[CJ] Infrastructura feroviara urbana Cluj-Napoca

Started by vasile.baciu, August 18, 2015, 11:42:44 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

nicolaem

domnule Szakas, am impresia ca de fiecare data va doriti sa gasiti chitibuseli, noduri in papura, ceva sa nu fie bine. Cea ce poate fi benefic si de apreciat, pana la un punct. Toti ne dorim proiecte mature care sa se finalizeze cu succes, dar nici nu putem fi de fiecare data contra din principiu.

szaka_tutu

De acord că nu putem fi de fiecare dată contra de principiu - poate știți și de implicările mele în alte proiecte de dezvoltare urbană (v. Parcul Feroviarilor).

Privind proiectul de metrou, mărturisesc că sunt îngrijorat. Nu mă liniștește nici faptul că (poate doar încă) nu am cunoscut pe nimeni care să fi numit acest proiect, matur.



 

nicolaem

#842
stiu, si va felicit pt activitatea pro parcul feroviarulor, ma numar printre cei dezamagiti ca priectul a mers atat de  incet din 2016 incoace.
Pe zona de mobilitate, intregul oras sufera si exista o unanima nemultumitre legata de trafic.
Acum sunt in stadii avansata fix proiectele pe care ni le dorim. Centura si Metrou. Sunt incredibil de complicate daca ne raportam la ce experienta avem in intraga tara.
E clar ca nu vor fi finalizate in timpi dati de autoritati, dar important e ca se fac. In schimb daca ne inpotmolim in orice copac taiat in Faget sau in orice chitibusala in subteran, nu vom avea niciodata nimic.

Asadav

S-a prelungit cu 45 de zile termenul pentru depunerea ofertelor de proiectare si executie metrou.

https://cluj24.ro/termenul-de-depunere-a-ofertelor-pentru-metroul-din-cluj-a-fost-prelungit-115945.html

QuotePrimarul Emil Boc a prelungit termenul pentru depunerea ofertelor la proiectarea și construcția metroului din Cluj, la solicitarea companiilor.

Termenul inițial stabilit era scurt, până în 9 mai 2022.

La solicitarea competitorilor, a fost prelungit până la 15 iunie.

La evaluarea ofertelor, prețul (componenta financiară) va conta în proporție de 55%, restul urmând a fi acordat pentru propunerea tehnică.

Ofertantul trebuie să dovedească o medie a cifrei de afaceri generală pentru ultimele trei exerciții financiare încheiate, respectiv 2019, 2020, 2021, de cel puțin 7.000.000.000 de lei sau echivalent valută.

klax187

Se poate intelege ca nu e interes pentru lucrare si se incearca atragerea constructorilor?

razvan96

Se poate, dar mai realist ar fi dacă s-ar înțelege exact pe dos. :D

razvam

Quote🚋⏱ În lume, tramvaiele electrice rulează uzual cu 50-60km/h de mai mult de jumătate de secol. Prin atingerea vitezelor permise de lege între stații se asigură viteza medie operațională atractivă și implicit timpi de călătorie cât mai buni. La inaugurarea rețelei de tramvaie din Cluj-Napoca, în 1987, tramvaie autohtone Timiș II realizau o cursă de 101 în 40 de minute tur-retur, mergând sistematic cu 50km/h intre stații și menținând o viteza medie comerciala de 18-20km/h.

‼️🚦 Noile tramvaie Astra din Cluj au fost limitate la 32km/h, desi caietul de sarcini cerea tramvaie limitate la 50km.h, Astra a ofertat tramvaie apte de 50km/h iar legislația le permite să ruleze cu 50km/h. Actuala viteza comerciala este de 14km/h, nu 16km/h, o cursa de 101 de circa 13km lungime tur-retur având alocate 55-60 de minute. În contextul unui sistem de tramvaie cu 30% mai lent decât acum 35 de ani, limitarea unor tramvaie noi, în garanție, la jumătate din viteza lor constructivă este impardonabilă, contrară bunelor practici și ascunde, cel mai probabil, grave vicii de fabricație ale tramvaielor. Asemenea măsuri nu s-au aplicat nici vechilor tramvaie autohtone, nici tramvaielor CKD KT4D fabricate în anii '70 și aduse la mana a 2-a din Germania, nici tramvaielor mov Pesa Swing care rulează de noi de peste 10 ani pe liniile de sub Feleac.



De pe Facebook - Mobilitate Cluj


doodoo

Da.Penibil.Nota 4 pentru Astra si pentru CTP/Primaria Cluj. :-[

cristi5

Tatra T4 avea viteza maxima 65 si asta nu era doar teoretic, in Arad pe linie dreapta (si buna) Stateam deseori in spatele vatmanului.

Evident asta nu a fost nicio inspiratie pt Astra Arad. Sunt tot mai multe semnale ca cele livrate la Cj sunt de proasta calitate si foarte zgomotoase.

Andrei O

A fost clar de la inceput ca tarmvaiele de la astra sunt prost facute daca nu poti purta o conversatie cu un om in tramvai din cauza zgomotului. Daca le comparam cu tramvaiele poloneze, sunt lux.
Ne-au trebuit noua tramvaie romanesti...
Sa nu mai zic de sunetul facut in curbe.
Banuiesc ca boghiul este problema?

asd_91

#850
Stiu ca atunci cand s-a anuntat prelungirea termenului de depunere pentru metrou pana la final de iunie, Boc zicea ca exista interes destul de mare.

Nu are nimeni niste informatii macar la nivel de zvon din primarie?

As fi curios cate oferte au fost depuse pana acum.

razvan96

Cred ca s-a mai discutat cum e cu depunerea ofertelor, ele sunt depuse in ultimele ore înainte de termenul limită.

razvam


endre.kemenes

La prima amanare a licitatiei pentru metrou s-a vorbit ca se amana depunerea ofertelor din 9 mai in 24 iunie. Nu avem nicio stire ce s-a mai intamplat de atunci?

RobertH

S-a prelungit din nou pana in 22 August.