News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 12 Guests are viewing this topic.

tonică

stai ca nu inteleg ceva...ciprebbe, ceilalti...
cum adica lotul 3, tirenna scavi, STADIUL FIZIC 7% ????
Iar la umb dupa ce-au mutat aproape 3 dealuri 9 %.
Eu n-am vazut mai mimic aici care sa demonstreze acesti 7 %. Sunt reali? Am scapat eu pozele? Vestile?  :o

florin74

#1471
Au terminat proiectarea si descarcarile arheologice, ca alta explicatie nu e. Contractul este proiectare + executie. Nici la PORR nu e 9%, ca de  cateva zile s-au apucat serios , pana acum au sapat niste gropi arheologice  in varful unui deal si au facut un amarat de drum tehnologic pe 2-3 km.
Am uitat de organizarea de santier.  :)
La UMB cred ca inca nu au receptionat nici o situatie de lucrari, s-ar putea ca la sfarsitul lui octombrie sa fie o crestere spectaculoasa. Poate e si asta o tactica, intarzie cu receptionarea lucrarilor executate, sa le plateasca in decembrie, cand se da drumul la robinetul cu cascaval.  :D

alecu26

Dupa cum spuneam, un pic mai tarziu decat am anticipat....Porr i-a cam ajuns din urma pe Salini-Impregilo si pe Aldesa (lugoj-deva lot 2 si3). Poate mai sunt un pic in urma, dar nu pentru mult timp. Aldesa cel putin nu cred ca s-a apucat de vreo structura majora, de piloti forati sau ceva de genul asta.

Nu va mai uitati dupa procente. Sunt irelevante, mai ales pana va exista un Inginer FIDIC pe bune. Procentele pot sa diferete foarte mult functie de cum isi aleg fiecare stadiile de plata, ca plata pe FIDIC Galben e un pic diferita si nu se face exact pe cantitati. De exemplu mi se pare clar ca Porr e inaintea lui TS pe Sebes-Turda.
Drumurile noastre POATE;

yetiman

Lotul 4: Azi se lucra la capete. La Decea si la dealul de la Turda. Inainteaza timid cu decopertarea si cu drumul tehnologic. Inca ii incurca recoltele.  :D
Am vazut zone unde se recolta porumbul, si in spatele lor, pe portiune deja culeasa erau utilajele de la Porr.
Lotul 3 nu se prea vede de pe DN. Dar nici miscare nu am reusit sa observ. Poate ca lucreaza in zona Aiud, care e pe partea opusa a orasului fata de DN.
Inca se mai lucreaza pentru descarcarile arheologice, dar mai spre Unirea.

Din pacate azi nu am poze.

@Tonica: Sigur procentele sunt calculate altfel. Probabil o mare parte din procentele initiale tin de proiectare. Ca la executie sunt foarte la inceput, in timp ce UMB a excavat enorm.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

florin74

#1474
http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000319205&id_inst=2

Azi avem termen, slabe sanse sa avem o solutie finala la lot2. Poate pana la sfarsitul lunii avem un castigator desemnat, sa se apuce odata AKTOR de treaba din primavara. Asa ar avea timp ca pana atunci sa  finalizeaza cea mai mare parte a lucrarile de la CFR (Micaseasa - Coslariu)

adiarc

crezi ca avem sanse sa avem semnate ambele loturi restante , pana la sf anului ?
nu de alta , dar pana in februarie sa poata organiza totul pt a intra cat mai repede in teren
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura


Aiud.dan

#1477
De un an sintem cu nervii incordati si inca nu e clarificata situatia pe lotul 1 si lotul 2,cit ne mai tin astia de la  CAB cu aminarile,sincer  nu stiu ce sa mai cred,anul trecut ne-au aminat CNADR cu depunerea ofertelor, acuma amina pronuntarea CAB,ca la noi la nimeni.

trifuhoria

Cu sau fara amanari, 2 loturi in constructie pe pagina 100 e ceva!!!sa speram ca nu prindem 1000 pana la finalizare;)

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

florin74

S-ar putea sa mai urmeze o tura, dar cred ca pana la sfarsitul lunii avem decizia finala. Daca mentine decizia CNSC, atunci se poate semna contractul in 2-3 saptamani. Daca intoarce decizia CNSC, mai pierdem 3-4 luni.

NGC

^^^
Ai dreptate, a fost aminat pina in 27.10.2014.

yetiman

Nimic spectaculos fata de saptamana trecuta pe lotul 4. Se lucreaza tot la capete. Pe zonele de langa Unirea inca se vad lucrari arheologice. Porumbul inca mai e pe camp.  :(
Drumul tehnologic se extinde incet, fara a ataca lanurile de porumb.










,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

NGC

Update plati recente CNADNR pentru A10 aici.

AiudA10

Un update micut cu podul de la Gambas lot 3 Tirrena