News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Ghicește drumul

Started by bogdymol, March 12, 2013, 10:50:13 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Hercule

Dupa cum zice pasadia, fara creasta vizibila e mai greu. As merge pe DJ103F Pojorta - Breaza. :)
Deșteaptă-te române!

RobertN

Salut!

Drumul este DJ104A iar fotografia este făcută la ieșirea din Sâmbăta de Sus către Lisa (cum bine a intuit SILVIUFG).

Mulțumesc  pentru răspunsuri!

Hercule

Am ramas dator cu o imagine asa ca profit ca nu a continuat nimeni:

una foarte usoara la un DN foarte circulat:


si in afara concursului una foarte grea, la un DJ:

DJ e neasfaltat in spatele movilei de pamant (cheia e indicatorul):


imagini ajutatoare de pe acelasi DJ:








Daca e nevoie maine mai pun o imagine de ansamblu de unde e mai usor de ghicit  :)
Deșteaptă-te române!

florin74

1 DN 1 - Clujul vazut de pe Feleac
2. DJ 763( Intre Ic Ponor si Padis) ?


Hercule

1. corect
2. nu, DJ pus de mine e la aprox aceeasi distanta ca Padis fata de orasul meu (Tg Mures) dar in directie opusa. Ca sa nu complic situatia mai pun o imagine ajutatoare - DJ e in stanga. Cine umbla pe munte ar trebui sa recunoasca  O:-)
Deșteaptă-te române!

Io

Calimani? Nu c-as sti pe-acolo ...
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Hercule

Nu, mai la sud cu vreo 60 km.
Deșteaptă-te române!

Io

Bun, s-o luam ca la scoala: muntii vulcanici ai Romaniei sint 6. Oas, Gutii, Tibles, Calimani, Gurghiu Harghita  :D
Asa ca ghicesc Gurghiu  :lol:
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Hercule

N-am zis ca sunt vulcanici. Nu e Gurghiu dar denumirea e foarte asemanatoare. Din muntii din spate "se zice" ca izvorasc doua rauri importante.  O:-)
Deșteaptă-te române!

florin74

#1674
DJ 125?

Io

#1675
^ Ei, atunci e mura-n gura. Muntele Hasmasu Mare (numit si Haghimas). Izvoarele Oltului si ale Muresului sint la distanta mica, citiva kilometri, vreo 4 ore de mers pe jos.
LE - Atunci drumul ar fi DJ 125
LLE - Florin l-a dibuit primul.  :)
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

pasadia

Pff, se vede puțin Piatra singuratica. Dar nu îmi dau seama de unde e prima poza (n-am parcurs DJ-ul mai sus de Balan): bănuiesc că sunt făcute pe lângă Covacipeter?

Hercule

#1677
Corect, DJ125. Poza e facuta in Muntii Giurgeu, trecatoarea Oltului (pasul Kovacs Peter) undeva la vreo 100 m de izvorul Oltului. In poza panoramica in spate cel mai inalt varf Hasmasul Mare si la dreapta vf Acul. Intre ele Piatra Singuratica cam in spatele celor 3 brazi din dreapta, destul de greu de dibuit.



Recomand drumetia la izvorul Oltului, nu prea lunga dar cu un peisaj superb in special primavara cand e plin de branduse. Nu e nevoie de pregatire fizica deosebita.

PS. Atat Muresul cat si Oltul izvorasc din muntii Giurgeu, contrar la ce se invata la scoala cum ca ar fi din Hasmas. Am verificat amandoua  :p

Deșteaptă-te române!

Io

^^^ Am gasit si eu in ultimii ani informatia asta in citeva locuri dar uite n-am stat sa o verific.
Bine ca mi-ai spus sa nu transmit aiurea mai departe ce stiam eu si care pare a fi eronat. Multumesc.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Hercule

Permiteti? Daca tot nu se baga nimeni...

Drum judetean. Un singur hint: din zona geografica de unde s-au mai pus recent poze.
Deșteaptă-te române!