News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CJ] Infrastructura feroviara urbana Cluj-Napoca

Started by vasile.baciu, August 18, 2015, 11:42:44 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ijwtsh

Se poate un admin sa intervina in privinta user-ului @doodoo? Deja e ridicol. Normal ca pentru a construi un metrou o sa ai deranj major in trafic.

Valentin

Eu n-am auzit de metode de construit statii fara deranj, poate doar acolo unde s-a construit infrastructura de tram/train/metro in camp liber pentru dezvoltare ulterioara.

Nu inteleg problema asta cu deranjul, decat ca anumite persoane pun mai presus interesele lor personale decat interesul celorlalti/comun. Eu am trait santierul din D.Taberei de pe M5, iar la momentu respectiv de acolo unde locuiam nu ma ajuta atat de mult linia respectiva... Am trait si devierile de trafic/ TRAFICUL ADEVARAT (inainte de pandemie) in care se chinuiau autobuzele/troleibuzele sa faca 500m/1km in 20-30 minute, am prins si zgomotul/praful produs de santier si evident ca eram suparat/revoltat ca nu se mai termina...
DAR, viata se mai schimba, apar diverse surprize si cu magistrala in exploatare, concomitet cu o alta locuinta si un alt job linia de metrou reprezinta un confort imens, nu mai stai in trafic (acum post-pandemie sincer nici traficul nu mai e la fel de mare ca atunci), ajungi usor dintr-o parte in alta. Chiar NU as vrea sa ma mai gandesc la cum era inainte si asa am ajuns la concluzia ferma ca A MERITAT DERANJUL, poate nu pentru toata lumea, poate nu pentru toate generatiile, dar e incontestabil beneficiul adus si mai ales faptul ca se vor bucura de aceste lucruri si tinerii care nu vor sa petreaca/piarda timpul stand in trafic din cauza orgoliilor unor oameni.

raulbogdan23

Quote from: doodoo on June 04, 2024, 10:00:04 AM- nu a adus la cunostinta populatiei (decat la modul minimalist) faptul ca se va face sapatura deschisa in locatiile statiilor cu efecte majore in blocarea traficului pe arterele principale + afectarea retelelor principale de utilitati din subteran

Citez din ce ai zis "(decat la modul minimalist)" desi mai sus zici ca a tinut ascuns capitole majore. Definiste te rog minimalist. Eu tin minte ca cel putin intr-una din sedintele facute s-a prezentat modul de actionare asupra statiilor cu sapatura deschisa. Poate nu au specificat ei clar ca traficul va avea de suferit in zona, dar te asteptai sa zbori peste sapatura sau cum te gandeai ca se face?

Quote from: doodoo on June 04, 2024, 10:00:04 AM- nu s-a spus faptul ca studiul de trafic aferent pe perioada de santier (minim 15 ani adica...) este in plop si plopul este in aer...o situatie absolut scandaloasa !!!

De unde 15 ani? Daca chiar se incepe acum in 2-3 hai 4-5 ani ai jumate facut, apoi ce o da Domnu' pauza cativa ani in care poti sa dai petrecere la fiecare gura de metrou sau continuare.
Daca esti frustrat din cauza traficului din Cluj, nu trebuie sa te descarci pe metrou. Exista alte proiecte care sunt intarziate si care ar ajuta la decongestionarea Clujului (centura, pasaj Taietura Turcului, etc). Trebuiau incepute acu 10 ani cel putin, facut pe bucati si poate azi aveam o parte gata.


qionescu1

Interesant ce zice Boc, faptul ca sansa metroului de la Cluj a fost echilibrarea in ponderea finantarilor din PNRR pt proiectele verzi si ca initial bugetul asigurat a fost de 900 mil de euro apoi a fost redus la 300. Tocmai de aia nu trebuie sa ne facem probleme de continuitatea finantarii, este exact ce finanteaza comisia. Doar extinderea razboiului, transportul aerian revolutionat (drone) sau alte evenimente deosebite mai pot schimba lucrurile. Iar utilizatorii care se pricep la toate si mai ales la enumerare banala de riscuri mai pot face o lista suplimentara. Cu sau fara ea tot se va face.

https://actualdecluj.ro/ce-a-spus-premierul-ciolacu-despre-chletuirea-banilor-din-pnrr-pentru-proiectele-de-metoru-din-cluj-si-bucuresti/

doodoo

#1219
Quote from: raulbogdan23 on June 04, 2024, 10:53:37 AMPoate nu au specificat ei clar ca traficul va avea de suferit in zona, dar te asteptai sa zbori peste sapatura sau cum te gandeai ca se face?
Tin minte acea sedinta, s-a trecut foarte lejer peste capitolul statii si tot ce presupun ele in teren, eu bineinteles ca m-am prins care e schema, ca doar nu sunt leguma si gandesc, dar cel care facea prezentarea in mod voit a evitat o descriere a urmarilor. Ma rog, pentru mine va deveni capitol inchis cat de curand, m-am saturat de subiect tot mai mult...

Quote from: raulbogdan23 on June 04, 2024, 10:53:37 AMDe unde 15 ani? Daca chiar se incepe acum in 2-3 hai 4-5 ani ai jumate facut, apoi ce o da Domnu' pauza cativa ani in care poti sa dai petrecere la fiecare gura de metrou sau continuare.
Esti pe langa subiect, ori vorbesti la misto doar asa ca sa fie...auzi, cica pauza cativa ani cu petreceri....no comment...
Quote from: raulbogdan23 on June 04, 2024, 10:53:37 AMDaca esti frustrat din cauza traficului din Cluj, nu trebuie sa te descarci pe metrou. Exista alte proiecte care sunt intarziate si care ar ajuta la decongestionarea Clujului (centura, pasaj Taietura Turcului, etc). Trebuiau incepute acu 10 ani cel putin, facut pe bucati si poate azi aveam o parte gata.
Frustrat nu sunt pe traficul de acum, deja sunt obisnuit cu el, mi l-am asumat deja. Au venit foarte multi provinciali aici peste noi, au venit ca la miere, asta a fost dorinta unora, bravo, le-a iesit schema, sa fie sanatosi.
Traficul actual este o rezultanta logica a afluxului de populatie, asta e situatia... Frustrati vom fi cu totii dupa ce vor incepe sapaturile in teren si ne va fi data viata cotidiana peste cap. Variante de trafic pentru perioada asta nu au de unde sa scoata din joben, ca nu sunt scamatori, sa fim realisti...

PS - Nu inteleg de unde au unii atata optimism...Poate ca ei stau in cartiere care nu au treaba cu traficul, nu sunt pe traseul metroului, lucreaza de acasa, nu au copii, etc.

Vad ca mai sus se cere sa fiu banat de admini...exceptional ! :lol:

ariassis

Am auzit de la cel putin 5 taximetristi diferiti despre sapaturile ce urmeaza. Daca ei stiu, informatia a ajuns la cetateni.
Din punct de vedere al impactului, motivul pentru care se sapa e irelevant. Nu trebuie sa mai fi avut lucrari la metrou pentru a ne da seama ce se intampla cand o strada principala e inchisa. Am avut timp de un an inainte de pandemie memo sapat. Dupa cateva luni, lumea s-a obisnuit atat cu cozile imense, cat si cu variantele de alternative. Nu s-a sfarsit lumea pentru nimeni si atunci nu a fost nici macar o varianta alternativa facuta oficial. Si asta nu e caz singular.

raulbogdan23

#1221
Deci a fost cat de cat prezentat subiectul. Nu stiu cat poti sa aloci intr-o prezentare pentru fiecare subiect, dar probabil ai putea sa dezbati 5h pe fiecare chichita din proiect. Poate 90% din participanti nici nu erau interesati de subiect sau nu cunosc ce inseamna lucrari de infrastructura, nu are sens sa plictisesti publicul cu informatii si sa le pierzi interesul si da, poate pentru tine @doodoo nu a fost suficient, puteai sa incerci sa ceri mai multe detalii la registratura sau pe alte cai.

Vad ca nu ajungem la ceva constructiv si e ultimul mesaj pe acesta tema/contrazicere/cum vreti voi sa ii ziceti.

Au fost mai multe proiecte care au sugrumat traficul si am trecut peste, lumea s-a adaptat.
- linia de tramvai (Baritiu, Primaverii, Plopilor, Horea, etc)
- Memo
- 21 Decembrie
- Calea Manastur
- zona Casa de cultura si Avram Iancu
- Regele Ferdinand

doodoo

Quote from: ariassis on June 04, 2024, 11:24:27 AMAm auzit de la cel putin 5 taximetristi diferiti despre sapaturile ce urmeaza. Daca ei stiu, informatia a ajuns la cetateni.
Normal ca ei stiu, fiind intre cei mai afectati. Eu ziceam de omul de rand mai ales, o sa vezi ca o sa apara multi care efectiv vor fi socati ;)
Quote from: ariassis on June 04, 2024, 11:24:27 AMAm avut timp de un an inainte de pandemie memo sapat. Dupa cateva luni, lumea s-a obisnuit atat cu cozile imense, cat si cu variantele de alternative. Nu s-a sfarsit lumea pentru nimeni si atunci nu a fost nici macar o varianta alternativa facuta oficial. Si asta nu e caz singular.
Una e sa ai o strangulare locala si alta e sa o ai pe aproape toata axa est-vest simultan...nu se pot compara situatiile...
Aud ca vor sa bage tot traficul est-vest pe Frunzisului, care si acum la ore de varf abia face fata...

Tomcat1974

Quote from: raulbogdan23 on June 03, 2024, 11:43:04 AMDe ce se sisteaza tramvaiul Manastur - Gata? Eu nu vad nimic pentru a bloca transportul public pe linia de tramvai. Chiar si daca s-ar sista, hai sa fim seriori nu am avut tramvai in Cluj vreo 3-4 ani cand s-a modernizat linia si nu a murit nimeni.

Nu murim nici dacă nu ar fi de loc tramvai.

StefanCelMare

Păcat de tramvai.
La Cluj e și prost implementat comun cu traficul auto, și e și prost operat de CTP cu frecvență de la relativ redusă la redusă.
Asta deși este nr.1 ca mod de transport nepoluant, înaintea troleelor în mod normal. Tramvaiul este cel mai îngust mod de transport public, dacă ar fi pe linii distincte ar aduce cel mai mare beneficiu/mp ocupat.
Păcat că la Cluj e o struțo-cămila.

doodoo

Din pacate la Cluj tramvaiul polueaza masiv FONIC pe anumite portiuni de linie.
Asta de cand au intrat in circulatie vagoanele de la Astra, in schimb cele 4 Pesa Swing poloneze merg ok.

nicolaem

dododule ti sa cerut de mai multe ori sa postezi la subiect dar refuzi asta. ce faci tu e doar lipsa de respect pt noi si propaganda ca si szakas. macar domnul szakas dupa ce spune o minciuna/aberatie dispare o vreme si nu inflameaza discutia cum o faci tu.

ai 100 de postari dar fara exceptie numa te plangi in toate. o sanctiune ai merita. pentru ca m-am saturat sa intru pe forum sa aflu ceva la subiect si sa dau tot de aberatiile tale cum de plangi de orice.

da stim cu totii ca sa faci metrou vei incurca traficul. stim si ca finantarea e incerta. de  ce tot repeti acealsi lucru in zeci de mesaje?o faci ca sa ne convinge de ce anume?

daca ai citi regulile forumului ai intelege singur ca meriti sa fi dat afara.

sincer nu ai ce cauta pe aici, e cu totul altfel de forum de cat crezi tu. doar poluezi traficul

sebip

Astăzi cel puțin era deja pregătită organizarea de șantier în zona Urusagului. Se făceau pregătiri pentru evenimentul de mâine.  :)

ijwtsh


raulbogdan23

Cate utilaje vor fi prezente dupa ziua de azi?  :o