News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

alin2pas

Partea bună e că s-au deblocat niște lucruri și sunt șanse să fie finalizat complet lotul 1 anul viitor. Partea proastă e că au venit puțin cam târziu aceste deblocări și darea în trafic parțială a lotului până la sfârșitul anului devine doar posibilă și nu sigură. Mă întreb ce se va întâmpla pe viitor cu cel care a refuzat (aparent nejustificat) să dea o semnătură și astfel a refuzat să-și îndeplinească obligațiile de serviciu. Prin fapta lui - dacă nu-și poate justifica refuzul de a semna - a adus prejudicii companiei (chiar financiare mari, dacă ne gândim la penalitățile care sunt datorate pentru întârzierea plăților) și conform Codului muncii i se poate desface disciplinar contractul de muncă. Ar fi un exemplu pentru alții asemenea care așteaptă probabil ,,dreptul" pentru a-și face treaba.

Daniel_I

#21946
Au lucrat aseara pe la ora 20.30 cei de la Pizzaroti sub lumina reflectoarelor langa Lancram la subtraversarea DN1 langa podul metalic. Azi dimineata am vazut ca primul strat de asfalt era asternut pe un sens. La ultima pila din nodul Sebes se lucreaza si am mai observat ca dupa pila care lipseste au inceput sa monteze amortizoarele intre uzineti si grinzi. E de urmarit solutia lor legata de izvoarele care curg langa podul metalic, daca chiar functioneaza, daca au implementat-o ca la carte sau o sa avem o alta poveste cu autostrada demolata dupa exemplul Salini Impregillo.
On The Road

hvm

^^
Nu o sa se intample nimic din ce am inteles fiindca responsabilul era in concediu medical, si a trebuit sa vb Bode cu Catu sa vina altcineva de la MF la MT sa verifice documentele si sa semneze in locul celui plecat..... treaba de Romanica. Normal ca cea care a venit de la MF la MT avea obligatiile ei la MF si in plus i-au pus in carca si ce mai era pe la MT. Ca doar nu "statea" chiar degeaba la MF. Oricum, dupa ce s-au sunat ministri intre ei si au discutat, s-a rezolvat problema in 3ore in loc de 3 saptamani ...... Am citit pe undeva nu mai gasesc sursa....
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

ovicor

@hvm, e mult de relatat, cel mai bine ar fi de urmarit emisiunea. Pe scurt, doamna de la MF era detasata la MT, se intelege ca ar fi refuzat sa semneze inainte de plecarea in concediu medical, poate tocmai asta a determinat-o sa-si ia concediu. A refuzat si sa vorbeasca la telefon cu ministrul, mentionand ca stie ce urmeaza s-o intrebe ministrul si ca nu are un raspuns. Dar ca sa nu se inteleaga gresit ce spun, poate pune cineva link, eu nu ma pricep.

flanker1

Aveti linkul cu doua pagini in urma (post #21917)

alin2pas

Exact asta a spus ministrul Bode aseară, că doamna a refuzat să vorbească cu el pentru că nu avea un răspuns. Probabil a refuzat să și citească documentele care trebuiau semnate, altfel ar fi avut un răspuns.

trifuhoria

Ora 15:00 se lucrează la cofraje. Înălțimea blocului pare 2,5-3 m





Se pare ca mai sunt ceva utilități, dar nu încurca. Le-au ancorat de DN.
Și faimoasa țeava de gaz:

Se montează și aparatele de reazem:

trifuhoria

In zona suprataversarii DN de la LukOil, multă piatra sparta. Se lucrează la taluzuri



trifuhoria

Iar la sensul giratoriu pe tru descărcarea Alba sud in CAB, se lucra la jumătatea neatavata a sensului. S-au înălțat destul de mult cu sensul, și au pus dale pe arcul de cerc care e finalizat:


frunzeti

Oare vor face si o banda rapida, separata de sensul giratoriu pe directia Alba -> Sebes? Din cate vad au intrat destul de mult spre terasamentul caii ferate.

trifuhoria

Calea vacii:


Vedere spre Alba:

Vedere spre nod Sebes:


dragos76

Frunzeti, nu prea aș crede. Raza acelui giratoriu e destul de mare, de aceea trebuie să intre mult și în zona dinspre calea ferată.
Oricum, când se va deschide tot lotul, nu cred că va fi acel giratoriu foarte aglomerat, ca să justifice și o bandă rapidă. Probabil va fi ceva problemă doar pt câteva luni, dacă se deschide anul ăsta pe relația Sebeș-Alba Sud.

lupualb

Poza facuta astazi in jur de ora 16. Au terminat cu fierul beton, acum puneau cofraj. Probabil in curand vor turna betonul. Muncitorii, in jur de 10 erau pe supratraversarea A1 dinspre Sibiu. De asemenea am mai vazut 3 oameni, care lucrau ceva la dispozitivul cu care Pizza urca grinzile.




bbogdan8

S-au apucat si  de hidroizolatie la pasajul pestea calea ferata de la Ab Nord. Cel putin asta am vazut ieri in jurul orei 16, o echipa care parea sa curete betonul cu un aparat care semana cu un aspirator imens :D din pacate fara poze

frunzeti

^^ Zicea cineva mai sus ca centrul giratoriului nu e chiar in mijlocul strazii, ci mai spre autostrada. Vazand ca au intrat asa mult spre terasamentul caii ferate, m-am gandit ca poate e loc si de banda rapida. Chiar si in cazul in care nu va fi cine stie ce trafic prin acel giratoriu, o banda rapida tot e utila.