intra (si iesi) prin giratia nordica.  S-ar circula mult si bine asa, pana e gata ST2

Intrarea pe A10 prin intoarcerea aia lunga din giratia sudica nu mi se pare ca functioneaza bine.

Eu chiar as forta tot traficul N-S pe sub pasaj, ca sa vada omul ca e pe autostrada, si poate continua pana la Alba Sud daca are treaba acolo.

adrian sibiu

#23809
Salutare tuturor,duminică dimineață am avut ceva treabă la Cluj,am folosit în premieră lotul celor de la pizzaboy care e destul de ok la prima vedere, ce m-a nemulțumit a fost zona sensului giratoriu de la Alba Nord dar mai ales viaductul peste calea ferată care mi s-a parut foarte denivelat .La întoarcere de la Cluj am avut timp sa-l vad si din lateral impresia fiind aceiași,se pare ca imbinarile grinzilor nu sunt la același nivel ,de aceea am rugămintea la unul dintre colegii de la Alba dispuși să facă o poză din lateralul viaductului cât mai de aproape și de la un nivel coborât să ne edificam asupra acestui aspect.
Îi mulțumesc anticipat pentru efort.

Hercule

@AlexV: pentru a se lucra la podetul de sub pasaj DN si pentru a se lucra in liniste la restul corpului autostrazii si trecerea peste CF exista totusi o varianta:

Deșteaptă-te române!

dorum

io nu cred ca varianta asta va fi implementata... io cred ca va fi ceva ping-pong acolo pe sub pasaj sa se lucreze jumi-juma... vedem, luam si noi o pauza de sarbatori si poate vine si iarna

Vlad94

Sau se va inchide sensul Alba Iulia sud-Alba Iulia nord de pe A10 cateva zile si circula lumea pe pasaj. Asta le va permite sa lucreze in voie. Le va da si timp pentru a reconfigura accesul spre Sebes.

rio tinto

@cristi5 spui ca intrarea pe A10 prin intoarcerea aia lunga din giratia sudica ti se pare ca nu functioneaza bine? Pai asa va fi accesul la autostrada permanent. Daca vii pe DN dinspre Santimbru (Blaj) din varii motive si vrei sa urci pe autostrada spre Sebes, asta e manevra normala care se executa. Nu e altceva.

De asemenea, exemplul cu sa punem oamenii cat mai repede pe autostrada cu orice pret si sa iese la Alba Sud daca au treaba acolo nu il inteleg. Daca ai treaba in sudul orasului mergi frumusel pe centura si intri in oras la mijloc peste calea ferata. Centura e inca acolo si e foarte utila decat imbarligatura asta de la Alba Nord de acum. Si-asa eu cred ca vor scoate tot traficul de autostrada pe directia Sebes-Turda prin Alba Sud cat de curand, sa se poata lucra ca lumea sub podul ruginit acolo la nord. Nu e tragedie. Pe centura se circula bine, problema era DN1 podu Mures-Sebes (care s-a eliminat)

cristi5

#23814
^ @rio tinto problema este ca acum tot fluxul Teius-Alba trebuie sa faca acea intoarcere daca vor sa foloseasca ST1. Dupa deschiderea ST2, cei care vin din Teius nu vor avea treaba cu intoarcerea, ei vor veni pe A10 si vor continua pe A10. Doar "localnicii" vor face intoarcerea, daca o vor face.

Se vede de asemenea ca giratia este un obstacol prea mare pt fluxul Teius-Alba. Daca (teoretic) s-ar intra pe A10 in giratia nordica (acum ca fluxul Alba-Teius e mutat sus pe pasaj si nu mai incurca), multi din fluxul Teius-Alba ar castiga cel putin 10 minute contiuand pe A10 cel putin pana la Alba Sud, in loc sa stea la coada sa intre in giratia sudica de la Alba Nord.

Practic, trebuie intai terminat corpul autostrazii sub pod. Dar de sarbatori cel putin ar putea lasa intrarea prin giratia nordica, ca si-asa nu lucreaza banuiesc.

naivu

Despre ce mai este de lucru sub podul ruginit:
1- până după Sf.Ion nu va fi nimeni pe șantier
2- nu prea are rost să se apuce să lucreze acolo dacă nu pot finaliza cu asfalt, iar condiții normale de întins asfalt mai sunt la primăvară; ergo, o deviatie de circulație pt lucrări sub pod e de așteptat abia la primăvară
3- în zona nodului Alba Iulia N se mai poate lucra la stabilizarea dealului, la ultimele sute de metri de lângă lotul Aktor, la a doua jumătate a pasajului peste CF; nu e ca și cum doar acolo sub pod mai e de lucru!
Părerea mea :)

gicu

#23816
3 poze de ieri de dupa deschidere pasaj Alba Nord. Prima este intrarea la Toscana, a doua indicatorul de dinainte de giratoriu, iar a treia banda rapuda spre Alba Iulia care este inca inchisa.

La sensul giratoriu de la nord de pasaj ridica tot terasamentul. Ca o noutate, au desfiintat sensul giratoriu tehnologic de la nord de sensul nou. Se circula drept, pe vechiul amplasament al DN1.

@Daniel_I Pozele sunt facute cu Samsung Note10 din mana, nu cu dashcam (nu pot rasp la mesaje private, sunt pre tanar pe forum :)












Powered by API/PUM imgur uploader

voicul

Presupun ca au cam disparut blocajele acum la giratoriu de la AB N, nu?

Oricum eu vad ca o realizare ce a facut pizza in ultimele luni. Merita o  :cheers:


mircea

Personal, consider că soluția lui @florinalba era mai ok. Când traficul se va relua în forță, o să se facă o coadă mare la ieșirea de pe autostradă pentru că se vor intersecta fluxurile în sensul din N.