News:

.

Main Menu

Ghicește drumul

Started by bogdymol, March 12, 2013, 10:50:13 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

GDPR

#1335
Rece, nu e Ceahlaul.

Indiciul nr 2: drumul se desface direct din drumul national DN1(_). Hai, parca avem colegi care merg pe munte.

Dan74

Avand in vedere indiciul 2 eu inclin sa cred ca e vorba de muntii Baiului, din pacate necunoscand zona nu pot spune mai mult.

GDPR

Nu, am zis DN1(), nu DN1. Aveti variante de la DN10 la DN19.

pasadia

Nu e in Baiului sau Ciucas, imi cunosc zona. Mai degraba as zice a e Creasta Cocosului in Maramures sau pe undeva prin Apuseni (insa varianta asta pica dat fiind indiciul cu DN 1X).

dragos76

Apuseni nu, e altitudinea o idee mai mare, se vede și jnepenișul cam mare de pe creastă.
Să fie în Călimani?

GDPR

Nu, nu sunt nici Calimanii.

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

comisarul

#1342
^^

Muntii Grohotis ?

pasadia

De fapt, daca stau bine sa ma gandesc, n-ar trebui sa exclude Ciucas-ul. Are sanse sa arate asa vazut dinspre Valea Stanii sau de prin Tabla Butii. Dar tot cred ca e undeva mai la nord.
Gardul ala imi sugereaza Moldova. Sa fie Hasmasul vazut din est, de pe undeva dintre Tarcau si Comanesti?

GDPR

Am zis ca nu Cheia, deci Ciucas si Grohotis se exclud. Nu e nici Hasmasul sau Rodnei. Dar incepeti usor sa va apropiati.

comisarul

Muntii Calimani, aproape de cariera de sulf ?

GDPR

Am zis mai devreme ca nu e vorba de Calimani.  ;) Hai, ca nu e greu, ati gasit voi drumuri in Africa :)

comisarul

Ultima incercare : Maramuresului zona Cearcanu ?

GDPR

Intotdeauna ultima incercare este si cea buna. :) Intr-adevar, e vorba de drumul forestier de pe valea Cercanelu, care incepe din DN18, intre Borsa si statiune. Formatiunea stancoasa de pe Cearcanu se numeste "Creasta Cocosului", fiind evident alta decat cea din Gutai.  ;) Va invit sa descoperiti zona, e foarte frumoasa.

Hercule

Am gasit si pe GM: link Adrian, e randul tau la poza.

PS Cat ai urcat cu masina si cat pe jos? Nu de alta dar in descrierea traseului de pe site-ul www.turismmaramures.ro zice:
Quote
Avertismente: zonă pastorală, stâne cu numeroși câini ciobănești agresivi, fără jujeu; habitat al viperelor comune și melanice; atenție la camparea cu cortul – habitat de urși.
Deșteaptă-te române!