Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

whitedove

AlinC... omul zilei si nu numai.. multumim pt eforul depus care a fost enorm...

^ciprebbe ai fost maxim cu asta Bucuresti=Ausfahrt-ul Romaniei!!!!! MAXIIIIM
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

pasa_andrei

Nu s-a vorbit deloc de sensul giratoriu de la Alba Iulia Sud. E gata sau se apuca de partea dinspre CF?

Oare Alin se muta cu filmarile pe lotul 2 asa cum ne a obisnuit si pe lotul 1 :D?


TibiV

De ce sa se mute?!?!...

Mai are mult "de lucru" si pe lotul 1...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

StefanCelMare

Am bãut un shot de whiskey azi pentru A10 lot 1.
Recunosc ca eu nu am mai crezut ca se poate / vrea (anul asta).
Multumim lui AlinC, sper sa ii treaca anul de asteptare la monetizare canal youtube, merita sa faca bani din ce face.

dorum

pai nu v-am mai zis ca se muta la Braila? :)

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Feri

Multumim @AlinC pentru efort si filmari!!  :cheers:


danutzu_1069

@pasa_andrei, giratoriul la care faci referire este gata, complet. Vezi printre ultimile filmari ale lui @AlinC ( )

calino

Multumim @AlinC pentru filmari!!  :cheers:
Filmarile tale cu autostrazi sunt serialul meu preferat.

oldtimercraiova

Eu ma bucur mult, ca infrastructura in Romania, incepe usor usor sa-si revina! O:-)

Abia astept sa fie gata si Lotul 2, si mai multe zone de Autostrazi din Romania!

vasile.silion

Uitându-mă la ultima filmare integrală a ST1 a lui AlinC, văd că între șanțuri și gardul de protecție, pe ambele părți ale autostrăzii, sunt pe alocuri spații chiar generoase. Admițând că o parte a acestor spații sunt dedicate unor (viitoare) drumuri de serviciu, totuși rămân suficiente zone în care mi-aș dori să văd cât mai mulți copaci plantați, inclusiv în zonele rămase "moarte" dintre bretelele nodurilor, și la Sebeș, și la AB Sud.
Oare normativele românești interzic plantarea de copaci în zonele de protecție ale autostrăzii sau în zona nodurilor? N-aș crede, din moment ce există și un proiect al autorităților pentru perdele forestiere de-a lungul căilor rutiere (e drept, mai mult în zona sud-estică a României, dar, dacă acolo e admisă, chiar necesară plantarea de copaci, nu văd de ce nu ar fi admisă peste tot...)
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

ciprebbe

Chiar ieri la intoarcere admiram in nodul Aiud copacii si Tuia plantati de Tirenna care dau semne ca s-au prins. Putini ca numar dar e un semn ca se poate.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

florin74

Evenimentul notabil e ca au tuns iarba, ca acum o luna nu se vedeau copacii de buruieni....

naivu

#23188
Din ce m-am uitat pe filmarea lui AlinC mai e de lucru pe ST1 (de la N la S):
- ultimul km + surparea, nu e urgent dar pare destul de lucru și dacă după Anul Nou o lalaie prea mult s-ar putea să termine Aktor înaintea lor.
- pasajul DN peste A10+giratoriul, ar fi bine (și posibil) să termine de pus asfaltul până în Crăciun, parapete și restul probabil în ianuarie
- jumătatea de pod peste CF, nu e urgent dar ar fi bine dacă ar termina suprabetonarea până în Crăciun, asfalt nu cred că mai e timp
- marcaje la giratoriul AlbaIuliaS
- bretelele spre Deva, pasajul mic peste CF nu pare suprabetonat, restul se poate lăsa pe ianuarie iar asfaltarea pt la primăvară
- pare că mai trebuie turnat un pic de beton la ultima pilă, după aceea au timp să pună o grindă la două zile cu lansatorul
- pasajul peste A1 al bretelei spre Sibiu, ar trebui suprabetonat până în Crăciun

ddfab

vreau sa fac o atentionare, pentru cei ce circula spre Turda, la Alba Nord!!!
cand ajungi pe bretea la intersectia cu iesirea de pe autostrada, sunt doua semne mari cu Cedeaza trecerea. este bine sa fiti foarte atenti, deoarece nu este vizibilitate aproape deloc, sunt multe panouri reflectorizante care delimiteaza drumul, plus plasa portocalie intre ele, unghiul cu calea de autostrada foarte ascutit si astfel masinile care vor veni de pe autostrada foarte foarte greu de vazut!!!
Florea au asfaltat pe rampa nordica a pasajului de la Alba Nord, pana spre giratoriu.
in rest drumuri bune si in siguranta! la toata lumea.