Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Tavi

#11385
Sigur n-a faot o foreza pe acolo (Holdea)? Sau a fost doar ca sa stabilizeze versantul pe care era DN-ul? ... nu mai stiu ... caut in arhiva lui rocklee :)  :cheers:

horatiu.cosma

Culeile parcă cu piloți, pilele fără.

alecu26

Asa-mi amintesc si eu. Pilele fiind mult mai jos au ajuns la un teren de fundare mai bun.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

istvan78

Ma gandesc ca culeea avand terasament intr-o parte, primeste o presiune din partea aceea, deci exista o forta laterala asupra ei. Pilele in principiu primesc doar incarcare verticala.

AlinC

#11389
https://ziarulunirea.ro/foto-video-autostrada-sebes-turda-casa-de-la-oarda-pregatita-de-demolare-vom-vedea-anul-acesta-asfalt-de-la-lancram-pana-la-alba-iulia-480130/

Lucreaza serios si la cealalta culee de la Oarda si in curand o sa demoleze casa de sub viaduct. Au avansat mult cu escavarea dealului de la Paraul Iovului, iar dincole de linia ferata mi se pare ca incep sa ridice terasamentul.




Bogdan_Cluj

Primul clip, secunda 27 (dar nu numai, asa e si pe lot 2). Oare de ce lasa asa de mult timp nefinalizat teresamentul langa podetele metalice. De ce nu il urca pana sa acopere partea metalica, sau in acelasi ritm cu restul terasamentului?

TibiV

@colegii din Alba...

Am vazut la TV ca fost "potopul" la voi...
A fost chiar atat de rau?
Credeti ca au fost afectate si lucrarile?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

luc

#11392
Alba a fost sub cod portocaliu, dar nu a fost foarte rău, cel puțin pentru orașul Alba Iulia. Au fost afectate comune de lângă Alba Iulia (Cricău, Bucerdea Vinoasă) care nu sunt în zona autostrăzii. Terasamentele executate nu cred sa fie afectate. Să vedem ce se va întâmpla cu râul Ampoi, care se intersectează cu A10, și care are cod de inundații până azi la ora 23.

LE: Comunicatul privind inundatiile:
https://ziarulunirea.ro/foto-video-bilant-dupa-inundatiile-devastatoare-de-vineri-din-alba-peste-400-de-gospodarii-au-fost-inundate-si-zeci-de-masini-avariate-armata-chemata-in-ajutor-480311/

AkaManah

A plouat foarte tare in zona ST1 si partial pe ST2. De pe dealul excavat curgeau siroaie de noroi pe DN.

Stefan01

^
Acelasi peisaj l-am observat. Sper sa inceteze ploile.

Stie cineva cum va fi sistemul de colectare al apelor pluviale in zona dealului (sectiunea B) ? Acesta e unul din punctele importante in acea zona.

TibiV

Mai fratilor, ce ghinion...
Primul an in care avem tot...PT, AC, AM, pe tot lotul...
Dar in schimb avem ploi musonice.

Ne pedepseste Doamne-Doamne pentru ca inca il mai avem si pe Dr  nea ?!....  :o

Sper sa reziste santurile de scurgere facute pe pizzariozti pe deal...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasadia

Las' ca in aprilie si mai au fost conditii perfecte, fara ploaie sau inghet - si ai vazut cat de mult s-au ridicat terasamentele pe ST2. ;)

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


marinul

Tibi le dai idei la unii sa-si justifice intarzierile :)

Trimis de pe al meu SM-J710F folosind Tapatalk


Stefan01

Poze realizate astazi la intersectia dintre A10 si DJ 107







Se pregateau sa transporte o grinda

Stefan01

Poze realizate astazi la intersectia dintre A10 si DJ 107 C