News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 13 Guests are viewing this topic.

AlinC


AlinC

ST2, nodul rutier Teius si zona de jos a orasului:


panzer

M-am prins de ce nu termina Aktor rampele la nici un pasaj peste autostrada: le-a intrerupe drumul tehnologic. La cate gauri au in lot au nevoie de drumul tehnologic chiar si acum.
:excited: Sunt exicted ca m-am prins.

Doamne, ce ne asteapta pe A0! Si lotul lor omoara si sudul si nordul. :badday:

AlinC

ST2, montare parapeti zona Beldiu:


AlinC

ST2, zona podului de la Radesti:


AlinC

ST2, zona podului de la Sancrai:


SorinMS

Alin, ia-ne mai încet, că ne pierzi pe drum!
Să-ți dea Dumnezeu sănătate!

archaeus

Zici ca e alta firma care a facut terasamentele la Sancrai, ca in farmacie...iar la Radesti ca in cocina!

StefanCelMare

#21608
Deși sunt motive de bucurie pe lotul 2, e bine să fie una reținută.
Mai e încă foarte mult de lucru. Lotul este lung, peste media loturilor din România.
Dacă aveau un lot gen Straco pe A3 de 15 km, poate era cum era, dar Aktor are 24 de km, cu 9 km mai mult! Numai finisajele o să ne mănânce nervii.
Mă bucură că par să învețe să protejeze lucrările. Vedem pământ vegetal pe marginile terasamentului, să nu le mai facă ravene și să trebuiască schimbat. Au mai învățat și cum e cu primul strat de asfalt... ce să zic, începe să semene a șantier normal!
Dacă Aktor avea un lot de dimensiuni normale pentru România, mai că ziceam și eu că poate termina în 2021. La 24 de km, eu am dubii mari legate de deschidere integrală în 2021, deși e clar că se lucrează mai bine și că se încearcă ceva mai mult decât ne-au obișnuit.
Pizza e în grafic bine pentru 2021. Ar putea chiar și 2020 decembrie unele chestii dacă s-ar încorda, dar nu e clar dacă vor. Și Pizza merge tipic pe zicala "dar mie ce-mi iese dacă mă grăbesc?". Să vedem, dacă le iese ceva, s-ar putea să ne iasă și nouă.

Americanul Clujean

Să zicem că Aktor ar reuși să păstreze ritmul actual, care din păcate ni se pare una ridicată pentru acest lot, nu au cum să termine înainte de sfârșitul anului viitor. Avans de 2.28% pe lună (pe hârtie a fost din Sep-Oct)... 11 luni de muncă (exclud timp de iarnă, ploaie, etc.), ce ar însemna mai probabil deschiderea undeva prin primăvara anului 2022. Asta dacă, cu D mare, își mențin ritmul... după calculele mele de om de rând...  :-[

hefaistos

Nu merge chiar asa. Lucrarule de la final (asfalari detalii) costa scump da se pot executa relativ repede. Greu s merge la structuri unde sunt etape tehnologice ce nu se pot executa in paralel si la teresemente unde valoarea e mica dar volumele sunt mari. Din acest punct de vedere, punctul critic la Aktori este pasajul de la Teius la care "mai e mult pana departe". In rest, pe locuri am inteles ca au pos chiar stratul de uzura si au si parapetii instalati.
In concluzie, sunt eu adeptul regulii de 3 simple dar nu o aplic niciodata pe parametrii globali, cum ar fi avansul fizic in procente. 
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

Stefan01

#21611
Multumesc pentru filmari, AlinC ! +1, +1, ...  :cheers:

Sunt curios daca la dealul de la Alba Iulia Nord vor executa lucrari de consolidare cu coloane forate, pe doua nivele, pe toata lungimea acestuia.

elphax

mai degraba pun niste gabioane la fiecare terasa

horatiu.cosma

^^^
Ce uzura la Aktor  :lol:? Poate morala, că despre asfalt nici pomeneală nu poate fi vorba.

alexV

Pizzarotti au pus strat de uzura, Aktor nu pot spera sa acopere nici macar cu strat de baza anul asta.