[CJ] Infrastructura feroviara urbana Cluj-Napoca

Started by vasile.baciu, August 18, 2015, 11:42:44 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Un circ incredibil.
Înțeleg că:
- nu există organizare de șantier
- de fapt, nu doar că nu există, nici nu se știe locul exact al organizării de șantier
- nu există proiect tehnic
- autorizația aia de construire este legal emisă ori ba?

Mai precis ce lucrări încep ei azi?

StefanCelMare

Lucrările la alegerile de duminică :D
Câte alegeri, atâtea starturi de lucrări vor fi.

sebip

#1232
Exista organizare de santier în zona Urusagului (nu știu cum sa atașez poze). Proiect tehnic este, vezi discuțiile de mai sus. Autorizația ii legala, cel putin astăzi nu ii anulată. Faptul ca un individ face postari pe un grup nu înseamnă nimic.
Momentan se începe cu relocarea rețelelor.

klax187

Parca s-a clarificat si cu acea autorizatie.
Ea este doar pt relocarea utilitatilor, daca are sens ce am inteles eu...

sebip

Autorizația ii publica. Ii data pentru construire. Și acuma evident ca se începe cu relocarea de rețele.

Ionut

Quote from: nicolaem on May 31, 2024, 06:40:20 PMdin aceasi sedinta de CL:

Madalina Trică, din echipa de proiectare (METRANS Engineering SRL, cei care au făcut studiile de fezabilitate), a arătat că în cazul proiectului tehnic de la metrou, există finalizată documentația pentru devieri de rețele pentru secțiunea I. ,,Avem și avizul administratorilor de rețele și deja încheiate sub volumele de pereți mulați, astfel încât să derulăm lucrările și să consumăm fondurile europene (...) Proiectul tehnic va fi gata, conform graficului asumat de antreprenor. Acum există proiectele pentru toate rețelele , autorizația de lucrări (volumul de arhitectură total, devieri de trafic (...). Avem și subvolume care au o predare fezată)", au arătat proiectanții.

https://actualdecluj.ro/santierul-de-la-metrou-incepe-cu-devierea-retelelor-de-utilitati-ce-au-declarat-viceprimarul-dan-tarcea-si-proiectantii-despre-inceperea-lucrarilor/

Deci. Proiectul tehnic NU este gata, ăla la care mă refeream eu (structură, stații etc).
Este gata proiectul pentru lucrările la rețelele de utilități.

E cu totul altceva.

Dar tot e bine că am clarificat ce se începe azi.

Ionut

Dați-mi vă rog și mie un link cu autorizația de construire să văd ce se autorizează acolo.

sebip

Cu un search pe google ar trebui sa o găsești. AC 193/21.05.2024

doodoo

#1238
Va rog foarte mult sa nu mai comentati anti-metrou si anti primarie ca va ia in balon nicolaem si inca cativa pentru ca nu sunteti proactivi, naivi, fazani, etc.
Aici ei au nevoie doar de ode, laude, osanale si atat.
Proiectul e ''cel mai perfect'' si totul e lapte si miere, va rog inca o data. Nu exista nici un neajuns intr-atat de mare incat sa faceti vreo critica pe forum, nu asta e rostul discutiilor de aici. Cica...

Eu daca am scos in evidenta niste lucru negative, dar absolut reale, mi se atrage atentia sa stau cuminte si sa aplaud...
Punct.


PS - da, IONUT, asa este - un circ incredibil !! Si asa va fi si de acum incolo, dar unii traiesc doar in randari si nu in viata reala.

klax187

AC-urile emise de CJ Cluj pe Mai 2024 inca nu sunt prezente pe site
https://cjcluj.ro/autorizatii-de-construire-desfiintare-emise/

Nici pe google nu gasesc documentul, doar stiri.



StefanCelMare

Proiectul ăsta este de așa natură încât incită extreme.
Hai să ne calmăm cu toți, și pro și contra, și lăsați toți mesajele anti-persoane o vreme.
Critica întemeiată pe dovezi concrete este că s-a făcut circ electoral. Fără alegeri duminică, nu era nicio deschidere lucrări.
Cum de altfel deschiderea nu va însemna concret lucrări, că doar nu e acolo niciun utilaj de săpat galeriile, s-ar fi aflat dacă era.
Nu este nici proiect tehnic aprobat, după cum subliniază Ionuț.
Deci pe moment, este o comedie pur electorală.
Să nu fiu înțeles greșit, ar fi bine să înceapă ceva, dar realitatea pare să contrazică declarațiile foarte optimiste din presă (cum ar fi cea că se încep lucrările).

shift2rail

Boc sustine ca aeroportul va fi conectat la oras prin tren metropolitan+metrou, exista vreo harta cu acest plan integrat de traansfer la aeroport?
Sau campania electorata ii face sa supraliciteze dincolo de orice limita de rationalitate.

StefanCelMare

Dacă bine rețin, era ceva stație de-asta cu legătură a metroului cu trenul metropolitan în zona IRA, unde metroul va trece pe sub linia de cale ferată.

Ionut

Metroul nu ajunge la aeroport.
La aeroport ajunge trenul metropolitan. Când va ajunge...

Schimbi la IRA, da. Ca să ajungi pe șină la aeroport.