News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Ghicește drumul

Started by bogdymol, March 12, 2013, 10:50:13 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

punktnet

Serialul Killing Eve, filmat si la noi, cladirea e ceva din Bucuresti dar nu-mi vine acum care.

Gata, cladirea e ministerul transporturilor din parcul garii de nord :)
Just kidding.

alecu26

Da...in film era sediu la ceva super agenție secretă rusă. Au filmat chiar si in fata intrări la CNAIR.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

frunzaverde

#1847
@alecu26, ca ai intrebat : Textul respectiv nu e in rusa... Prima litera nici nu exista in alfabet, pare a fi ceva nascoceala a artistului grafic... Restul literelor spun RATTEN/RATTIEN. Cum rusa si toate celelalte limbi slave sunt fonetice, dublarea t-ului e profund inutila, litere duble folosesc doar (si doar uneori) daca transcriu vreun nume strain. Desi cand vine vorba de transcris nume straine, sunt foarte creativi, si cel mai des le adapteaza - cine a fost prin Bulgaria, Serbia sau Ucraina (sau in Grecia, ca si acolo e interesant) se minuneaza de denumirile folosite pe indicatoare pentru destinatii romanesti...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

kitsune

#1848


Nje (Њ њ; italics: Њ њ) is a letter of the Cyrillic script.

din Wikipedia

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

frunzaverde

Cat traieste omul invata... Nu stiam ca sarbii au extra caractere fata de rusi/bulgari...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

kitsune

Hai să intru și eu pe aici, cu varianta "Ghicește podul":





Powered by API/PUM imgur uploader


PS: nu e de la noi din țară, dar e unic în înfățișare, așa că nu ar trebui să fie foarte greu de găsit. Cu toate că eu folosesc mereu apa de sub pod, nu podul propriu zis, așa că perspectiva mea e alta  8)
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

pasadia

Inițial m-a gândit că treci des prin Suez și am presupus că e un pod.peste Suez (nu văzusem vegetația). Așa că m-am dus pe Gmaps doar că sa constat că peste Suez exista un singur pod plus doua tunele. Ceea ce m-am făcut să mă gândesc că până și Egipt are tuneluri rutiere mult mai zdravene decât România.

Revenind, zic doar că nu e vreun pod peste Suez.

qionescu1

@Kitsune
Sa-l zic? Sau sa dau doar un indiciu gen... continentul :)

dr4qul4

credca e in China.Prea rosu. si trenul la fel
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

kitsune

#1854
@pasadia, podul de pe Suez e ăsta:





Powered by API/PUM imgur uploader

@qionescu1, mai stai un pic, chiar e amuzantă chestia cu roșul chinezesc.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

qionescu1


dr4qul4

#1856
India?  nu are cum ca nu sunt oameni sus pe tren :))
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

GrmmrNzi

#1857
Germania, Kiel.

Levensauer Hochbrücken - două poduri peste canalul dintre M. Nordului și Baltică (Nord-Ostsee-Kanal). Cel feroviar este din sec. al XIX-lea.


kitsune

#1858
Da, nu-i China și nici India, e mult mai aproape, tocmai în Germania   :lol: qionescu1 a ghicit primul (dar l-am rugat să mai țină pentru el).
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Levensau_High_Bridge, pod făcut în 1894, modificat apoi în 1954. Podul din spate e din 1984, dar ăla nu iese in evidență estetic.

LE: am găsit și macheta podului original:







Ok. Să continuăm cu una ușoară:





Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

GrmmrNzi

Hai că asta chiar e simplă.

Acolo am aterizat eu cu Atlantisul în episodul final al seriei :)