News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[CJ] Infrastructura feroviara urbana Cluj-Napoca

Started by vasile.baciu, August 18, 2015, 11:42:44 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vasile.silion

#420
Continuând ce-am scris mai sus:
O mare zona metropolitană cum am conturat-o mai sus (toată valea Someșului, de la Gilău la Dej, iar pe direcția N-S de la Vultureni până la Câmpia Turzii), va beneficia foarte puțin de metroul construit intre Florești și podul IRA, chiar dacă metroul se va extinde în etapa a doua între Gilău și Apahida, să zicem). Cred că un sistem rutier bine pus la punct, cu mai multe centuri ocolitoare concentrice și folosirea la maxim a căii ferate existente poate rezolva traficul în această futuristă zonă metropolitană. Peste 20 ani centrul Clujului va fi un mare muzeu in aer liber, cred eu în mare parte închis circulației auto. Poate chiar mai devreme de atât... Peste 50 de ani, cine știe...
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

StefanCelMare

Cu un metrou și ceva mici ajustări s-ar putea viza o pietonalizare mai extinsă pe centru.
Era vorba de un inel central cu un pod nou la Opera Maghiară...
Ar putea fi pus in discuție dacă s-ar face metroul...
Cu închidere trafic complet între 21 decembrie și str. Avram Iancu / piața Avram Iancu - piața Blaga.
Lăsat doar transportul public, și eventual cei care parchează în zonă (acces pe bază de cartelă, cu plată).

GML

Tre sa vedem oare ceva foraje in zona Pietei Cipariu? Ieri am vazut ceva activitate in zona, putin dupa oare 15.

StefanCelMare

#423
La bază Republicii, primul foraj văzut de mine (prima curte pe dreapta mai sus de intersecția cu Avram Iancu).
Cu panou și tot ce vreți.  O:-) :D  :cheers:

(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

ciprebbe

In sfarsit!
Acu mai trebuie sa se pozeze si Boc in fata unei foreze.
Bine ca se reactioneaza rapid la iesirile in public ale API.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dragos76

Ca să fiu rău, e cam greu să facă o încadrare bună la poza aia :)

subway

Sincer sa fiu eu sunt partizanul respectarii reglementarilor in vigoare, experienta ancestrala ne demonstreaza cu prisosinta ca ori de cate ori s-au incercat ocoliri pe carari de scurtatura efectele au fost dezastruoase...

prd.marius

Quote from: GML on December 02, 2020, 03:00:54 PM
Tre sa vedem oare ceva foraje in zona Pietei Cipariu? Ieri am vazut ceva activitate in zona, putin dupa oare 15.
Da, azi dimineata erau cu vestele GEOSTUD pe ei.

vasile.silion

Foreza e in lucru în Piața Cipariu! Acum am trecut pe lângă ei!
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

ciprebbe

A trebuit API sa iasa public ca Primaria Cluj sa afle de legislatia noua si sa permita forajele fara AC.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

aemil

Astazi i-am vazut in Piata Marasti, atat in giratoriu (F1.14) cat si in fata bibliotecii (F2.15). Au restrictionat o banda pe Aleea Bibliotecii si sunt mai multi muncitori si 2 foreze. Cea dinspre biblioteca nu a fost data jos de ca cea din giratoriu


razvam

B-dul Nicolae Titulescu, Gheorgheni - Foraje Metrou, ieri




razvam

Piata Marasti - Giratoriu/Biblioteca Goga de sus - Foraje Metrou, azi.




neobluenet

La pranz era o echipa cu o foreza si un camion in parculetul de la lacul din Gheorgheni, in dreptul statiei de autobuz de langa caminul de la FSEGA. E bine ca sunt mai multe echipe si lucreaza in paralel, poate reusesc sa termine luna asta.

qionescu1

Aceeași echipă cred și în spate la biserica Sfântul Petru





Powered by API/PUM imgur uploader