[CJ] Infrastructura feroviara urbana Cluj-Napoca

Started by vasile.baciu, August 18, 2015, 11:42:44 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

nicolaem

e acelasi activist? are conturi pe toate platformele sa nu cumva sa rateze cineva informatia dansului.

ca sa nu tind sa cred ca e o noua dezinformare oare ne spune el sau luxxor daca are vreo confirmare de undeva ca e vreo problema sau e ceva de genul "parearea mea"?

sebip

Din materialul clientului citire: "Pe rol avem: certuri masive pe tema reproiectării, acuzații de țeapă, modificare traseu, mutarea sau anularea stației, nerespectarea indicatorilor, extra-întârzieri și costuri, și controale asezonate"

luxxxoor

#1412
sincer, sunt o persoana ce nu are experienta in domeniul cobstructiilor, insa am o atractie spre eficientizare prin infrastructura, am vazut postul asta pe reddit-ul de cluj si am vrut sa vad cat de adevarate sunt ipotezele activistului, intrucat nu am cunostinte in domeniu

probabil voi face o postare despre dezinformare (fie ea si involuntara) in care sa cresc awareness-ul despre cat de usor e sa fii influentat de articole, date si openii bazate pe lucruri neverificate

eu chiar v-as ruga sa demontati argumentele activistului, intrucat aveti cunostintele profesionale necesare

multumesc

nicolaem

Activistul e și aici pe forum. De mai multe ori a dezinformat și credibilitatea lui e scăzută. O fi mare pe FB dar nu aici.
E de datoria lui sa explice.

Altfel ce facem zic și eu că că sub Polus este o mare punga de apa pentru că am văzut demult niste fântâni de apa acolo ale sătenilor. Nu e datoria nimănui să demonteze îngrijorările mele imaginare cu inundarea galeriilor de metrou și nici a DNA sa meargă să caute apa.

Când faci acuzații grave trebuie sa vi cu surse și dovezi.

sebip

Pe Facebook ii credibilitate pentru ca ii admin-ul grupului! Și nici asa acțiunile lui nu au tractiune.

Dar eu zic ca discuțiile despre persoana lui ne arunca grav în off-topic!

StefanCelMare

#1415
@luxxxoor
Nu prea are nimeni cum să demonstreze ceva deoarece nu avem proiectul tehnic.
Însă este greu de crezut că cei care au realizat SF-ul nu au avut idee despre situația de acolo.
Până nu vedem declarații oficiale pe subiect, nu prea avem cum să știm, dar pur teoretic, șansele sunt mici să fie așa omisiune de mare fără o soluție tehnică.
Și eu cred că de fapt oricum trebuia forat acolo, deci sunt șanse mari ca problema să nu existe (oricum trebuiau piloți forați).
Și dacă ar fi ceva omis, teoretic la proiectare se poate remedia, cu ceva costuri poate în plus, dar la proiecte de acest gen, nu e niciodată imposibil să ai costuri neprevăzute.

sebip

Nu cred ca este un ofertant, care la o astfel de lucrare, sa nu fi făcut verificări pe amplasamentele fiecărei statii! Îs punctaje în spatele lor. Ca acuma a fost el la cumpărături și a aflat de piloti, nu înseamnă că restul nu știau de ei.

Nu a știut nimeni ca fiecare detaliu din proiectul tehnic trebuie discutat și informat activistul de Facebook!

Light

Azi s-a semnat contractul în valoare de 211 milioane de lei (~42 de milioane de euro) pentru supervizarea lucrărilor la metrou cu firma Systra – Metrans Engineering.
FB Emil Boc

sebip

Înseamnă că au reușit sa ajungă la Cluj, ca erau pierduți prin aeroporturi!