News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

ddfab

la urcarea DN spre pasajul de la paraul iovului, in partea sudica, unde este acea ingustare a platformei drumului( ne tot intrebam daca este suficienta sau nu), ieri , am vazut ca s-a turnat chiar la baza, o mica structura de beton si era ceva agitatie in jur. pacat ca Alin C, nu a trecut cu drona pe acolo. posibil sa faca ceva, ca sa fie platforma fara gatuire. din pacate, luat prin surprindere, nu am facut nici o poza. poate daca trece cineva pe acolo si este vizibilitate, sa faca una...
azi au inceput precipitatiile in zona...

ddfab

a si inca ceva...
cum credeti ca va giratoriul nordic din nodul alba nord? plansa pusa cu cateva postari mai devreme credeti ca este finala? eu zic ca nu, avand in vedere ca acolo va mai fi un drum de acces pentru cei de la Toskana, la care se lucreaza acum. acel drum, este lipit de zidul DN-ului si pare ca urca pe linga dn , INAINTE DE GIRATORIU, ca si cum acolo ar fi trei benzi la DN. am urmarit mai demult evolutia in zona, iar podetul care s-a realizat acolo pare ca este mai lat decat DN-ul, ca sa incapa 3 benzi. daca este asa, cum pisici il racordeaza la giratoriu? ca ma gandesc ca va trebui dublu sens pentru acces la Toskana. multumesc pentru raspuns, daca cineva are mai multe informatii din zona...
in alta ordine de idei, la Sebes, la viaduct, s-au asezat structurile metalice galbene pe urmatoarea culee, pentru a mai pune o tura de grinzi cu lansatorul.
spor sa aveti...

carutasul


dragos76

Oare de la Teiuș avem ceva noutăți? Parcă ieri și azi mai era runda finală de montări de grinzi.

naivu

^^Abia aștept lansatorul să pună măcar o grindă pe pila ultim construită. Îmi pare neterminată și mă streseaza că nu s-s mai lucrat nimic la ea de vreo două săptămâni!

florinalba

@carutasul, Nu ninge inca, temperaturi pozitive, inca se mai pot face anumite lucrari.

ddfab

^^ mai ai de asteptat pentru grinzi peste DN. acum va urma ultima deschidere, pana in DN. la pila noua, mai au de betonat cuzinetii si de montat aparatele de reazem si abia apoi putem vorbi de grinzi.

cristi5

Quote from: danutzu_1069 on December 07, 2020, 11:44:53 PM
Intrare: folosind breteaua care vine de la giratoriu cu centura
Iesire: de pe sensul normal, viraj la 90grd la stanga si se merge pe breteaua de iesire a sensului Teius - Sebes, spre giratoriul cu centura....

Sau pot iesi pe breteaua de intrare, folosita in ambele sensuri, daca permite latimea. N-ar fi asa brusca intoarcerea pt iesire.

Oricum dupa ce e gata sub pasaj, vor mai trece cateva luni bune pana la deschiderea ST2. In perioada aia se poate intra din giratia dinspre Teius, pe breteaua de iesire folosita in ambele sensuri (ca acum)

Stefan01

^^^
La Alba Iulia este lapoviță și temperaturile au scăzut.

Cred că este suficient să ne dăm seama, încă o dată, de modul nesimțit în care se lucrează. Au avut la dispoziție zile bune pentru a avansa cu lucrările la devierea permanentă a DN1. Puteau lucra inclusiv duminica. Acea deviere ar trebui să fie prioritară la momentul actual pentru a spori siguranța în trafic. Din moment ce devierea DN1 este finalizată pot închide circulația de pe actuala deviere temporară, sensul Sebeș -Turda, și să mute traficul pe noua deviere (deviere permanentă). Așa rezolvau elegant problema priorității la actuala intersecție a DN1 cu A10.

bacovia

Si cat mai lauda lumea pe Pizza in ultima vreme.
Au lucrat serios 1 luna in 6 ani. Sper sa se care din RO.

hefaistos

Si eu, dar stai intai sa termine.  :lol:
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

Ionut

Este incredibil cat de naivi sunteti. Bine, recunosc, și eu am fost, dar mi-a trecut acum mai bine de 8 ani.

Stefan01

Apropo de întârzierea așezării grinzilor la nodul rutier Sebeș ... Așteaptă, în continuare, să le sosească din China acele reazeme antivibrație (dacă vă aduceți aminte povestea din vara trecută) ?  :lol:

naivu

#23368
@ddfab, eu mă întreb dacă se pot betona cuzinetii la temperaturi negative? Dacă nu, nu înțeleg ce mai așteaptă! Dacă i-ar fi terminat, aveau o iarnă întreagă la dispozitie să importe reazeme, pună grinzi cu lansatorul, etc,  și să aștepte primăvara cu toată structura gata de suprabetonare.

voicul

Eu vad ca de maine o sa fie peste 5 grade pana saptamana viitoare. Dupa care Craciun, sarmale si Ianuarie  :lol:

Ordinea:
DN1 in N - sper ca il termina anul asta.
Bretele spre Deva
Restul de nod de la Sebes