News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

Earthchild



Quote from: luc on December 05, 2020, 08:50:54 PM
Ca experiență de condus pot sa spun ca la 130 km/h se simt zonele unde au fost constructori diferiți.

Poate asfaltatori diferiți (Strabag, Elis Pavaje). Constructor a fost unul singur...

florinalba

#23311
 :lol: :lol: :lol: Dupa o varianta pe un singur sens pe supratraversare, acum vedem si o varianata cu iesire prin fata pe la Toscana. Super, e bine ca nu suntem lipsiti de imaginatie. Sincer, la ultima nici prin cap nu imi trecea dar  in caz ca Pizzaroti vrea, cred ca ar fi cea mai buna.  Doar ca aici unii o sa vada alt "conflict" DN Alba-Teius cu iesirea de pe A1, si iar nu da bine.

horatiu.cosma

Înainte de a mai umple 10 pagini de idei despre cum ar putea fi deviată devierea devierii, să știți că vor intra toate la arhiva ideilor specifice sezonului rece, se va termina pasajul și giratoriul și aia va fi până la deschiderea ST2.

Daniel_I

#23313
Garduri de protectie la Oarda. Sunt finalizate pe ambele senzuri. Sambata lucrau la garduri intre podul Ampoi si Alba Nord, posibil sa le finalizeze curand

Nu inteleg rostul aceste subtraversari din zona parcarilor de langa Oarda care dupa cum imi dau seama ar fii penru animale. Daca e asa de ce au inchis accesul animalelor cu gard ?!
On The Road

vasile.silion

Din grabă  :o. Oho, câte exemple din astea nu sunt!
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

toma

Domnilor, fac astia niste garduri drepte ca lumina.

dorum

cu zoom, si calea ferata proaspat reabilitata/reconstruita pare stramba :)

danutzu_1069

#23317
Gardul nu este obligatoriu sa fie drept, atza... El trebuie sa urmeze linia terenului expropriat...

voicul

Eu stiam ca e din plasa de sarma gardul (cel putin pe alte autostrazi), care e ca un magnet pentru ... diversi.

De ce nu il fac din plastic?
Ar mai reduce din poluare (presupunand ca e plastic reciclat), ca si rezistenta nu ar fi diferenta si plasticul nu atrage.

naivu

Un plastic la fel de elastic și rezistent ca sârma aceea metalică ar costa destul de mult, în plus, la lumină, plasticul îmbătrînește în timp.

pentium10

A10 incepe sa apara pe Google Maps. Dupa cum unii stiu, va dura 1-2 zile pana se regleaza traseul. Apoi chiar poate dura 1-2 saptamani sa ruteze pe ea.  Si alte 2-3 saptamani sa fie si live traffic pe ele.
Momentan e bucurator ca avem o confirmare ca incepe sa apara.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Daniel_I

Cum a spus si danutzu_1069 gardul e montat dupa indicatiile inginerilor topografi care au marcat fiecare tarus dupa date exacte legat de terenul expropriat, nu e stramb e o iluzie optica. Ce m-a deranjat pe mine a fost blocarea subtraversarii animalelor si in zona respectiva sunt multe, nu degeaba din acordul de mediu a fost propusa acolo trecerea aceea betonata. Sper sa o corecteze.
On The Road

mobile

^^^
Poate fi un podeț de fugă în caz de inundații. Se văd pante relativ abrupte înspre vest.

alin_simeriaveche

@pentium, ieri in jurul orei 10 dimineata, pe sensul Sebes Alba, am fost singur pe A10. Chiar m-am uitat atent in oglinda retrovizoare, nu mai spun in fata, nimic. In schimb pe celalalt sens erau mai multe autovehicule. Probabil si asta este o explicatie, inca nu se ruteaza pe google + ca daca nu stii sau nu esti atent, ratezi intrarea pe A10 la Sebes.

ijwtsh

Am fost eu alaltaieri pe ambele sensuri (necunoscand zona), si pot sa zic urmatorul lucru: e derutant la Alba Iulia ca trebuie sa intorci, si tablitele alea provizorii cu "A10 Sebes" sunt destul de naspa. Dar tot a fost mai ok decat la Sebes, unde daca nu aveam Waze, nu stiu ce m-as fi facut. In sensul ala giratoriu (din cate imi amintesc, ca totul s-a intamplat foarte repede) scria doar A1 pe tablite, nu si A10, dar am avut incredere in Waze :D. Am facut sensul de 2 ori ca nu eram sigur :))