News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.


Duta C

Multumiri de efort AlinC :p
Incepe sa iasa .Acum cred ca altceva nu avem ce face decit sa ne inarmam cu rabdare ca mult nu mai au deci 6 ani nu vor mai trece pina la deschidere!

Dominik

Wow ce tur de forta ai facut Alin !!! +10  :cheers: :popcorn:
You're in Steelers Country

AlinC

#21588
ST1, asfaltari in apropiere de Alba Iulia Nord + lucrari (excavare si ridicare pamant) la alunecarea din dealul de la Paraul Iovului:


vasile.silion

Mulțumim, @AlinC! Cât ai muncit tu pe șantierul ăsta, puțini au făcut-o! Și-mi place și muzica din video-urile tale!
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

lighthotspot

Pe viitor drona ar trebui sa fie in caietul de sarcini.
Nu ai facut planu, nu mai primesti PIZZA...

csebi24

Mi-a aparut pe Youtube la suggestion acest video


alexa_adrian2001

ar trebui ca toti cei dein CNAIR care mai fac video sa fie trimisi la un curs de cum sa faci o filmare. Macar sa ii invete sa tie telefonul drept pe orizontala ar fi un castig enorm :))

hefaistos

Sper sa nu se supere autorul dar senzatia e de film de groaza serie B, gen "Cautatorul de schelete umblatoare. Partea a 4-a Spaima se ascunde pe pod".
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

bacovia

M-a luat ameteala uitandu-ma la video de mai sus.  :puke:

adrian.bn

"Imagini de pe șantierul Autostrăzii 10, Sebeș-Turda, lotul 1. Se execută lucrări precum cofrare, armare și betonare structuri, execuție rigole, așternere covor asfaltic, dar și alte lucrări specifice stadiului actual al proiectului.
#cnair #lucrari #autostrazi"

Au postat și pe Facebook secvențe din video. Daca asta e nivelul la CNAIR..noi de ce ne așteptam ca pizzari sau aktorii sa facă ceva trainic și serios? La așa beneficiar...normal că pot reface aktorii de 3 ori terasamentele și pizzari sa pună o grindă pe săptămână (când îsi amintesc că la Sebeș trebuie nod rutier nu balta de pescuit).

PlayStation

Cameraman pe masura constructorului

gruiarew

Cred că UCT astea îs re-uploaduri de pe facebook de la cnair. Am impresia că e pus la 2X viteză să nu-și ia copyright claim. Calitatea e super proastă și nu e primul video pe care-l văd de acest fel.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

carutasul

am stat aseară până târziu să văd toate filmările :)
Pot să spun că sunt unele lucruri care m-au surprins plăcut. Mai întâi supratraversarea DN1 de la Alba Nord, care a ajuns până sus. Deci când e voință, se poate...  Mă gândeam acum ( e doar wishfull thinking, dar e frumos) că dacă tot s-ar dori o deschidere parțială, ar fi mai ușor de făcut și destul de util mai degrabă Alba-Iulia Nord până la Alba-Iulia Sud. Mie îmi face impresia că betonarea jumătății de pod de pe sensul nord-sud e chestie de zile, că pare destul fier pe acolo. Din câte am văzut hidroizolația merge repede... dacă se începe :) (dacă nu, poate dura un an de zile) . Traseul nu are întreruperi  ca dincolo, la gabioane, deci cred că ar putea fi gata într-o lună, mai ales că văd că s-au apucat de asfalt.
De asemenea m-a bucurat la Aktor, că văd că în mare parte au cam rezolvat cu terasamantele. De asemenea parcă și-au intrat în ritm, una din devierile de drumuri deja e avansată așa că m-am convins că, așa cum zicea @horatiu.cosma , tot la Teiuș va fi drumul critic ( eu știam că tehnic e așa, dar la ritmul la care au lucrat până acum la terasamente mă așteptam să rămână în urmă). Văd că dacă se muncește normal se pot muta munții din loc ( la propriu) într-o lună :)   Deja sunt destul de optimist... pentru la vară :) Însă dacă se continuă politica și după alegeri, am putea avea noroc de niște deschideri parțiale foarte utile pe parcurs, în funcție și de vreme... dacă n-o fi până la alegeri și e vremea relativ bună tot ar termina gabioanele până prin februarie, martie... Va fi de văzut ce o să facă la alunecarea de teren, sper că nu intenționează să curățe și să deschidă și să se apuce după de ceva consolidări în afara carosabilului. Deși n-ar fi de mirare.

dragos76

Au hirdoizolat ceva la trecerea peste CF de la Nord? Nu prea cred. Deci pare că mai e mult până departe și acolo.
Oricum, câștigul pe acea porțiune e insignifiant. Se pierde un pic pe porțiunea cu devierea și în sensul giratoriu, dar apoi pe centură se merge acceptabil până la Partoș. Dacă e ceva beneficiu semnificativ la o deschidere parțială e doar cea discutată, de la Sebeș la Alba Sud. Dar eu zic să ne luăm gândul de la toate astea. Să mai așteptăm (încă) un an.