Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alecu26

Da....o trimitere la acordul de mediu e cea mai potrivita. Dar stii foarte bine ca judecatorul se ghideaza in decizii de ce ii cere una dintre parti...Asa ca daca avocatul nu I-a cerut sau nu l-a ghidat unde sa se uite....pa si la revedere. Ca doar nu se va apuca sa studieze normativele si tratatele stiintifice in domeniu. Daca exista o lege care sa acopere acea speta (exista ceva din 1991 si o propunere neclara din 2018 de lege care nu stiu daca a devenit lege)...cu atat mai bine.

In unele acorduri de mediu, mai ales in zonele protejate gen natura 2000....din formularea acordului de emdiu reiese ca trebuie sa te plimbi cu panoul fonic pe langa rotile si senilele buldozerului...sa faci un fel de front de lucru mobil. :)

Da...cea mai buna decizie era sa expropiezi toata zona....daca nu e posibil si rezonabil sa protejezi casa. Si nu cred ca in acest caz vene Curtea de conturi si spunea ca nu e necesara expropierea. Dar ce si cat se expropiaza initial tine de autorul SF ului.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).


cristi5

Si ziare.com relateaza

http://m.ziare.com/economie/o-familie-din-alba-iulia-a-blocat-un-santier-al-autostrazii-sebes-turda-iata-in-ce-conditii-se-pot-relua-lucrarile-1585296-font1

Quote
O familie din Alba Iulia a reusit sa blocheze, temporar, in instanta, lucrarile pe unul dintre santierele Autostrazii Sebes-Turda.

Disperati ca nu mai pot trai in liniste, in propria casa, din cauza galagiei de pe santierul Lotului 1 al Autostrazii Sebes-Turda, George si Floarea Lancrajan din localitatea Oarda (din Alba Iulia - n.red.) si-au cautat salvarea in instanta.

horatiu.cosma

^^

Cnair responsabil si asumat ca de fiecare data  :lol:. La Bogata e aceeasi situatie de incompetenta cnair cu expropriere doar pe culoar, insa acolo nu s-au aliniat toate planetele, fiind Astaldi alta stofa de constructor.

vancouver

Quote from: AlinC on November 12, 2019, 01:54:39 PM
"încetarea temporara a executării lucrărilor la punctul de lucru Oarda de Sus al Autostrăzii Sebes-Turda,lotul 1, în zona imobilului proprietatea reclamanţilor situat administrativ pe str.Victoriei nr, 24, pana la montarea de către parate a panourilor fonoabsorbante si îndeplinirea masurilor pentru izolarea fonica a imobilului proprietatea reclamanţilor situat administrativ in Alba lulia, Oarda de Sus...~

Cum sa "izolezi fonic imobilul"  :) Adica sa izoleze fonic casa? Pentru ca asta ar insemna in sensul comun al limbii romane?

Eu nu inteleg ce nu intelegi. Trebuie sa izoleze fonic casa. Adica trebuie sa le puna termopane mai bune, inclusiv usi, astfel incat in casa, cu geamurile inchise nivelul de zgomot sa fie cel acceptat de lege. In plus panouri fonoabsorbante. Probabil ceea ce au cerut reclamantii.

Orice argumente de o parte sau alta acum sunt tardive. Idei contrare, cum ca nu se poate asigura nivelul cerut de liniste la anumite utilaje, etc., trebuiau expuse in timpul procesului. Proprietarii imobilului nu au cerut prin proces sa fie expropiati, au cerut ceea ce s-a si aprobat, deci si discutia asta e inutila.

Dupa parerea mea singura discutie constructiva este, cum facem sa se puna cat mai repede in practica decizia instantei. Aici un rol major il are CNAIR, care nu trebuie sa se puna de-a curmezisul ci sa inteleaga ca este in aceeasi barca cu constructorul si ca impreuna trebuie sa rezolva situatia.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

elphax

o sa le inconjoare casa cu panouri. adica daca stau oamenii la gratar afara sa auda TIR-urile ? doar termopane nu sunt suficiente

dr4qul4

@vancouver, esti sigur ca legea prevede ca "nivelul decibelilor se masoara cu geamul inchis" ?
Si daca omul vrea sa stea afara pe terasa? e la el in curte, nu la bloc (parte comuna)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

AlinC

#16327
@vancouver

Da, exact asta se intelege din dispozitivul hotararii: Pe langa panourile fonoabsorbante, constructorul trebuie sa le izoleze fonic casa. Eu sunt convins ca e o greseala de exprimare. In realitate, nu cred ca instanta a dorit ca antreprenorul "sa le puna termopane mai bune, inclusiv usi, astfel incat in casa, cu geamurile inchise " etc. O sa cer motivarea, iar acolo o sa se vada clar ce capete de cerere au avut reclamantii si ce le-a admis in realitate instanta.

vancouver

Nu poti sa ceri lucruri absurde. Nu poti sa ceri sa ai liniste in casa si pasarelele sa cante in timpul zilei cu geamurile deschise. Oriunde in lumea asta trebuie sa fie adminsibil, intre anumite ore, sa se lucreze, sa se poata renova un imobil vecin, etc...

Deci sunt 2 aspecte in hotarare:
1. sa le izoleze casa. CASA. interiorul. Casa nu se poate izola cu geamul deschis.
2. sa puna panouri fono absorbante. Asta evident pentru reducerea nivelului de zgomot afara.

Instanta a spus f. clar: nu se darama autostrada, nu se opresc definitiv lucrarile. Doar se sisteaza TEMPORAR, pana la remedierea ceruta de acei oameni. Voi va agitati de parca gata, se opresc lucrarile definitiv. Bine, e vorba de Pizza si ei au un talent deosebit sa foloseasca orice astfel de probleme ca sa justifice lentoarea santierului. E usor sa ridici din umeri si sa faci claimuri. O firma serioasa insa nu procedeaza asa, ci se aseaza la masa si cauta solutii.

Lucrez si eu in constructii si vad ce se intampla pe multe santiere. Unii ingineri sef cauta mereu un singur lucru: sa demonstreze cat sunt ei de destepti si ceilalti de prosti. Ca atare cauta mereu nod in papura altora, orice le spui ca au facut ei gresit, in loc sa caute sa repare sau sa gaseasca solutii, ei contreaza ca ... da, dar si ceilalti uite cate greseli au facut - de parca ajuta pe cineva sa contorizam cat de tampiti sunt altii. Si stiu ingineri sefi de santier, care cauta mereu sa aplaneze conflictele si sa-i dea inainte, sa mearga santierul. Pana la urma treaba se face in ambele cazuri, dar in primul cu o atmosfera tampita mereu, cu conflicte la urma, in cazul al doilea totul merge ca uns...
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

danutzu_1069

Din ce spunea propietara - reclamant, constructorul a fost somat sa monteze panourui fonoabsobante, de ceva vreme....  Au pus unele ... la plesneala, dupa cum se vedea din imagini....
Parerea mea este ca Pizzarăii, intentionat au facut asta, stiind ca va urma un proces prin care se va suspenda activitatea....
Si evident Beneficiarul nu are cum sa spuna ca nu au terminat la timp....

Da, stiu, teoria conspitatiei... dar cu astia orice este posibil..

Acu', pe bune, nu se puteau pune panouri de care trebuie, pe marginea drumului tehnologic, pe o lungime mai mare?

adiarc

cred ca cnair( in afara de compania anti infrastructura,pro muzee de infrastructura sau institutia suspendărilor in infrastructura),s-ar putea numii si institutia punerii pe tava a claimurilor pt constructori......
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

prd.marius

Eu sper sa avem atatea autostrazi construite, incat sa treaca pe langa casa fiecarui ministru si director/functionar/ce-o mai fi din CNAIR.
Sa vedem atunci cum le e.

dr4qul4

#16332
sa inteleg ca nu ati citit comunicatul  oficial (l-au pus si pe fb)
QuoteReferitor la articolul "O familie din Alba Iulia a obţinut în justiţie oprirea lucrărilor la Autostrada Sebeş - Turda" publicat astăzi, 12.11.2019, pe site-ul de știri www.adevarul.ro, CNAIR face următoarele precizări:

- Sentința Tribunalului Alba hotărăște încetarea temporară a executării lucrărilor la punctul de lucru Oarda de Sus al Autostrăzii Sebeş-Turda, lotul 1, în zona imobilului proprietatea reclamanţilor, lucrările desfășurându-se în continuare pe restul șantierului;

- Imobilul menționat nu este pe culoarul de expropriere, iar proiectul construcției acestui lot de autostradă nu a fost modificat din cauza imobilului respectiv;

- CNAIR a solicitat în repetate rânduri Antreprenorului să efectueze măsurători ale zgomotului și să monteze în regim de urgență panouri fonoabsorbante omologate, astfel încât nivelul zgomotului în zona afectată să fie redus până la limitele admise conform acordului de mediu;

- Cerințele de mediu sunt parte integrantă din obligațiile contractuale ale Antreprenorului;

- Având în vedere că măsurile de remediere a acestei probleme sunt în sarcina constructorului, automat și eventualele daune stabilite de instanțele judecătorești vor fi suportate tot de către acesta și nu de către CNAIR;

- Compania solicită Inginerului și Antreprenorului să prezinte urgent un raport cu situația exactă din teren în acest punct, cu măsurile întreprinse până în acest moment, precum și cu cele ce urmează a fi efectuate până la remedierea situației.








Powered by API/PUM imgur uploader

In alta ordine de idei, din cate stiu (de la un politist care a venit sa intrerupa un meci de fotbal intr-un balon, pe motiv ca faceam prea mult zgomot...ora fiind 15:00), legea nu prevede ca un numar maxim de decibeli si nici ca masurarea se face cu geamul inchis.. Exista un proiect de lege al USR-ului care sa clarifice aceste aspecte, dar e atat de prost facut incat va face mai mult rau (prevede un numar infim de decibeli acceptati, chiar si in afara orelor de liniste). Daca se aproba in forma proeictului, e de ajuns sa ai o baba nebuna pe scara ca nu mai poti sa faci dus la tine in casa.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

AlinC

Eu deja m-am saturat de subiectul asta. Am scris de el acum circa 2 ani. Una dintre casele de la Oarda, in mod normal (pentru ca tot se vorbeste de normalitate in perioada asta) ar fi in zona de siguranta a autostrazii, iar cealalta in zona de protectie.
Cu asta sper ca am spus tot!

v46is

Niste legi aberante. Nu mai poti sa mergi prin apartament ca auzi nene ca cel de jos zice ca faci zgomot ( am patit  asta ). Din punctul meu de vedere instanta nu are dreptate . Are autorizatie de contructie autostrada deci se va face galagie ca se munceste. Nu ii convine poate sa vanda casa si aia e .