News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Ghicește drumul

Started by bogdymol, March 12, 2013, 10:50:13 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Ionut

Marturisesc ca acum m-ai bagat in ceata complet, habar nu am, nici macar continentul.

prd.marius

Luandu-ma dupa acele "corturi" de deasupra, as zice ceva tara araba?

kitsune

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

prd.marius

Then it must be a 'Flipper Bridge'.... daca are toata constructia aia la capat...

kitsune

#1894
Hong Kong - Macao? Nu. Pe ăla l-am postat pe forum, pe altundeva, prin primăvară
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

stangabriel


kitsune

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

stangabriel


Marius

Intr-o parte e pod, in cealalta e tunel :)

kitsune

Tocmai vroiam să pun Hint #4:





Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

E foarte greu de prins într-o poză întregul complex. Și din păcate nu am poze cu interiorul tunelului, în ultima perioadă am folosit Narita, nu Haneda, deci nu a fost nevoie să traversez (noi descărcăm pe partea de est a golfului). L-am trecut de câteva ori, dar nu aveam telefon ca acum.





Powered by API/PUM imgur uploader

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Tokyo_Bay_Aqua-Line
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Cetatean

fain joc :) hai ca pun si eu cateva:



















Powered by API/PUM imgur uploader

alecu26

Kitsune: la podul din Roterdam o grinda simplu rezemată mai ales e aproape imposibilă. Vorbim de 4...5...6 metri înălțime. Si aveai probleme ori in a trece pe Sub pod...sau a te racord si urca pe el.
Ba mai mult, o grinda simplu rezemată cu "inima plina" adica cu sectiune completa....are toate șansele să nu poată exista ca ar ceda sub greutate proprie.
Asimetria cablurilor vine din înclinarea pilonului.
Din punctul asta de vedere un pod foarte interesant e cel din Sevilla....podul Alamillo. Proiectat de faimosul Calatrava.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

kitsune

#1903
Îți dai seama că am fost sarcastic și am folosit termenul de "grindă simplu rezemată" în sensul de element standard de construcție de pod. Nu am nimic cu nevoia de a trece de pe un mal pe altul, dar parcă mai frumos e când treci cu "stil"  :lol:.
Prin analogie, putem cu toții locui în containere standard (sau în blocuri din prefabricate), dar și standardizarea asta are o limită. Era un film sovietic pe vremuri cu un nene care vine seara, pe strada X, blocul Y, apartamentul Z, intră în casă și constată că nici măcar nu era în orașul lui, dar toate erau la fel, inclusiv cheia se potrivea in broască.

Hmm, surprinzător de ușor de găsit filmul
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

alecu26

Da. Păcat ca am ajuns la grinda simplu rezemată ca e simplu de calculat. Anticii ne băteau la fund cu podurile in arc si in consola.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).