News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

carutasul

nici eu nu sunt de meserie ( în afară de ce se mai predă la Politehnică prin anii mici) , dar pare clar că au încercat să nu afecteze baza DN-ului, nu avea rost. Practic forța principală e cea "de sus în jos" deci dacă suprafața e suficientă nu văd cu ce ar afecta forma, câtă vreme presiunea asupra solului e cea din calcule; nu am idee dacă eventualele forțe de rotație (cutremure, impacturi, răsturnări) ar fi semnificative în cazul de față, tind să cred că nu.

paulmare

^ sunt poze de la sol cu cateva pagini in urma, peste radier sunt cateva conducte de pe-hd care nu au fost relocate si sunt asezate acum provizoriu, conductele au exact forma DN-ului

survola

Au adus toate utilajele de asfaltare in nod?
Cred că mai trebuie și pasajul peste A1 să fie hidroizolat.

ddfab

^ din filmari, mai este o echipa de asfaltare(cea cu finisorul lat), intre nodul Alba Sud si Alba Nord. in cateva zile, intre cele 2 noduri vom avea stratul de uzura pe ambele sensuri.
probabil vor trage tare acum, intre Sebes si Alba Sud.

trifuhoria

Câteva cadre de azi 16:30



Și surpriza... pana sa postez pozele, a apărut duba alba de AR și a adunat cei 6 muncitori

In schimb in 15 min au urcat pe breteau noua spre AB 3 camione cu asfalt de la Elis. E ceata și nu se vede unde se asfaltează.
Revenim mâine sa vedem progresul

voicul

AHA! Deci lucrau ca stiau ca le faci poze si le pui pe forum.  :lol:

pasa_andrei

Hai ca fix dreptunghi a iesit. E o forma putin neregulata.

ddfab

la Alba Nord baga mare !
la zidul de sprijin mai au de betonat vreo 3-4 segmente. unde este finalizat, au izolat cu "negreala" si peste au inceput sa monteze acel geotextil, deci clar este graba sa vina cu terasamentul.
pe partea sudica a rampei, au inceput cu stratul de balast, apoi va veni BSC-ul. in zona a fost adusa o echipa de finisori( un finisor si 2 compactoare)
si pe viaductul peste CF, era agitatie de dimineata, pe intuneric, la lumina proiectoarelor. nu am putut observa prea bine ce faceau.
spor tuturor!

RaduG

Apropo de forma ,,dreptunghiului", din ce am văzut în practică la proiectanți, dacă nu pică forța fix pe centrul de greutate al fundației, se supradimensionează ceva, ori grosimea ori armătura, ca să preia sarcinile suplimentare apărute.

ddfab

niste imagini, in sprijinul a ceea ce v-am descris de dimineata ca se intampla la Alba Nord. si nu doar acolo...
zidul dinspre nord...




aici se vede ce mai au de facut... foarte putin.









izolatia








ddfab

pe pod. se vede mai rau, pare ca lucrau la bordura parapet...

ddfab

utilajele de asternut ... deocamdata stau...

ddfab

se asfalta pe sensul Sebes-Turda. sunt langa drumul care duce la statia de betoane Florea, adica mai au doar cateva sute de metri pana la viaductul de la Alba Nord. deci ar cam fi uzura intre nodurile Alba Nord si Sud.






nu era spectacolul de la UMB, dar pare ca merge treaba bine, erau 4 camioane ( de acelea mari, parca 40 t) la rand, la finisor.

ddfab

#22048
giratoriul cu centura Alba, de la nodul Alba Sud. au intins material si pe partea cu CF. este conturat cercul.







aici se observa nivelul DN-ului fata de giratoriu.




ddfab

cateva imagini cu rampa sudica din nodul Alba Nord.









cam asta ar fi... spor sa aveti...