Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

carutasul

bun, mie mi-e și mai clar că ne îndreptăm spre o finalizare completă la vară :) Sunt zone unde se mai mișcă, dar e clar că le-au abordat pe toate deci în continuare se cam exclude deschiderea parțială; merg înainte cu asfaltările ca să se pregătească de iernat, probabil că la iarnă unele lucrări o să fie mai ieftine și lucrători mai ușor de găsit, își toarnă betoanele ( că au de turnat, nu glumă) lejer, mai ales dacă e ca iarna trecută, și la primăvară vin cu bibilelile... Păcat că nu s-a găsit o cale pentru "parțială", ar fi fost de folos, dar până la urmă ce mai contează câteva luni la cât a durat? :)

pest1969

Eu cred ca presiunea statului pe ei va fi imensa. Vin alegerile si cei din guvern sunt interesati sa fie deschideri. Si nu e bine sa te pui cu statul. Chiar si ala roman.
Ma astept sa fie si vizite in urmatoarea perioada pe acolo.
Probabil ca si cele 3-4 Dustere erau tot de la CNAIR...

carutasul

dacă și-au rupt suspensiile, jar mănâncă :)

voicul

^Statul deschide tot tronsonul (da  :((, dar citeste declaratiile oficialilor), deci de ce ar deschide partial, cand deschid tot?

naivu

Daca guvernul/statul vrea ceva de la Pizza (sau Aktor), trebuie sa si dea ceva (de exemplu sa mai plateasca din claimurile castigate in instanta), trebuie sa cointereseze; nu merge doar sa ordone sau sa ameninte, Pizza/Aktor au aratat de mult timp ca nu cedeaza, pot sa o lalaie legal si la adapost de orice sanctiune cel putin pana la jumatea lui 2021 si stiu asta!

pest1969

Eu cred ca vor ceda si unii si altii.

lighthotspot

 Pizza (sau Aktor), .... pot sa o lalaie legal si la adapost de orice sanctiune cel putin pana la jumatea lui 2021 si stiu asta!

Dar ar fi ultima lalaiala , cred.

dimitrie

Vizită inopinată a echipei de monitorizare condusă de Directorul General al CNAIR, Mariana Ioniță, pe lotul 2 al Autostrazii #SebeșTurda.
Echipa de monitorizare a constatat o oganizare deficitară, mobilizare slabă, activitate sub cea din graficul de execuție prezentat și asumat de antreprenor. Conducerea #CNAIR a atenționat anteprenorul asupra obligatiilor sale contractuale și a solicitat un program zilnic al lucrărilor care va fi monitorizat permanent.

https://www.facebook.com/1555709434689130/posts/2643487069244689/
A8 (Letcani - Motca) si A7 sunt prima prioritate dupa A3, A1 finalizate.

GML

^voicul,

Ai dreptate. Nici eu nu aduc aminte de nici un interviu, unde au vorbit despre o deschidere partiala.
Au zis inca din 2018, ca Mos Craciun aduce autostrada.

lupualb

De putin timp. Au aparut cativa tarusi si un excavator mic, care a "zgariat" pamantul in locul in care ar trebui sa fie ridicata ultimul picior al bretelei care trece pe langa sensul giratoriu de la iesirea din Lancram. Am mai surprins in poze, momentul cand traversau cu lansatorul, ultima grinda de la deschiderea inceputa de vreo saptamana buna.






Marius

Pozitia oficiala Aktor fata de CNAIR, respectiv doamna Ionita. Mainile in buzunare, ne doare'n ...



Sursa foto: pagina de facebook CNAIR

naivu

Nu i-a speriat Cuc, de ce i-ar impresiona dna Ionita?
@lighthotspot, daca sunt atenti sa nu se lalaie prea mult peste termenul maxim, legal nu au cum sa le interzica sa participe si sa castige si alte licitatii (si, daca viitorul CNAIR nu isi va face partea de treaba si nu ii va tine din scurt, nu va fi ultima lalaiala!)

cristi5

#21057
Inteleg ca a declarat Orban zilele astea ca termina ST1 si ST2 anul asta, ca leaga A3 de coridorul 4. Eu nu gasesc declaratia, ar fi bine sa o avem aici, sa avem de ce rade mai tarziu

Stefan01

^
Primul ministru a declarat ca "... in cursul acestui an avem ca obiectiv sa finalizam cele doua tronsoane restante de pe Sebes - Turda ...". Asta nu inseamna ca se vor finaliza anul acesta (deschise traficului). De la a-ti proune un obiectiv si pana la a-l indeplini e o cale.  ;)

Declaratia se gaseste aici, in intervalul de timp - 5:00 si - 4:43.

RaduG

,,Vizita inopinată a conducerii CNAIR a continuat și pe lotul 1 al Autostrăzii #SebeșTurda. Mobilizarea este acceptabilă, dar poate fi îmbunătățită, cu atât mai mult cu cât beneficiarul și-a îndeplinit toate obligațiile, chiar și cele financiare.
Menționăm că, pe lotul 1, conducerea companiei s-a  întâlnit și cu subantreprenorii și prestatorii de
servicii pentru a identifica soluțiile necesare în activitatea de pe șantier."

https://www.facebook.com/cnadnr/posts/2643516399241756