News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Ghicește drumul

Started by bogdymol, March 12, 2013, 10:50:13 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

frunzaverde

Quote from: dr4qul4 on April 11, 2014, 11:37:49 PM
Creta da.
Palmierii (de fapt o intreaga padure) sunt din Vai beach (aproape de Palekastro). Cica ar fi singurii salbatici din Europa.

Insa drumul ce trebuie ghicit nu este intre Sitia si Palekastro.
mai pun odata poza

Skourvoula? Se potriveste pozitia satului si biserica seamana : http://goo.gl/maps/OgOeC
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

dr4qul4

Nope.
hai ca e usor, este unul din cele mai cunoscute locuri din Creta.

Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

igorashu

M-as risca sa spun aici.
Langa Dikteon.

dr4qul4

Bingo. Poza e facuta de la Pestera Psychro, sau Pestera unde s-a nascut Zeus.

Acea campie din fata este Platoul Lasithi si se afla la 900 m altitudine! ca sa ajungi acolo trebuie sa urci pe niste drumuri de munte, foarte stramte, chiar unele cu 1 singura banda pt ambele sensuri. Asfaltul bineinteles ca este in stare perfecta. Am avut un rent-a-car de 1,4/75 martoage, si cu 4 persoane in masina abia s-a tarait pana sus (practic in 20 km urci de la malul marii pana la 1100 metrii).

Locul este recunoscut pentru morile de vant cu ajutorul carora scoteau apa de la zeci si chiar sute de metrii. Totul e pastrat pentru turisti exact ca acum 3000 de ani. Bine, totul este renovat si curat.

dupa ce vezi asta, platoul Bucegilor nu mai pare asa de drept  :lol:
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

igorashu

Da, ciudat de plat locul :)
Presupun ca e randul meu...

pasadia


igorashu

Da:) Asta-toamna, aproape de Scarisoara.

pasadia

Hai sa incerc eu cu o poza atunci:


alinuttt

Dupa tipul de indicatoare as zice ca poza nu e din Romania...Elvetia??

dr4qul4

Mie mi se pare ca arata a balcani.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

frunzaverde

Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

pasadia

#1001
E din Balcani, nu e Macedonia. Ca indiciu suplimentar va pot spune ca e de pe o insula privind spre continent.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

pasadia


pasadia

Vad ca nu a identificat nimeni insula, desi nu sunt atat de multe in Croatia ( :lol: ). In capatul sudic al insulei, cel spre care ma indreptam pe acel drum, e vizibil DN1-ul lor (bine, e numit DN8 la ei) trecand printr-o zona pitoreasca, o adevarata Riviera: