News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

La Aktor se trage tare, si ieri si azi se asfalta! In ritmul asta au toate sansele ca peste tot sa protejeze BSC-ul cu un strat de asfalt.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dorum

#22666
Ma vad nevoit sa repet... acelasi heirupism a fost la OS4, Astaldi, iarna... nu prea am vazut probleme majore dupa ani si ani...
Hai sa vedem intai problemele si apoi sa zicem: ""v-am zis io? au fuserit...!!! ""
Pana atunci, parca suntem niste soacre spurcate: ""va zic io ca o sa se crape... ascultati la mine, o sa se darame... ""

LE: deja e plictisitor sa citesti pagini intregi de ""previziuni, ala mama Omida"... hai sa se deschida, apoi comentam si dezbatem orice problema aparuta. Asta e rolul nostru, nu sa ghicim in tarod ce se va darama, ce va crapa, ce se va exfolia, etc !!!

LE2: chit ca toti suntem constienti de problemele de pe OS3 si tinand cont ca au fost voci care previzionau CATASTROFE, totul e in limite relativ rezonabile... hai sa nu mai fim asa prapastiosi :(

LE3: totusi, as fi apreciat enorm aceasta mobilizare pe ST1 inainte cu cateva saptamani de termenul contractual, nu dupa 6 ani de labareala, inaintea unor alegeri... cu Johannis prezent la MAREA deschidere... :(

horatiu.cosma

Aktor mai are vreo 2000 de tone de asfalt de așternut și acoperă tot stabilizatul. Dacă accelerează peste iarnă și lucrările la sistemul de scurgere a apei putem spune că în sfârșit l-au dat afară pe meșterul manolis.

paulmare

Aktor chiar a asfaltat ieri si astazi ? ei si-au asumat (a milioana oara) vara lui 2021 ca termen de deschidere, la -1 grad si ceata - puteau sa mai stea

horatiu.cosma

Astăzi a fost mai ok vremea, au prins o fereastră și au primit acceptul inginerului.

TibiV

Acum se roaga de inginer sa ii lase sa lucreze....
In urma 4-5-6 luni se rugau inginerul&beneficiarul de ei, sa mai "mosmondeasca" ceva...

"O tempora, o mores!"  O:-)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Duta C

una peste alta sunt o bucurie si vestile de pe ST2....multumim de vesti @ciprebbe @florin74 :)

cezar-mario2012


mishu77

Eu imi amintesc ca si UMB a asternut asflat peste stabilizant la o zi, chiar ziceau uni atunci ca poti imediat sau dupa 7 zile.

Ai dreptate @dorum, te plictisesti sa citesti aceiasi gargara de vreo saptamana.

horatiu.cosma

UMB a așternut la un moment dat asfalt peste stabilizat IMEDIAT, nu după o zi. Iar după aia a închis sectorul respectiv și nu s-a mai circulat deloc pe acel asfalt 7 zile.

mishu77

Poate explici ce se poate intampla daca o faci imediat, dupa o zi, sau dupa 3. Ca sa intelegem si noi astia profani de ce atata gargara.

horatiu.cosma

Am explicat și eu și alți colegi zilele trecute. Poți lăsa deoparte atitudinea asta și să citești atent ce s-a scris în ultimele 2-3 zile pe subiect.

mishu77

Nu am ce atitudine sa las deoparte. Cum am zis nu am treaba cu domeniul, dar sigur daca tre sa lasi 7 zile la macerat, ce a facut UMB nu a fost tocmai ortodox.

RaduG

@mishu77 balastul stabilizat este un beton mai slab, iar ca orice beton, are nevoie de niște zile pentru a avea loc reacția chimică și pentru a ajunge să aibă rezistență mecanică la compresiune, altfel e ca un balast oarecare, ca un castel de nisip.

RaduLuc

#22679
@Radug Foarte bine punctat
Pai si noi ce spunem de ceva zile, nu este bine, de aia exista standarde atfel facem toti ce vrem, ce se intampla aici se poate doar in anumite cazuri si nu pe toate contractele, iar daca se poate este oricum asumat de toate partile implicate cu consecintele de rigoare in caz ca apar probleme, nu este obligoriu sa apara ca aici nu e stiinta exacta, nu e farmacie...... dar asta nu ne da dreptul sa facem ce ne taie capul....