News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Ghicește drumul

Started by bogdymol, March 12, 2013, 10:50:13 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

pasadia

Adica tot Meridionalii. Nu stiu de ce imi pare a fi piciorul Barcaciului, caz in are e DJ 105F

Hercule

Da, muntele este corect, dar nu e drumul spre Barcaciu (acela poate il pun data viitoare  :lol:). Mai la est.
Deșteaptă-te române!

pasadia

E enervant, ca doar am fost macar odata pe toate vaile alea nordice, dar nu imi amintesc chiar la nivelul asta de detaliu (forma culmilor din zare, daca aveau linie de curent trasa pe vale si pana unde, etc...). Zi-mi si tu macar: ce se vede in spate e linia crestei principale (caz in care suntem in partea estica, pe la Lisa / Dejani), sau doar fata vreunui picior nordic (caz in care am putea fi si pe valea Vistei, sau mai sus de Porumbacu...)?

Hercule

Logica ta e corecta si esti foarte aproape. Poza e dinspre nord, in spate e creasta principala iar in stanga sunt niste "colti" mascati de brazi. Este o manastire foarte aproape...

Sper ca e enervant la modul placut. ;)
Deșteaptă-te române!

pasadia

#1684
DJ102C, pe valea Pojoratei? Colții Brezei și acel schit sunt pe partea stângă a drumului.

LE: dacă am dreptate (și inclin sa cred că am, ce se vede in fundal nu e parte din creasta principala. Doar in dreapta de tot se vede urcarea dinspre est spre Vf. Urlea. Ce se vede in prim-plan e vg. Moșului sau al Mogoșului (not sure care e denumirea corecta).

Hercule

Deșteaptă-te române!

pasadia

Pun eu una mai simplu cu unul dintre putinele (dacă nu singurul pod) care concomitent:

- deservește un DN destul de important (2 cifre, fără litera) cu ceva trafic
- are o platformă de maxim 5 metri, amenajata că o singura banda, generând astfel un pericol constant in trafic.

pasadia

Nimic? Hmmm... hintul ar fi ca, mergand tot inainte vreo 30-40 de km, am ajunge la un viaduct mentioat de curand pe forum (parca chiar pe acest topic).

RobertN

Salutare,

Este DN10, înainte de comuna Teliu (mergând spre Întorsura Buzăului).

pasadia


RobertN

Salutare,

M-am gândit să anim un pic topic-ul ăsta, așa că iată:



Este un drum comunal. În față se merge către întâiul DN al țării  :lol: și către o centrală hidro pe Olt.
În spate este o localitate în care s-a născut străbunicul matern al lui Ion Rațiu (și este cel care a pus bazele colegiului Radu Negru din Făgăraș).  :)

Mulțumesc.

Hercule

DC76 Dragus - Oltet?

Daca ai o poza de acolo spre Fagaras te rog pune-o si aici.
Deșteaptă-te române!

RobertN

Salut!

Da, corect, este DC76, spre Olteț. Mulțumesc pentru răspuns.

Era ceață spre munte sâmbătă dimineață, nu se vedea mai nimic.

Am una făcută anul trecut prin aprilie, dacă te ajută (pe lângă Lisa)  :lol:


Hercule

Continuare cu o poza de pe un DN din Transilvania:



@Robert: merci pentru poza, vroiam una noua ca sa vad daca e zapada pe creasta.

Deșteaptă-te române!

Io

#1694
OT - Hercule, prima zapada a sezonului a cazut acum 9 zile. O palma, s-a topit, acum e liber, a fost chiar caldut pe sus vreo 5 zile. Probabil ca saptamina asta sa cada cea de a doua.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.