News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

ovicor

AlinC, cred ca @voicul voia sa spuna asa: traficul dinspre Teius sa continue pe traseul din prezent pana dupa iesirea de sub podul supratraversarii, apoi sa se imparta, direct pe A inainte, la dreapta pe bretea cei ce vor sa continue pe DN.

germanul2012

Mulțumesc pentru filmare AlinC +1!
În altă ordine de idei, oare de ce nu au dirijat circulația dinspre Alba Iulia spre Turda doar peste noul pasaj?Adică să nu mai intre pe breteaua autostrazii, iar circulația dinspre Turda spre Sebeș să intre direct pe autostradă și numai cei care conduc spre Alba Iulia să folosească breteaua doar pe acest sens?




Powered by API/PUM imgur uploader

voicul

@ovicor - da asta vroiam sa zic.

Pe de alta parte in 2 - 3 zile termina giratoriu dispre Teius si se rezolva problema.

paulmare

^ Danutu nu e cine stie ce dibacie "romaneasca" la tirist, doar ca si-a fotat anvelopele de la vagon la manevre de genul asta
http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/196208
La 1.5 Toate autovehiculele sau ansamblurile de vehicule trebuie să aibă posibilitatea de a întoarce într-o coroană circulară cu rază exterioară de 12,5 m și o rază interioară de 5,3 m.
Altfel cred ca te considera agabaritic si iti trebuie alta categorie

AlinC - multumim pentru filmari :)

ovicor

Faptul ca n-au trecut la varianta cu traficul dinspre Teius direct pe A are o posibila explicatie: daca vor sa demareze hidroizolarea podetului de sub A si supratraversare, vor trebui sa inchida breteaua dublu-sens actuala, mutarea intregului trafic pe supratraversare. Astfel, cei ce ies de pe A vor trebui sa vireze stanga, pe breteaua destinata iesirii dinspre Teius, ajungand in DN prin giratoriul aferent capatului centurii Alba Iulia. Partea buna: in acel giratoriu nu se intersecteaza principalele fluxuri A10->Teius si Teius->A10. Partea rea: greu virajul pentru tiruri la iesirea de pe A, in conditiile in care un sens al podului mare nu e gata si sant niste stalpi care incurca. Poate cu demontarea unui stalp de iluminat se rezolva problema.

danutzu_1069

^ Asta este scenariul pentru atunci cand o sa fie gata al doilea viaduct de peste CF. Se poate vira la stanga de pe banda 1...

dorum

...hmm, vazand primele masini cum taie "sicana" aia, incep asa timid sa-i cam dau dreptate lui TibiV :)

dorum

Quote from: danutzu_1069 on December 20, 2020, 03:57:18 PM

la min 7:59....  :lol: :lol: N-am crezut ca o sa vad si asta.. Tre' sa recunosc... meserias soferul de TIR... a intors dintr-o bucata...


Bai frate...asa ceva...!!!

Stefan01

#23708
Pe lângă acel autotren să mai adăugăm mașina mică ce am încadrat-o în chenar roșu. Plin de nesimțiți. :bash:



Edit: după ce am postat am observat că s-a vorbit despre acel autoturism. Scuze.

mishu77

^^^ Si incepand cu secunda 50 intra nu mai putin de 3 prin aceiasi manevra. Doua dubite cu prelata rosie si un turism.

Stefan01

^
Ai ochi de vultur. :) Într-adevăr și acei șoferi au făcut ,,o românească" în acea zonă.

mishu77

Dupa cum pare, probabil manevra se intampla frecvent.....

Stefan01

#23712
Merită să pună parapet de beton sau bidoane din acelea de plastic roșu cu alb.


rt25

La cum arata semnele si marcajul acolo, "romaneasca" nu pare a fi interzisa.
Nu ai linie continua intre benzi, nu ai semn de obligatoriu inainte sau interzis stanga (sau nu le-am observat eu in filmari)...

tudor

 Cred ca asta e un raport cost beneficiu destul de bun:



Powered by API/PUM imgur uploader