News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 14 Guests are viewing this topic.

Ionut

^ Nice one! :cheers:
Cred ca va arata foarte fain A10, relieful este destul de dificil.

Puneti bani deoparte pentru filmari. Va anuntam cand incepem campania pe 2015. Doar puneti deoparte deocamdata, o sa avem nevoie de fonduri pentru A10 (si nu numai).

yetiman

Deocamdata nu e inca momentul pentru filmari. O sa va anunt cand o sa inceapa decopertarile. Dar dupa cum am vazut miscare pe L4 si L3, se pare ca sunt hotarati sa inceapa serios odata cu imbunatatirea vremii (care, oricum, nu a fost prea rea).
In schimb pentru L1 si L2 e nevoie de informatii de la alti colegi din zona.
Eu pot doar sa anunt cand vad miscare pe lotul Aktor, la nodul de la Teius. (deocamdata nici o miscare)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Ionut

Nici nu am zis ca se va filma acum. Abia prin aprilie probabil vom face primele filmari, sa vedem... doar am zis sa puneti bani deoparte sa incepem in forta.

horatiu.cosma

Exact, mai ales ca inca nu avem filmari pe A10, o sa fie foarte spectaculos, fiindca s-au apucat de lucru in multe puncte si pana in aprilie o sa mai avanseze destul de bine.

alecu26

pe lotul 3 mai putem astepta. Nu cred ca vom vedea ceva spectaculos in curând. sunt inca probleme mari pe partea de proiectare.

Cine poate da o fuga pana la acel punct unde la sfarsitul anului trecut parea ca se apuca de pilotii forati la poduri??? S-a intamplat ceva acolo? sunt piloti facuti? sau ceva radiere/fundatii?
Drumurile noastre POATE;

yetiman

Intr-adevar pe lot 3 se vede miscare mai serioasa la capete - respectiv in zona Decea (unde va fi nodul cu DN si apoi traversarea peste DN). Am vazut delimitari ale traseului si miscare de "trupe". Parea ca vor sa inceapa decopertarea.
In capatul celalalt, la nodul cu Aiud era inceputa lucrarea, iar joi dupa-masa pareau sa mai descarce niste utilaje grele de pe un trailer.
Saptamana viitoare vin cu un up-date.
In zona cu traversarile peste Mures, din DN nu se vede mare lucru, si, din pacate, eu nu pot sa ma abat pe acolo sa vad situatia. Dar ceva-ceva miscare parea sa fie.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

horatiu.cosma

Eu merg cu trenul de la Cluj la Brasov deseara, poate vad ceva :)

AiudA10

Daca va fi vreme faina maine cred ca dau eu o fuga pina la poduri peste mures pentru un mic update de poze ca in rest nu prea e nimic de pozat.

tonică

mai harnici colegii nostri decat firmele constructoare.. :D
Felicitari pt poze!

yetiman

Numai sa avem ce poza...
Inca modificarile de la o saptamana la alta nu sunt spectaculoase. (sau ne-am obisnuit cu UMB-ul anul trecut....)
Probabil ca dupa ce incep decopertarile sau dupa ce incep sa puna grinzile la poduri o sa fie mai interesant.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

horatiu.cosma

Adevarul e ca modificari majore de la o saptamana la alta pot aparea doar cand se lucreaza la escavatii, in rest, ce se face in cateva zile nu reprezinta o diferenta vizuala semnificativa.

adiarc

un mic up-date cauzat mai degraba de nerabdarea de a vedea actiune serioasa  :)..inca nu s-a terminat proiectarea pe lotul 1 si 2

in apropiere de Alba Iulia , in zona Santimbru...baietii cu studiile geo erau la treaba ( lotul 2 - Aktor+Euroconstruct )













aici e deja lotul 1 ( Pizzariotti+Pomponio ) , imediat pe st , dupa intrarea pe centura AB spre Sebes





pt o perioada , autostrada merge paralel cu centura AB



"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

aici suntem in zona drumului centura AB-Teleac,Drambar.....unde autostrada o ia spre aceste localitati....ea se intersecteaza cu DJ-ul in zona liniei de inalta tensiune.Nu mi se pare deloc o idee buna , ca se intersecteaza tocmai in acel loc, deoarece se va face pasaj aferent DJ peste A10 si e posibil sa fie nevoie de inaltarea liniei de inalta tensiune.Poate aceasta optiune e mai putin costisitoare decat altele ( expropieri de case , de exemplu )





pe p cealalta a drumului











urm poza este pe drumul dintre Oarda de Jos si Limba , unde avem primul pod peste Mures al lotului 1.Fata de data trecuta s-a delimitat mai bine amplasamentul



momentan atat
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

Multumim! :cheers:
Mai e mult pana departe. E drept, a fost si iarna... sunt curios cum vor incepe sa lucreze cand se incalzeste un pic.

alba1

#2114
Autostrada Sebes Turda

Se revizuieste acrodul de mediu pentru amplasarea unor noi organizări de șantier, care nu a fost cuprinsa în acordul de mediu inițial, în județul Alba fiind vorba despre amplasarea unei stații de betoane și mixturi asfaltice în localitatea Micoșlaca, ce aparține de Ocna Mureș.