News:

Video 21.06 Autostrada A1 Pitești-Curtea de Argeș.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mircea

Să sperăm. Pe la ora 20 ar trebui să trec prin el și aș vrea ca traficul să fie un pic mai lejer ca ce-i acum pe imagini  :D .

carutasul

m-am uitat acum la rondul de intrare în oraș și pare că traficul care intră pe DN ( bănuiesc că intră în oraș) e mai mare ca traficul care merge pe autostradă. Deci ar ajuta mult dacă ar fi terminată și breteaua separată ca să elibereze un pic giratoriul. Ce nu am înțeles e unde se gâtuie traficul spre Turda, că pare că e coadă și dincolo de rond...

pallzoltan

Off, care-i faza cu marcajele nesterse? Pe mine ma incurca cand nu cunosc zona, si sigur la fel patesc si turistii sau cei ce trec acolo doar odata. Si chiar si daca n-ar incurca pe nimeni - ce treaba e asta? 🤷‍♂️




Powered by API/PUM imgur uploader

voicul

Daca nu e azi ... atunci e maine  :lol:

Sper ca mai lucreaza la intrarea in vechiul drum, ca e cam ciudat (rau de tot) acolo.

Morosanu

#23794
O parere proprie, poate de "habarnist" . , dar cred ca traficul se va desfășura în felul urmator:

-cu rosu - intrarea pe A10
-cu albastru - iesirea de pe A10
-cu roz circulatia in dublu sens (normala) pe pasaj intre cele 2 giratorii

Atat si nimic mai mult... momentan.  :lol:
Politica distruge tot ce atinge.

simotm

#23795
In cazul în care și breteaua folosita acum rămâne accesibila pt o perioada de timp, pe direcția Turda-AB, in sensul giratoriu aflat în lucru, de ce nu s-ar putea bifurca drumurile
- cei care merg spre oras(AB) și tirurile sa folosească DN-ul vechi și sa treacă prin vechiul sens giratoriu, ca și acum
- cei cu mașini mici sa folosească în continuare breteaua DN-ului, cum e momentan, acestia putând vira mai ușor la stânga și intra direct pe breteaua autostrazii(cum și procedează unii deja)?

Am văzut anumite propuneri postate dar nu îmi amintesc sa fi văzut una cu "departajare" între TIR-uri și mașini mici.....

In plus, deschiderea  DN-ului  din sensul giratoriu în care se lucrează acum, va duce la cozi pt cei care ies de pe autostrada, fiindcă în sensul giratoriu vor avea cedează trecerea celor care vin din direcția Turda...

simotm

#23796
Va fi "interesant" de trecut prin zona în ambele direcții :)

florinalba

#23797
Am postat asta pe 4dec.2020 Ideal ar fi asa insa vedem ce decizie se va lua.

mishu77

^^^ Asa ar fi normal sa se circule cel putin deocamdata.

danpandrea

Un +1 de la mine pentru propunerea lui @Morosanu. Interesul constructorului este să lucreze pe o distanță cât mai mare, fără să aibă traficul pe cap.

TibiV

@florinalba,
dupa ce ai "dresat" soferii pe un anumit traseu (care, din pacate, este comun Alba nord->Teius si Alba nord->Sebes pe A10) este greu sa ii "dezveti". Desi in ultima filmare a lui Alin se vede ca tot mai multi aleg ruta pe "vechiul DN1", adica peste podul ruginit/Cor-Ten de la paraul Iovului.

Problema este ca oamenii au invatat traseul actual, si nu pot da inapoi. Mai ales ca la bifurcatia bretelelor nu ai spatiu de intoarcere - daca ai intrat pe bretea spre Teius, dar breteaua nu ar mai permite inaintarea...
Chiar daca multi soferi care vin de la Teius fac "o romaneasca" si intra direct pe A10, pentru ei "manevra romaneasca" este foarte la indemana... \
Nu la fel ar fi pentru cei care pleaca din Alba Iulia spre Teius pe "vechiul traseu" (vechi de o luna...  :D ) si s-ar trezi ca nu mai pot intersecta traseul de intrare pe A10 spre Sebes...

Sper ca nu am fost prea "incurcat" in explicatii...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rocklee

#23801
eu nu inteleg de ce au inchis circulatia pe bana dedicata spre alba iulia ...de la giratoriul de langa centura ....
multumim AlinC ...pentru filmare  :gj: :cheers:

cristi5

#23802
Foarte putini din cei (multi) care intra in giratia sudica se intorc pe A10. @AlinC poate ai vreme odata sa tii drona acolo 5 minute sa numaram cati...



Interesant ca majoritatea merg spre orasul Alba Iulia, nu spre centura.

Sunt curios daca s-ar putea merge direct pe A10, fara ocolul neintuituiv prin giratie (deci dupa mutarea completa a traficului DN Alba Iulia-Teius pe pasaj), cati ar mai iesi. Eu sper ca unii ar continua pe A10 pana la Alba Iulia sud macar.

Cred ca avem mari probleme cu indicatoarele, atat temporare cat si permanente. Si A10 ramane nefolosita de multi care ar avea de fapt nevoie de ea.

Powered by API/PUM imgur uploader

naivu

Mie tot varianta @usus îmi place mai mult. Dar, ca și pt varianta @florinalba, e nevoie de o semnalizare beton în giratoriul sudic (și înainte) pt ca toți cei care vor spre Teius să intre pe DN nu pe bretea.
Varianta @florinalba ar fi avut avantajul că traficul Teius-Alba ar fi putut şunta giratoriul sudic, dar exact breteaua aia văd că e blocată!

florin74

#23804
Se circula ambele sensuri pe supratraversarea.  Acum i-au dat drumul.