News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Ghicește drumul

Started by bogdymol, March 12, 2013, 10:50:13 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

pelan87

Luandu-ma dupa bordurile de pe margine, eu mizez pe DJ105C, la iesire din Ucea de Jos, catre Ucea de Sus.

RobertN

@pelan87

Corect, acesta este drumul.

Mulțumesc pentru răspunsuri!

pelan87

Multumesc, @RobertN!

Pun si eu o poza cu un drum national, nu stiu daca sa dau indicii (inca) pt ca s-ar putea sa fie destul de usor de ghicit  :)





Powered by API/PUM imgur uploader

razvan96


pelan87

Corect, @razvan96!
Este vorba de viaductul Stanca Teherau, fotografiat de pe lacul de acumulare Siriu.

pasadia

#1640
Ma uit la poza asta si realizez inca odata ce mare spaima trebuie sa fi fost vizavi de tunelele rutiere in randul inginerimii romane de prin anii 1950-1970.

In perioada aia au fost multe drumuri croite de noi in zona lacurilor de acumulare din spatele noilor baraje (pe Buzau, la Bicaz, Portile de Fier, Transfagarasan, etc...). Dar nu numai la noi, ci si la altii. Noi insa am ales sa NU construim tunele, altii au construit cu sutele. Spre comparatie, M5-ul bosniac la sud de visegrad - https://www.google.ro/maps/@43.7446446,19.2150786,1211m/data=!3m1!1e3!5m1!1e4?hl=ro


On-topic: un DN cunoscut și mai ales acei copaci zgribuliți de pe coama care îmi atrag atenția de fiecare data (și când vin din celălalt sens)

alecu26

Pfai...ce cunoscut pare.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Marius

Inconfundabil :), Bunesti.

PS: am stat acum cativa ani o saptamana in Viscri, am trecut zilnic prin Bunesti :)

pasadia


Marius

Poate posta oricine, eu zic pas si de data asta :)

rizzuh


pasadia

In primul rand să cădem de acord că nu e din Romania.

Grecia, pe partea vestica?

pelan87

@rizzuh poate nu ar strica niste indicii  :D
Un drum f ingust si un peisaj specific mediteranean, ca pot fi f multe variante... o insula greceasca (sau chiar Grecia continentala), vestul Italiei, poate chiar Croatia sau Insulele Baleare... greu de ghicit fara un mic indiciu.

JohannDB

Ce-ar fi de ghicit...numai din România ??
Câți de aici de forum au "putut" (cu sau fără pastile de putut) să bântuie prin "alte meleaguri".....??
   Sau este o treabă exclusivistă și atunci....... ne vedem "de altele".....!!
   Cu tot respectul pentru toți....

Hercule

La fel, cu tot respectul, parca nu era voie cu imagini de pe google maps.
Deșteaptă-te române!