News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

TibiV

Horatiu,

aia cu lipsa "platformelor pentru suporți temporari" este de Gâgă...

Si astia vor sa lucreze si pe PiSi...  >:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasa_andrei

Hai ca avem in sfarsit verde pentru deschidere ( ne apropiem). Acum sa va intreb ceva, cine credea in vara ca o sa vedem lotul 1 deschis in decembrie ? Eu, unu nu dadeam nici macar o sansa si foarte multi de aici nu credeau. Sper ca v ati notat toate defectele , toate derogarile care au fost din toate filmarile lui Alin din ultima luna si sa putem sa dezbatem peste 1-2 ani si sa aratam Pizza si CNAIR cu degetul cu dovezi ca au lucrat la - grade si nu au respectat normele, etc.

Ionut

Meșterul Manolis. :lol: Buna asta, bună, o uitasem!

Stefan01

#22833
Sunt curios când vor începe să monteze panourile antiorbire și ce sistem de prindere va fi utilizat.

RaduC

Incredibil cât de puțin ar mai fi fost de lucru acum un an jumate pe lotul 1... Acum se demonstrează că nu s-a vrut lucra... Motivele trebuie analizate și evitată o asemenea situație pe viitor

cristi5

#22835
Hai sa mai zicem odata ca motivele pt care Pizzarotti a tras de timp (perfect contractual, profitand de intarzierile statului si Electrica) sunt binecunoscute. Statul roman nu a vrut sa le plateasca o datorie castigata in instanta. Acum s-a platit.

Datoria era pt alta prostie a statului roman (A3 la intrare in Bucuresti, construit pana la urma de... Aktor)

As zice "intariti-va statul" dar ala care a zis asa a ajuns la puscarie, trebuie gasita alta formula :)

Deci asta e analiza.

bdragos1


gdo


ddfab

Știu că s-a mai discutat despre semnalizare, dar nu pot să nu remarc faptul că logica este puțin diferită pe cele două direcții de deplasare.  Când vii dinspre Gilau și vrei să intri pe A10 la nod Turda, este semnalizata ieșirea spre Alba Iulia, nu Sebeș și Orăștie. În schimb invers,la intrarea de pe A1 pe A10, la Sebeș, este semnalizat Turda și Câmpia Turzii și nu Alba Iulia( bineînțeles că orașele cheie rămân, Cluj și București). Eu aș fi trecut (fără să am pretenția că aș fi expert), Cluj, Turda și Alba Iulia. După ce treci de Alba, cel mai jos pe panou, Teiuș,  după ce treci de Teiuș, Aiud și după ce se trece de Aiud, Câmpia Turzii. Mie mi se pare că semnalizarea a fost gândită pentru un sens de o persoană și pentru celalalt de alta... 😀 sau a fost mai simplu să compună un singur tip de panou și acela să-l monteze pe toată A10,  de la Sebeș, până la Turda.


AlinC


AlinC

ST1, filmat complet intre Sebes si Alba Iulia:


AlinC

ST1, nodul rutier Alba Iulia Nord:


RaduLuc

#22843
Frumoasa filmarea, dacă nu va ninge și vremea va tine cu ei se poate deschide cum au spus pe 3 Decembrie, păcat ca plățile au fost făcute așa de târziu, altfel cred ca se mobilizau mai repede și astăzi alta era poate situația. Așa a fost nevoie de ceva ajutor .... ca sa se ajungă in acest moment , la limita..... adică sa nu fie umezeala sa aibă timp sa finalizeze semnalizarea.... parapetii se pot monta oricum...

vladb

^ Ceva update-uri cu privire la data deschiderii si a modalitatii concrete (pe o cale de pod pana la Sebes vs de la Alba Iulia Nord la Sebes)? As avea miercuri (3.12.2020) un drum pana in judetul CS. Oare seara, la intoarcere, as putea spera ceva?