News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

SorinMS

Nu cred că se va bloca traficul pentru că vom avea același trafic ca și până acum, doar că va mai exista și alternativa ,,Autostrada,, pentru ieșirea din nod.

voicul

Normal ca nu se va bloca traficul in giratorii de la Sebes.
Exact ce trafic avem acum (sau cat de blocate sunt acum) la fel o sa fie si dupa deschidere. Doar siguranta si confortul o sa creasca.

Daca deschid si bretele spre Deva, atunci de fapt o sa scada traficul prin giratorii.

AlinC

ST1, nodul rutier Alba Iulia Nord:


danny_cbu

Nu cred ca se deschide lotul 1 fara bretelele spre Deva

Skynick

Buna filmarea asta cu zoom. Bravo!

AlinC

ST1, asfaltari, stratul de uzura:


RaduG

Nu vreau să fiu piază rea, dar asta nu seamănă cu un început de alunecare?




Powered by API/PUM imgur uploader

carutasul

piază-rea pentru Pizza, piază bună pentru noi utilizatorii finali dacă apar înainte de expirarea garanției :)  Oricum acolo mie mi se pare că e o lucrare neterminată, poate dacă o făceau când trebuie ar fi fost de ajuns, nu știu...

paulmare

Nu vi se pare ca sunt doua falii in dealul asta ? Intr-un loc deja a alunecat, la cealalta au pus mai multe drenuri
Oricum - sa nu fiu si eu piaza rea, trebuie sa stabilizeze cumva dealul asta


Powered by API/PUM imgur uploader

naivu

#21714
Daca nu se termina pasajul DN peste A, sensul Sebes-Aiud de pe A va avea traseu liber, dar sensul Aiud-Sebes va ocoli pana la giratoriul din S ca sa evite intersectarea necontrolata a traficului DN dinspre AlbaIulia (dar oricum il va intersecta in giratoriu; varianta @horatiu).
Daca se termina pasajul DN peste A, sensul Aiud-Sebes va avea traseu liber, dar sensul Sebes-Aiud de pe A va avea de facut stanga la 90grade (de pe deviere) peste DN. Poate ca s-au gandit ca sensul Sebes-Aiud sa iasa de pe A la nodul AlbaIuliaS (care pare aproape gata) si sa urmeze centura si apoi DN-ul, iar jumatatea devierii dinspre Aiud+jumatatea de pod AlbaIuliaN+A10 AlbaN-AlbaS sa devina sens unic pt Aiud-Sebes. Varianta asta mi s-ar parea mai fluenta (plus ca le-ar lasa un sens de A ca sa-si aprovizioneze restul santierului)!

vasile.silion

^^ După părerea mea, dealul ăla trebuie mutat de acolo. Nu glumesc! Așa cum au mutat o jumătate din el lângă pârâul Iovului, așa pot să ia și pământul de aici, dintre cele două falii, astfel încât să rezulte o platformă de vreo sută de metri la nivelul autostrăzii.
Au luat pământul din acea alunecare - au săpat ca-n brânză: a fost chiar atât de greu?
Încă un pic și ar lua jumătate din deal!
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

naivu

#21716
Și să ducă pământul la Hadareni pt terasamente  :D
Scuze de ironia ieftină, poate nu era o idee proastă dacă o puneau în proiect de acum 6 ani, dar acum numai circuitul birocratic pt aprobarea lucrării propuse ar lua probabil vreo doi ani!

carutasul

chiar dacă durează doi ani, dacă lucrează în afara carosabilului nu mă deranjează :)

vasile.silion

M-aș mira ca săpăturile efectuate la partea aceea din deal de lângă pârâul Iovului să fi fost puse în proiectul de acum 6 ani. Dacă a fost așa, înseamnă că Pizza sunt o firmă serioasă, care respectă la punct și virgulă proiectul, și toate lucrările dezlânate pe care le-au efectuat în acești 6 ani sunt de fapt perfect coerente, au logica lor internă, dar pe care numai noi, cei de pe margine, nu avem capacitatea s-o înțelegem...
Oricum ar fi, chiar dacă nu va fi mutat cu totul (o jumătate din el ar fi necesar), presimt totuși că vor mai fi săpături la dealul ăla care stă să vină la vale, cu toate plăcile de beton și țevile de drenaj pe care le vor înfige în el.
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

prd.marius

Pe lotul 1 macar vedem activitate si mai si vorbim deja de o deschidere, fie ea si partiala.
Dar pe lotul 2 se mai misca ceva? Cred ca nu, altfel sigur era Alin cu drona pe ei.