[CJ] Infrastructura feroviara urbana Cluj-Napoca

Started by vasile.baciu, August 18, 2015, 11:42:44 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

StefanCelMare

https://zcj.ro/administratie/rares-bogdan-metroul-din-cluj-napoca-ramane-cu-5-statii-din-19-nu-a-primit-miliardul-din-pnrr--216890.html

"Din păcate, nu s-a reușit negocierea pentru ca Emil Boc și Clujul să primească miliardul respectiv, a primit doar 300 de milioane (n.r. de euro). Din cele 19 stații de metrou, vor fi doar cinci stații." a spus Rareș Bogdan, la Antena 3, citat de dcnews.ro.

Întrebat dacă va fi o linie de metrou mai scurtă, pe principiul: facem de câți bani avem, Rareș Bogdan a răspuns: "Începem un metrou care va duce de la Florești până la Apahida, adică până după aeroport, dar nu reușim, din păcate, să-l facem integral din PNRR, din PNRR facem doar cinci stații".

asd_91


calino

Asta chiar ar fi o premiera, Floresti, prima comuna din lume cu retea independenta de metrou!  :D

klax187

Cred ca trebuie sa punem Baseline-ul aici!!!

Asta e inceputul comediei politice intitulata "Metroul Cluj"

bacovia

Io zic de mult ca e vrajeala cu metroul. Da noah, lumea se agita, isi face sperante. 

Si mai tari is comparatiile facute de unii useri cu diferite orase din vestul Europei.
Uita ca noi traim intr-o tara bananiera de la marginea lumii civilizate, cu politicieni gata s-o vanda si pe ma-sa pentru un vot.

calino

#695
@alexd
Cine nu munceste nu greseste si cine nu viseaza nu realizeaza nimic, in cel mai bun caz doar pastreaza ce are deja.
Romania nu mai este tara bananiera dar are inca multi oameni cu mentalitate de tara bananiera! Daca faci o tura prin vecini (ex: Ucraina) sau la frati (Moldova) te poate ajuta sa vezi ca sunt altii mult sub noi.

tom_sawyer

Reguli si bune maniere pe forum
Quote
7. Fara lamentari legate de politica, guvern, economie, tara si orice alt element negativ.
Tie iti place sa citesti zilnic lamentarile altora? Exact, deci nu te lamenta (chiar daca ai motive "intemeiate"). Stim ca e naspa, nu trebuie sa o spui tu (iar).

Hai să nu ne mai autodenigrăm atât...

danny_cbu

As spune ca domnul Rares Bogdan nu stie exact datele si se va face un metrou Floresti- Bucium care sa includa 6 statii, depou si material rulant cat pentru intregul proiect de 19 statii :)

RobertH

QuotePrin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) staţiile metroului clujean Gilău – Florești – Cluj-Napoca – Baciu – Apahida – Jucu – Bonțida s-au redus la Florești – Cluj-Napoca – Baciu – Apahida, a declarat Rareş Bogdan. 

Doar din aliniatu asta rezulta ca habar nu are despre ce vorbeste. Mai bine asteptam dupa publicarea PNRR.

dr4qul4

Floresti-Cluj Napoca se refera la Metrou si Baciu-Apahida la trenul metropolitan :)
Iar rares bogdan are un iq egal cu al unuia care crede ca avem 2 statii: una CLuj si cealalta Napoca. Altfel cum a numarat 5?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cristi5

1 statie se face si 3 nu. 5x4=20. Perfect

Pe bune, legarea Florestiului cat mai "adanc" in Cluj e esentiala. Apoi se pot adauga statii pe parcurs

qionescu1

Mai zice si el ce mai aude de la altii (rolul lui e altul acolo) dar poate se referea la 5 statii fara depou. Logic e sa legi Florestiul de Cluj de la depou (Tara Motilor) la Bucium (Natura verde- pt conexiune cu linia de tramvai si autobuze) si cred ca se putea un pic mai mult. Nici traseul ales prin Floresti nu mi se pare cel mai bun (statiile Copiilor, Teilor, Tara Motilor) chiar la marginea Florestiului nu stiu cata populatie ar putea atrage.

In conditiile astea, sincer, cu cele 300 de milioane de euro rezolvam o linie de tramvai de la est la vest, sau cu 120 millioane autobuz in cale proprie cu capacitate pentru  urmatorii 30 de ani. Doar cu acest tronson nu stiu cat de eficient va fi, pentru ca nu cred ca ne vom bucura de subventii de 50-70% ca la Bucuresti iar finantarea in viitor e cu un mare semn al intrebarii.



dragos76

Ioi, măcar voi renunțati la denumirile alea aberante de stații. Nu mai bine le zicem după locul în care o să fie (de ex toți cred că știm de Bucium)?

klax187

#704
Am zis ca incepe comedia politica si mi-am luat minusuri.
Dar proiectul acesta a devenit nimic altceva decat o declaratie si o miza politica!

Sa ne feriasca sfantul sa incepem sa sapam in situatia actuala, ca ne alegem cu gropi ne-revendicabile pe toate bulevardele orasului!!!

Un proiect de o asemenea anvergura NU SE CARPESTE  si nu se incepe "pt ca da bine la Poarta Imparatului". Este foarte important sa se gaseasca niste resurse financiare concrete si previzibile, altfel ii punem cruce de la primele sapaturi.

Se pare ca nu invatam din greseli si continuam sa creem santiere nefinalizabile cum este santierul Bechtel, santierul spitalului din Bucium, santierul blocurilor de la Big, santierul podului Portelanului, si asa mai departe.