News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

Nu va mai agitati, se stia de la inceput de conducta. Cu pizza nu trebuie sa va mire logica in executie......
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

naivu

Pizza era clar ca stia de cand a facut restul de pile (fie dintr-un desen tehnic, fie au dat de teava in teren), Inginerul ar fi trebuit sa afle la vizita saptamanala de pe santier, compania de gaze ar fi trebuit informata de Pizza, iar CNAIR-ul chiar daca nu l-ar fi informat nimeni ar fi trebuit dupa 2-3 luni sa se intrebe ce-i cu pila lipsa si sa descoasa Pizza si Inginerul. Eu ma intreb cum de nu a ajuns informatia mai devreme pe forum/mass media; unde s-a rupt lantul informatiei?!

horatiu.cosma

Exact unde s-a rupt și la groapa de gunoi și la stâlpii de la Alba Nord și în multe alte zeci de probleme de pe șantiere: șmecheria constructorului care vrea să aibă ași în mânecă pentru extensii de timp și claim-uri financiare + nepăsarea/incompetența CNAIR.

ovidiubu

Azi dimineata la ora 8. Atacul pilei se desfasura nemilos.

















Powered by API/PUM imgur uploader

RaduG

#21889
Se cheamă ,,șah la pilă"  :lol:

Sfat de fotografie cu telefonul din mers: Ține apăsat pe butonul de declanșare, astfel telefonul intră în modul rafală pentru fotografiat evenimente foarte dinamice (cum ar fi de exemplu când sare cineva în piscină), și scurtează timpul de expunere, rezultând imagini nemișcate.

Earthchild

Ăștia parcă fac fundație directă, adică radier pe fundul gropii, fără piloni forați.

SILVIUFG

Daca nu ma insel asa au facut la toate pilele din pasajul acesta. Fara piloti.

vasile.silion

Parcă au făcut la fel chiar și la cele două pile de lângă albia râului Sebeș
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

TibiV

Exact, si asta ma ingrijoreaza cel mai tare.

Mai ales ca cele doua pile nu sunt chiar "langa", sunt cam in albia raului.
Si chiar daca acum sunt mai "pe mal", cu certitudine vor fi exact in albie la fiecare viitura mai serioasa.
Si nu se poate spune ca in zona ar lipsi episoadele de viituri si inundatii... Vedeti filmarile din Ziarul Unirea din primavara... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

elphax

vreme frumoasa azi si trafic lejer asa ca am facut cateva poze de la sol

prima oprire - centura Alba Iulia, giratoriul pentru descarearea nodului Sud

este mai putin de jumatate de cerc , dar este clar ca giratoriul nu va fi centrat pe axul centurii, va fi mai aproape de Autostrada.





materialele sunt de la Elis, pare destul de solid




santurile se termina brusc, posibil sa le prelungeasca








mai sunt cca 200 de metri pana la centura, mai au de pus balast stabilzat cam un strat ce se ingroasa  spre 2  langa giratoriu







a doua oprire- "Ultima Pila"






se confirma "radierul" care pare mai adanc decat la celelalte pile







din pacate avem un izvor care curge tare de tot acolo si cumva vine de sub DN, pompa lucra la greu






Powered by API/PUM imgur uploader

RaduG

@TibiV
Dacă studiul geo a fost făcut corect, proiectantul a avut acces la toate datele despre presiunea pe care o poate suporta terenul, și mai mult ca sigur a ales soluția potrivită solului identificat. Mă îndoiesc sincer că cineva își mai poate pune semnătura pe o autostradă care să pice, ca cea a lui Ponta, având în vedere precedentul nefericit. Dar, mă rog, shit happens. By the way, sectoarele acelea adiacente din A1, din zona autostrăzii prăbușite, sunt vălurite nasol, am trecut recent pe-acolo.

voicul

#21896
Cred ca zicea altceva - stalpul sta in condiitii normale (ca s-au facut calcule si e ok cu fundatie directa), dar cum vine puhoiul ia pamantul de langa pile, mai lovesc si 3 - 4 busteni in pila * de cateva ori pe an asta * 10 ani ... ce se intampla?

Intretinerea ar ajuta, dar vedem podul de la Turda ce bine i-a mers cu intretinerea CNAIR  >:(

Idris Aziz

elphax multumesc.
In sfarsit a aparut (daca nu ma insel) si conducta de gaz impricinata.
Ma asteptam sa fie o conducta serioasa, asa D100, cand de fapt cred ca aceasta un D10 maxim, probabil alimenteaza cladirea de langa benzinarie.
Be good, do good!

ciprebbe

Relax, se va face amenajare hidro acolo, nu ramane asa si se vor proteja pilele.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

AlexxC

@TiviV  Ma indoiesc ca o sa vezi viituri pe acolo. Debitul raului este controlat din amonte...urca pe firul apei si vezi acumularile hidro.