News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Drumul Expres DEx Buzău-Brăila

Started by ultrasbz, January 05, 2019, 01:05:51 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tom_sawyer

Quote from: tom_sawyer on May 10, 2022, 12:35:27 PMA FOST COMUNICAT PRESTATORULUI CA IN CADRUL AMC SE VA UTILIZA PROPUNEREA DE CONEXIUNE NR. 2 CONFORM RECOMANDARILOR MTI.

Nu știu dacă ați remarcat citatul din harta CESTRIN de pe pagina 8. A fost stabilită conexiunea cu Buzăul. Mai rămâne de aflat în ce constă mai exact această "propunere nr. 2".

Whyse1

Actualizare CESTRIN:
"CA URMARE A SEDINTEI DE LUCRU DIN DATA DE 24.08.2022, S-A STABILIT CA PRESTATORUL VA TRANSMITE A.M.C. 1 ACTUALIZAT CONFORM MODELULUI NATIONAL DE TRANSPORT"

Whyse1

Actualizare CESTRIN 26.01.2023:
QuotePRIMARIA MUNICIPIULUI BUZAU A SOLICITAT MODIFICAREA SOLUTIILOR DE PROIECTARE DINTRE DX BUZAU – BRAILA CU BLD INDUSTRIILOR DIN MUN. BUZAU BENEFICIARUL A RASPUNS PRIMARIEI MUN. BUZAU COMUNICAND POZIȚIA MINISTERULUI TRANSPORTURILOR SI INFRASTRUCTURII CU PRIVIRE LA PROPUNERILE DE CONEXIUNE SI SOLICITAND ACCEPTUL CU PRIVIRE LA PROPUNEREA DE CONEXIUNE NR. 2.

tom_sawyer

Adevărata noutate este asta:

Data începerii   03.04.2020 - ETAPA PROIECTARE
Data finalizării: 30.03.2024 – CONFORM AA NR. 7 (92/88552/21.10.2022)

Whyse1

Corect, se pare că și celelalte DEX-uri din zona au suferit amânări similare.

mirceaeliade

Pentru ca vine si PTul cu SFul asta, e probabil chiar ok.  mai mult timp la proiector sa faca treaba mai buna decat execrabila, si oricum nu se va da nimic in licitatie in zona asta inainte sa se termine PNRRul pe A7. Daca se termina santierele PNRR din zona prin 2025, atunci avand SF+PT gata in 2024 ar insemna numai bine pt semnare pe aici pe la inceputul lui 2025.

tom_sawyer

Quote from: tom_sawyer on February 24, 2020, 01:56:59 PM^ CNAIR S.A. a semnat contractul pentru ,,Elaborarea Studiului de Fezabilitate și Proiect Tehnic de Execuție pentru obiectivul Drum Expres Buzău-Brăila "  cu firma Ingineria Especializada Obra Civil E Industrial S.A.

Contractul are o durată de 24 de luni, iar valoarea este de 16.591.031,97 Lei, fără TVA.

Quote from: ultrasbz on May 04, 2020, 06:25:35 PMContractul de prestări servicii pentru elaborarea Studiului de Fezabilitate și Proiectului Tehnic de Execuție pentru Drumul Expres Buzău-Brăila este semnat și în data de 03.04.2020 a fost dat ordinul de începere.

Au trecut 3 ani și traseul încă nu a fost stabilit.

mirceaeliade

^ar fi frumos cu ocazia asta, dar nimeni de la butoane nu cred ca are vointa politica sa ia proiectele astea doua
 (cu Focsani-Braila) si sa le casapeasca si sa le puna impreuna intr-un Rm. Sarat-Braila. Am vazut un citat al unui politician care zicea ca e putin probabil sa se gaseasca bani pt DEx8, si drumurile astea doua au la fel de putina 'motivatie' sa fie construite impreuna, dara-mi-te separat cum e planul acum.

tom_sawyer

#143
E prea târziu pentru varianta Rm.Sărat și nu are susținere politică.

Focșani-Brăila e știut că nu e prins la finanțare prin fonduri europene (a zis-o și Urtoi, viitor director interimar la CNIR). Părerea mea e că se va face prin fonduri guvernamentale până la podul peste Siret de la Nănești și de acolo va continua pe DN25 lărgit la 4 benzi. Problema e că podul e prevăzut să fie refăcut la 1 bandă/sens.

horatiu.cosma

Din manevra asta prin care au aruncat la gunoi "Y"-ul la Rm. Sărat, au ajuns după un an și jumătate să aibă legătura la Buzău (cea pe fonduri europene) inca in stadiu incipient (nu e aprobată de Jaspers), iar legătura la Focșani (cea pe buget de stat, deci cu bani la anu și la multi ani) cu studiile geo 90% gata. O să ajungă peste vreo 2 ani sa regrete miscarea asta.

vm75

Nu cred, prostii nu au regrete, ei au doar certitudini. Dupa licitatia anulata pe A6 avem inca un proiect (de fapt doua) ingropat(e) de acesti incompetenti. Asa cum probabil vor ingropa si DEx Bucuresti-Targoviste, ca sa largeasca DN 71. 

TibiV

Un coleg a avut la un moment dat in semnatura un "mesaj" global de la Charles Bukowski:
"The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence."

Mi se pare că este "esența" statului român, de la exproprieri "uitate", la defrișări pe 500-1000 mpp=, când alții au "ras" zeci de mii de hectare pe munți întregi... >:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Duta C

#147
Confirm, prostii nu au regrete (hotii mai au citeodata). Prostii realizeaza ca au fost prosti doar dupa moarte , si, atunci regreta si ei!! ;)

mirceaeliade

relevant la citatul de sus: "The Dunning–Kruger effect is a cognitive bias whereby people with low ability, expertise, or experience regarding a certain type of task or area of knowledge tend to overestimate their ability or knowledge. Some researchers also include the opposite effect for high performers: their tendency to underestimate their skills."

https://en.wikipedia.org/wiki/Dunning%E2%80%93Kruger_effect

Whyse1

Actualizare CESTRIN 17.05.2023:
QuoteIN DATA DE 06.04.2023, A FOST INAINTATA REVIZIA 3 SI A FOST TRANSMISA CATRE JASPERS SI DEPARTAMENTELE IMPLICATE PENTRU ANALIZA SI EMITERE PUNCT DE VEDERE