News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

alin2pas

De bine, de rău, cu calitate mai bună sau mai proastă, se va putea circula pe acest tronson mult mai bine decât pe DN, chiar dacă vor fi necesare reparații substanțiale în perioada de garanție. Întrebarea este totuși alta: cum au putut acum să deblocheze situația pentru a urgenta lucrările, nu puteau să o facă de acum 3 sau 6 luni? Dacă o făceau acum 6 luni, acum putea fi finalizat tot lotul fără să facă rabat la calitate, fără să riște să aibă un al doilea lot OS3.
@ivladbogdan: bine ar fi să nu mai avem parte de decizii luate la ora 11 seara care să intre în vigoare la miezul nopții. Porcul nu se îngrașă în ajun.

voicul

Pai anul la Sibiu, pe harta ProInfrastructura zice 2010.
Ca e varza e corect, dar oare cat sa tina si asfaltul?
Si e corect au un inceput mai deverme cu carpelile, dar corect: cat ar trebui sa tina asfaltul?

RaduLuc

Cum spuneam nu suntem la Loto aici , poate iese poate nu iese .... de aceea avem standarde in România sau au devenit facultative..... este adevărat ca poate sa iasă prost și când sunt condiții normale .... dar măcar acolo sunt respectate normativele.

RaduLuc

#22608
@voicul normal uzura trebuie sa țină 5-6 ani și sa fie înlocuită complet , de aceea când se licitează acum se cere la 10 ani garanție sa se înlocuiască o data stratul de uzura. Din câte știu OS4 a fost deschis in 13 Decembrie 2013, acum 7 ani .... se poate sa fie sectoare de uzura turnate la temperaturi mici , dar sigur nu la nivelul la care se întâmpla aici, sa nu uitam ca acolo s-a deschis autostrada complet.... cu receptie.

mishu77

#22609
@voicul

Dorum nu se refera la centura Sibiu ci la OS4 cand sa facut conexiunea cu centura Sibiu. Or fi vreo 4-5 ani?  Erau temperaturi cu minus si se asflata fix uzura. Incalzeau stratul suport cu ceva flacara si apoi asterneau stratul de uzura. Si e foarte ok acolo asfaltul nu are nici o problema.

L.E. Chiar 7 ani, in decembrie 2013 sa deschis.

RaduLuc

@alin2pas Simplu acum au primit banii mult așteptați..... asta e răspunsul

naivu

@ivladbogdan + altii, in nici un caz nu as dori inaugurarea la primavara, m-as multumi cu un 10-13 decembrie, dar cu treaba facuta atent, decat hei-rup-ul asta pt 1 decembrie!
Probabil cu un plus de precautii se poate si asfalt la 2 grade, dar cand se lucreaza pe repede inainte nu sti ce iese!
Lunile cat s-a jucat guvernul cu Pizza de-a cine cedeaza primul, adunate cu saptamanile cat a fugit de raspundere tipa de la finante care trebuia sa aprobe plata, ne-au adus la situatia de azi.

ivladbogdan

Oameni buni, exista garantie pe lucrare, nu (mai) este nicio pasare care sa se asigure ca nu vom avea garantie pe un lot de autostrada.
Deci pana la urma de unde si pana unde grija asta de lucru prost facut? Daca este facut prost, in maxim 2 ani vom afla. Daca e facut bine, nici peste 10 nu se va strica nimic semnificativ.
UMB-ului i-a plecat dealul la plimbare pe Gilau-Nadaselu, au bagat restrictii de viteza si au lucrat sub trafic. La fel si pe alte loturi de A. Oricum, e o discutie fara sens, de ce sa plecam din start de la premisa ca e lucru prost facut?

alin2pas

Banii primiți au fost într-adevăr de mult timp așteptați și puteau fi dați mai repede.
Totuși, să vedem partea plină a paharului: chiar și pe o autostradă cu probleme vom reuși să circulăm mult mai bine decât pe DN. Nu vom mai fi nevoiți să parcurgem distanța de la Sebeș la Aiud în 3 ore, restul deja e politică și avem ocazia să o facem în curând mult mai eficient în altă parte. Scuze pentru off-topic.


voicul

Pare total altfel pe OS4 fata de ce e acum.

Treaba e simpla sunt 2 tabere: pro si contra.
Intradevar normatinul chiar nu e respectat 100%, dar, parerea mea: eu prefer varianta asta.
Nu cred ca o sa iasa prost doar ca se putea sa tina asfaltul 6 ani si probabil o sa tina asa doar 5. O sa vedem in timp, dar si asa, pentru 3 - 5 luni de mers in siguranta pe A10 merita deranjul si banii viitori "pierduti".

Nu am zis asta sa intru intr-o discutie cu nimeni, doar mi-am zis parerea si nu o schimb.
Respect si ce zic ceilalti din partea cealalta, dar raman cu parerea mea.

RaduLuc

#22616
exact, se vede din poze nu este comparabil si macar aici se vede masina care incalzeste stratul suport...... si eu prefer autostrada gata contra DN cu probleme in trafic.... sa speram ca va fi bine ... dar si asa mi se pare greu sa termine pe 1 decembrie, de aceea am zis ca e mai sigur 5-6 Decembrie. Chiar si pe OS4 din poze se vedea asfaltul asternut pe 6 si deschiderea a fost abia pe 13, sunt multe de rezolvat pana sa se dea in trafic dar poate acum se poate mai repede.....mai sunt parapeti, semnalizarea este aproape inexistenta, o zi pentru comisie...... se aduna zilele....

gdaniel

Hai ca avem noroc cat de cat, inca sunt 2 grade la miezul noptii..

tudor

#22618
Giratoriile (alea de la Alba sud si Alba Nord - dupa pasaj ) le termina "mâine seară"? Ca fara ele (cel putin unul dintre ele) nu prea se poate deschide nimic.  Si pana sa citesc pareri despre temperatura exterioara si turnarea asfaltului, acolo lipsesc niste chestii la fundatie.

AlinC