News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Stefan01

Cu tot lansatorul lor, nu se compara cu Deme sau UMB. Pizzanocchio are doua viteze : incet sau bat pasul pe loc.

carutasul

Ei haide că acum au mai prins viteză. Pare că o să termine de pus asfalt peste tot pe unde se poate, inclusiv pe bretele, o să rămână doar viaductele. Mă aştept să le termine măcar pe cele dinspre Deva, că sunt scurte, şi poate, cu noroc, Alba-Iulia Nord unde nu prea depinde de ei ( dar mie mi se pare cel mai important, că dincoace poţi cumva încropi o intrare, dar dacă ar reuşi la nord ar putea exista chiar o nouă "centură a oraşului" având în vedere că restul traseului pare destul de ... gata). Nu are sens să se grăbească cu gabioanele dacă nu le aduce vreun avantaj tehnologic, singura problemă e că îi ţin în zgomot pe cei cu casa... Chiar dacă s-ar putea şi mai bine, progresul mi se pare evident...

ciprebbe

#18632
Doar 182 de grinzi au de ridicat la Sebes( cele 3 structuri 110+28+44) ... o nimica pt macaronari....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

carutasul

eu în continuare nu cred că le ridică ei. Deci da, se poate :)  Nu am nici cea mai mică iluzie că termină viaductul cel lung anul ăsta, dar cele dinspre Deva sunt scurte. Ei nici hidroizolaţia nu o făceau dacă lucrau singuri, dar se pare că au chemat pe cineva, deci mă aştept să o facă şi pe asta anul ăsta la structurile existente. 

Ionut

Voi vă faceți calcule și griji pentru ridicarea grinzilor... Eu ma gandesc cu groaza cat le va lua sa le armeze pe toate si apoi sa toarne placa de suprabetonare. Cat le-a luat la podul peste Mureș?

:horse:

miahi

^^Noi suntem mai slow asa, o luam pas cu pas, nu avem viziune multilateral dezvoltata  :lol:

carutasul

ei, dacă lucrează ca acolo nu va fi deceniul ăsta :) Acum însă par hotărîţi să termine ( ei, nu chiar aşa de hotărîţi, dar lucrează) de asta pot spera. Evident toată munca o vor face subcontractorii, că dacă ar fi după ei ar termina doar buda din spaţiul de servicii :)

voicul

Si daca ar mai produce grinzi nu stiu unde le-ar pune. Oricum la cum se misca e timp sa le produca pe restul pana termina sa le puna pe cele deja existente in santier.

Europiu

#18638
@miahi: Apropos de podul Mureș, du-te la filmările lui Alin de acum treizeci, pardon, trei ani, să vezi cât a durat acolo cu lansatorul...

LE:

Ok, nu sunt 3, sunt doi jumătate. În Noiembrie 2017 semnala ddfab primele grinzi în mișcare. Dar la pod Pizzarii făceau Calzone, adică au început să pună grinzi dinspre malul nordic când încă mai aveau pile nici măcar începute pe partea sudică. Te ia durerea de cap!

Și o recomandare tuturor: din când în când mai citiți ce se scria despre un proiect sau altul acum 3-4 ani. Veți constata că am rămas cam aceiași optmiști incorigibili. Parcă totuși ceva mai maturi...  :lol:
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

carutasul

btw, că nu mă pricep, aşa durează de obicei cu lansatorul sau de vină e ritmul specific?

alexmocian

Cred ca in jurul a 1 grinda/zi daca luam in calcul setup/tear down. Peste 100 de zile lucratoare care duce undeva catre 4 luni probabil.

carutasul

ce mi se pare o oarecare problemă e că şi ei şi Aktor sunt cam în acelaşi stadiu şi au nevoie de acelaşi tip de lucrări, deci probabil se mai "bat" şi pe subcontractori, că presupun că nu doar Marcu se mută când pe un lot când pe altul. Mă gândesc de exemplu la celebrii fierari, plus la staţiile de betoane din zonă care trebuie să producă pentru ambii simultan ( e bine pentru ei, că au de lucru mereu,  dar mă gândesc că mai apar şi perioade când nu găseşti oameni sau beton sau mai ştiu eu ce altceva).

Duta C

Fierarii o tin din greva-n greva sau sunt la vinatoare prin muntii din jur :lol:

dr4qul4

Aia e renumita piscina Piznochio? (meritau un nume mai apropiat de al lor, cu doar o litera "d" in plus, pe la jumatate).
Ca tot intreba cineva zilele trecute cum se vor scurge apele si altcineva i-a spus ca e un podet si pe al doilea il mai cauta.
Se pare ca raspunsul e ca nu se scurg. Se evapora.
Oare terasamentul ala sta bine in lac?
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

danutzu_1069

@dr4qul4, era in discutie nodul Alba Sud nu Sebes/Lancram....
La Sebes/Lancram... nu cred sa fie vreo scurgere...