News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

paulmare

maegspa scuze
spellchecker prost

SILVIUFG

#21331
CNAIR scrie in postarea asta ca ,,lucrările sunt conform graficului asumat de către antreprenor " pe lotul Pizza. Asta insemna ca le-au comunicat clar italienii celor din Companie ca vor deschide in 2021 (toamna).

https://www.facebook.com/cnadnr/posts/2656111697982226

Duta C

deci cu lalaiala asta sunt de acord cei din companie....o intelegere toxica in defavoarea romanilor!

TibiV

Postarea ca postarea, dar comentariile sunt nepretuite!

CNAIR nu trebuie sa mai cumpere carne nici de Craciun, nici de Paste, ca are deja frigiderul plin...  :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Cetatean

Nu dați cu minus, nu pot garanta pentru informație 100%, dar cică in 30 noiembrie cineva vrea sa se dea cu mașina de la Sebeș la Alba sud. Rămâne de văzut dacă o sa se adeverească informația.
La ce am văzut în ultima filmare și imobilizarea exemplara, îmi vine greu sa cred.

dragos76

F bună asta cu "imobilizare exemplară"!

Cristian 74

@dojaalex
Poate vrea șoferul ăla SPP-ist neascultător să dea o tură, cu Bode dormind în spate...  ???

Cetatean

Legat de agregate. La Bretea Muresana, în jud HD, e o super cariera cu agregate pentru asfalt. E una din alea câteva menționate în cărțile de drumuri. Vreo 85 de km pe sens.
Ferul pentru tablier e de la Maeg, ca și-au afișat bannerul. Și se știe ca-s naționaliști, n-ar lua din Ro nici apa :)

pbh

In vara a aparut un anunt cum ca Pizza ar fi cerut o extensie de timp pana in Mai 2021, aprobata de CNAIR.
AKTOR nu s-a deranjat sau nu i s-a aprobat, asa ca ei raman cu termenul de 28 noiembrie 2020 pentru deschidere :lol:

ciprebbe

@dojaalex - e o informatie care vad ca incepe sa circule tot mai des (nu stiu daca e venita din companie sau de la constructor) si e posibila realizarea daca vremea ar fi ok SI macaronarii s-ar apuca serios de finalizat sectorul acesta.
Se vorbeste de cele 2 bretele scurte spre giratii si cele 2 pe directia Alba-Deva.
Lucrari ar fi la:
- finalizare intersectie centura Alba cu nodul Alba Sud,
- Gabioane pod si Oarda,
- finalizare zona baltii de langa raul Sebes,
- finalizare zona Lukoil finalizare pasaje ,
-finalizare conexiuni bretele scurte in giratorii,
uzura peste tot, indicatoare, parapete si marcaje.
O firma serioasa nu ar avea ce lucra aici 54 zile,macaronarii o pot lalai si 254....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

vancouver

Da, confirm si eu dorinta de a da drumul la trafic asa cum a spus horatiu pana la 01.12. Daca am inteles bine, pizzarii au zis "da" (si in gand au adaugat "de unde"  :lol:).
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

ddfab

^ Si acuma, ca lucreaza la relocarea conductei de apa din nodul Sebes, pe langa bretelele scurte, ar putea finaliza si segmentul dintre aceste bretele , pana la culeea viaductului  peste DN si raul Sebes, ca sa nu-i incurce mai apoi traficul. Acum, aici sunt cu terasamentul la nivelul culeii si pun vegetal pe taluz. Le-ar ramane doar podul si bretelele spre/dinspre Sibiu. Doar sa vrea!

goanga

Între Alba Sud și Alba Nord, în afară de pasajul peste CF mai sunt puncte cu probleme? Pentru că — dacă ar fi terminat pasajul — la Alba Iulia Nord descărcare temporară deja există, respectiv actuala deviere a DN1.

naivu

#21343
In 2luni ar putea termina nu doar podul dar si restul nodului AlbaIuliaN; cel mult remedierea alunecarii de teren de la limita cu lotul Aktor sa le ia mai mult. Doar sa vrea
LE: nu stiu daca le-ar ajunge timpul si pt montare parapete+marcaje, dar ar fi o priveliste frumoasa sa vedem tot nodul acela negru in 2 luni!

goanga

@naivu: nu Pizza. Poate alți constructori. Eu mă gândeam la minimul efort, poate-poate ar termina măcar pasajul :)