News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Radare pe drumurile din România

Started by ciprebbe, April 01, 2013, 12:42:48 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Blackwidow

Daca m a luat radarul fix  in Austria cu peste 40km/h, vine amenda in Romania?

SB76UFO

"Prostia este eternă și invincibilă"

dr4qul4

 :lol: Nu le vom vedea a noi prea curand. Se vor fura din prima luna. Si chiar daca nu se fura, oricum se vor umple de jeg si nu vor citi nimic.
Daca totusi scapa de 1+2, sigur le nimereste un bizon, sau un berbec.


Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

#123
http://m.capital.ro/atentie-soferi-noile-aparate-radar-cu-laser-au-ajuns-in-teritoriu.html

8 aparate radar de tip LTI 20-20 TruCAM au intrat în dotarea Poliţiei Române. Modelele au camera video HD şi un laser integrat, fiind cel mai performant aparat de măsurare a vitezei disponibil astăzi.
Aparatul adună pe cardul de memorie înregistrări video, fotografii HD detaliate, ce pot cuprinde marca maşinii, plăcuţa de înmatriculare şi chiar trăsăturile faciale ale conducătorului auto. Cu ajutorul lor, poliţiştii rutieri, care au fost instruiţi în cadrul unor cursuri în ceea ce priveşte utilizarea aparaturii, vor acţiona pentru combaterea eficientă a vitezei excesive pe şosele şi preîntâmpinarea accidentelor de circulaţie. Cel puțin asta susține IGPR.
Astfel, poliţiştii  Secţiei de Poliţie Autostrăzi din cadrul Inspectorului General al Poliţiei Române vor folosi un astfel de aparat radar tip pistol, având în vedere valorile de trafic în creştere şi vitezele de deplasare a autovehiculelor care circulă pe aceste artere rutiere.
Celelalte 7 aparate au fost distribuite către structurile rutiere din cadrul D.G.P.M.B. şi Inspectoratelor de Poliţie ale Judeţelor Argeş, Bacău, Braşov, Suceava, Prahova, Timiş, unde se înregistrează valori mari de trafic, în special la sfârşit de săptămână sau în perioada sărbătorilor sau reţeaua rutieră este caracterizată printr-un trafic intens.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Azi i-am vazut la lucru in bucuresti, pe bd Brancoveanu, aproape de Turnu Magurele. erau trei VW, si cativa clienti, desigur.
Am vazut avertizarea pe WAZE si ma uitam dupa MCV,, dar i-al de unde nu-i.

NGC

Daca va intereseaza, gasiti in aceste documente detalii referitoare la omologarea radarelor la noi si diverse alte probleme.

http://www.cdep.ro/interpel/2016/r9524A.pdf

http://www.cdep.ro/interpel/2016/r9525A.pdf

stangabriel

Nu stiu daca e de parcare sau aici. De câteva zile se stă cu pistolul radar in Puchenii Mari, Prahova , Dn1. Azi agentul era la umbra în duba de politie. Perpendicular pe drum, cu usa glisanta deschisă. Imediat înainte , în Potigrafu, alt radar.  Aveau clienți amândouă echipele.

ciprebbe

Si pe A3 intre Turda si Gilau a inceput sa fie folosit pistolul radar. Se pare ca va ramane cantonat in CJ "unealta".
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

AlexMihai22

#128
Salut,

In data de 26.07.2016, am fost surprins de politia rutiera pe soseaua de centura a Alba Iuliei, cu viteza de 108 km/h, imediat dupa semnul rutier unde limitarea era de 70 la 50 km/h.

Masina de politie, un Logan MCV era stationata pe partea dreapta a drumului, in imediata vecinatate a unei retele electrice de IT, cel putin 110 kV.

Am cautat si am gasit mai multe informatii si norma: NORMĂ DE METROLOGIE LEGALĂ NML 021-05 din 23 noiembrie 2005 (**actualizată**

Distanta de la masina la firele de IT era mica sub 20 m, astfel incat aparatul radar a masurat gresit viteza, datorita interferentei electromagnetice.

3.1.2. Valorile măsurate ale vitezelor trebuie să se încadreze în erorile maxime tolerate specificate la pct. 3.1.1., respectând şi cerinţele specificate în cadrul fiecărui paragraf în parte, la funcţionarea cinemometrelor sub acţiunea factorilor de influenţa:
"d) radiaţie electromagnetica intensitatea câmpului electromagnetic 10 V/m în domeniul de frecvente 27 MHz ... 1000 MHz, modulatie în amplitudine 80% cu un semnal sinusoidal având o frecventa corespunzătoare frecvenţei Doppler pentru o viteză de 60 km/h (la cinemometre radar)."

Totusi, nu am gasit un articol sau o prevedere legala in care sa se stipuleze clar distanta dintre masina cu radar si reteaua de IT.

Ma puteti ajuta?

Poza cu locatia

bogdymol

Intreaba-l pe Marian Godina, el ar trebui sa stie.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

TibiV

Quote from: AlexMihai22 on July 28, 2016, 10:36:00 PM

"d) radiaţie electromagnetica intensitatea câmpului electromagnetic 10 V/m în domeniul de frecvente 27 MHz ... 1000 MHz, modulatie în amplitudine 80% cu un semnal sinusoidal având o frecventa corespunzătoare frecvenţei Doppler pentru o viteză de 60 km/h (la cinemometre radar)."

Reţeaua de înaltă tensiune funcţionează la 50 Hz, deci nu are nici o influență asupra unui dispozitiv care funcţionează la peste 27.000.000 Hz....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Hercule

Radarul a aratat 108 km/h. Tu ce viteza zici ca aveai?
Deșteaptă-te române!

iuli

Cred ca nici daca statea masina Politiei agatata de cabluri nu dadea erori acolo :D
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

asztalos

Un aspect important pentru toti colegii : folositi Waze! E gratuit, cunoaste locatia radarelor, stie accidentele, ambuteiajele etc... Functioneaza ireprosabil atat in Ro cat si in Hu, Sk si CZ. In BG si GR nu va recomand aplicatia

dr4qul4

Din ce stiu eu (direct de la BRML), radarele folosite de Politie au fost re-certificate anul trecut, ca sa nu mai aiba probleme la procese. Acum au certificare inclusiv pentru a te lua din mers si abaterea e de doar 3 km. De reteaua electrica nu am intrebat, dar banuiesc ca, daca au pierdut procese din cauza presupuselor interferente, le-au eliminat si pe acestea.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024