Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Păi mașinile "zvântă" drumurile pe care circulă mult mai rapid decât o face natura prin propriile puteri.

voicul

Poate stau mai mult cu focul pe beton sa il si usuce.
Dar chiar de ar fi asa, nu cred ca au rabdare muncitorii sa iasa ca la carte.

dragos_on

Mai știe cineva ceva de Lotul 2 supratraversare CF nod Teiuș? Ramane valabila oprirea circulației pe magistrala CF la început de decembrie?

cristi5

@toma la Alba Nord a fost o problema de proiectare grea. Ce era in SF nu se putea construi si au urmat negocieri si reproiectari, adica (cu cuplul CNAIR-Pizza) intarziere garantata. Eu zic sa ne bucuram ca au gasit o solutie si au eliminat toate blocajele (mai ales acei stalpi LEA)

@hvm nu e nicio receptie. CNAIR are oroare de receptii partiale iar receptia finala e departe

@hvm Pizzarotii nu mai trebuie stimulati, au fost stimulati prin prima transa din plata claim-ului vechi (A3 intrare in Bucuresti, unde se pare ca au fost blocati de Pandele si pana la urma s-a relicitat si a construit... Aktor) pe care nu voia s-o semneze niciun functionar al statului. Din momentul platii Pizzarotti s-a schimbat la fatza, cum se vede in teren.

AlinC

ST1, asfaltari pe intuneric, Elis si Florea:


AlinC

ST1, asfaltari pe intuneric Europexpress si Strabag:


mishu77

^^^ Asta da graba. Se lucreaza in 3 schimburi?


Europiu

Păi așa promiseseră.... Acum 8 luni :)
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

mihaihedes

#22329
Parca se termina lumea în luna Decembrie 2020 așa lucrează toți. Dovezi că se lucrează ca să se termine (nu ca să iasă bine) avem o grămadă. Este posibil să vedem reparații o grămadă după ce o dau în folosință toată. Poate nu gen OS3 dar ar fi bine să lase un finisor în parcare pe ST1. Să zicem că hidroizolarea pe ploaie nu e tocmai un exemplu de muncă de calitate și ne cam spune cum va ține asfaltarea.
Prostia in țara asta e fără leac și nu cred că ne mai facem bine.
Ce vor să deschidă ei ( dacă vor) nu e autostradă e o bătaie de joc după 6 ani,  mai grav este că multă lume e tare încântată de asta și ignoră total faptul că scopul nu este să fie mai bine pentru șoferi (altfel acum aveam o autostradă terminată de câțiva ani) ci să mai câștige niște capital electoral. Un fel de ( ia de la partid niște  mici și făină)  dar cu asfalt de data asta.

laszlo.robert

Da ,parțial, de acord .Totuși eu prefer asfaltul, mici si faină pot să le procur  si singur ,care sunt uz personal sau familiar.In schimb asfaltul este un bun comun de care beneficiază și cine votează și cine se abține.

carutasul

deocamdată doar presupunem că lucrările s-au făcut pe ploaie sau în condiții necorespunzătoare, nu a plouat chiar așa mult. Eu nu prea sunt sigur, pentru că nu cred că îi avantajează să vină cu reparații în garanție și am văzut că sunt destul de atenți cu banii lor.

adiarc

^ daca nu se trezeste vreun nebun sa rezilieze la 99% ..e ok...in 5 ani iasa toate la iveala
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

zuma80

@mihaihedes, exact, daca trece trenul asta de decembrie, urmatorul este cam in aprilie in cel mai bun caz. Cum tot spune Ionut trebuia factuta deschiderea asta Sebes - Alba Sud din 2018, dar atunci nu s-a dorit, totul era o minciuna, si se pare ca romanul are memorie scurta tare.
Eu am trait ani cu regretul lipsei A3 din DNCB pana in Gherghitei/Petricani. Faceam des drumul Bucuresti-Brasov si cele 20-30 minute pierdute pana in DNCB nu o sa le uit niciodata. Cu acel regret sunt aici si scriu pentru orice zona din tara care trece prin ce am trecut si noi aici in Bucuresti.
Trebuie sa se deschida full profile/ half profile, nu conteaza este un drum in plus si un mare beneficiu, la fel si pe A7. Ultima data am trecut prin Bacau acum 4 ani si am fost socat de ce macel este acolo cu intrarea in oras, dar acum cred ca este si mai agravata situatia.
Pentru A6!

hvm

#22334
^^
Nu cred ca mai are cineva tupeu sa rezilieze acum la 99% fara justificare reala. Dpmdv la LD3 a fost ceva de genul: daca nu imi dai 10 ani, renunt si la aia 4, si iti mai dau si dreptul sa ma dai in judecata sa castigi mai multi bani decat trebuia sa iti dau initial.

Mie imi miroase a intelegere intre cel care a facut tot posibilul sa fie semnata rezilierea si cel care a construit. ..... N-avem dovezi deci nu ne putem pronunta. e doar o teorie la care ma gandesc ca ar putea parea valida.

Mai sunt si alte variante: Cel care a reziliat chiar credea ca asa e corect sa rezilieze, posibil sa aiba graunte in loc de altceva in tartacuta.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici