News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

Iti da impresia asta pentru ca pe lotul vecin, au ... uitat sa pună parapete lateral. Dar și ca dincolo este ceva rigola betonata.

gruia88

O intrebare la minutul 2:35 este spatiul de servicii , acolo nu se poate realiza si un acces din acel drum judetean?

Cred ca am mai vazut in Ungaria daca nu ma insel access din drum local in Saptiu de servicii si de acolo in Dex .






Powered by API/PUM imgur uploader

Ionescu Marius

NU se poate, pentru că Nu mai este parcare de odihna , vor ieșii sau intra toți cetățenii din zona de pe  DEx, și nu vrei te trezești cu o mașina cu 100km/h trecând pe lângă tine, gata-gata să te spulbere, fiind afară din propria mașina ! :D

gruia88

Si cred ca si pe A2 la noi este ceva , cu Peco si acces din exterior :)

Pui limita de 30 , faci drumul pe exterioul parcarii doar un sens , ceva limitatoare .

Eu cred ca solutii se gasesc dar dorinta sa fie  :-[  , eu o vad utila pentru locuitorii din Pielesti si satele adiacente , zona aeroport Craiova ,Magnolia ,Metro nu mai sunt nevoiti sa se duca pana pe centura si sa se intoarca sau sa coboare de la Bals.





Powered by API/PUM imgur uploader

Ionescu Marius

Pe viitor: dacă se cere de către locuitori din zonă,  dacă sunt deschiși la sugestii si  modificări cei de la CNAIR, dacă sunt fonduri .... cine știe când se poate ?!

naivu

Este ceva de genul acesta la spațiul de servicii de la Pianu (pe A1 la vreo 10km vest de Sebeș). Mi s-a părut f OK

oneLess

Drumurile județene au indicativul pe fond albastru.

IonutPad

Eu sunt curios ce soluții de calmare a traficului vor adopta la intrarea în oraș (Strada Teilor). De sus se vede foarte bruscă trecerea asta de la două benzi + acostament la una singură și curbată la aproape 60 de grade.

gruia88

La cum gandesc ai nostrii local aici de CALmare de CALmic numai de CAL sa fie .

Acum si pe topic , acolo nu s-a mai facut nici o imbunatatire, daca o sa se descarce Str Teilor - Str Toamnei o sa fie jale la intersectia cu Str Bariera Valcii .

Probabil majoritatea traficului o sa se descarce in centura, nu are rost sa se complice acolo doar daca sunt localnici , plus ca traficul greu clar intra pe centura.

snackhunter

Au modificat totusi ceva, au pus semafor la intersectia Str. Toamnei cu Str. Bariera Valcii. Inca nu e functional. :lol:

gruia88

Cand o sa fie functional si T1 deschis o sa fie coada de pe Express :) , asa au pus la Piata Chiriac semafor cand au dat drumul era coada din Strada Caracal.

Tony7Y

Nu prea are treaba comparatia asta. La Piata Chiriac au pus un semafor care bloca traficul pe drumul ce avea prioritate inainte. Aici, poate o sa incurce cumva traficul pe Bariera Valcii, dar o sa fie de mare ajutor pentru cei care ies de pe Str. Toamnei, unde se face coada chiar si acum, fara DEx. Cu traficul din DEx descarcat in Teilor/Toamnei, traficul pe Toamnei e posibil sa-l depaseasca pe cel de pe Bariera Valcii.

Si eu am zis ca mare parte din trafic o sa fie descarcat pe centura, dar trebuie sa fim constienti ca tot o sa fie multi care o sa intre pe Teilor, chiar daca nu stau in zona. Daca pleci din zona de vest a orasului, ocolesti vreo 3km sa ajungi in giratoriul de pe centura, fata de varianta Teilor/Toamnei.

Ionut

Drumul Expres DEx12 Colonești-Pitești (Oarja/Catanele) - 06.09.2024 - UMB - filmare completă


voicul

Eu zic ca pana la Albota e gata ... desi cantiatea de muncitori UMB (lipsa in mod special) nu prea da incurajari pentru asta.
Poate vin de la TM, dar au au 1 saptamana de pauza.

hummingbird

Se pare ca trag tare pana la Albota sa fie siguri ca inaugurează ceva anul asta aici, iar pana la A1 au șanse mari sa finalizeze structurile, chiar terasamentele și sa le rămână asfalt și finisaje pana prin martie-aprilie. Astfel lasă la final de an vreo 30 camioane aici și restul vor merge sigur la A7.