News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 16 Guests are viewing this topic.

daniel321

#5865
Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson2 Lot1 UMB Parcare si Pod Saru 14122021













Powered by API/PUM imgur uploader


Powered by API/PUM imgur uploader

SniperGuy

Multumesc mult pentru explicatii (Daniel si reed) si pentru filmari! Pe partea de urcare, catre Slatina, pe podul Saru (pe partea dreapta) se vad niste "ceva-uri" transparente. Acelea sunt tot panouri sau e un fel de gard de protectie de sarma sau ceva asemanator?

daniel321

''(pe partea dreapta) se vad niste "ceva-uri" transparente. Acelea sunt tot panouri sau e un fel de gard de protectie de sarma sau ceva asemanator?'' Sunt niste cadruri metalice cu plasa de sarma protectie ptr pasari zbutatoare, probabil ca partea stanga este arie protejata...

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DEx12 Tronson2 Lot2 UMB Sub Traversare Dn64 Ganeasa 14122021


ciprebbe

Sper sa deschida circulatia dupa ce muta traficul feroviar pe podul asta(+terminat DX) si sa nu tina inchis DX-ul pana vor face si podul de pe actualul aliniament de CF; nu de alta dar ne prinde vara pana mai fac un pod si muta inapot traficul feroviar.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

RobertH

Pai podu asta nou ramane. Nu revine la vechiul aliniament.

Hercule

In filmarea de mai sus cu podul Saru, se monteaza panouri antifonice in debleu si pe o parte a podului unde nu este nicio casa pana in zare. Care este rolul acestora?
Deșteaptă-te române!

SniperGuy

Din discutiile trecute, raspunsul scurt ar fi ca asa sunt noile normative. Sunt foarte multe locuri unde se vor monta aceste panouri si aparent nu au nici un rost sa fie montate acolo.

Din comentariile de pe Youtube:
QuotePentru ca, mai nou se pun si in zonele cu padure, nu numai in cele din apropierea zonelor locuite, iar pe partea aceea este padurea Saru !
QuoteSunt arii protejate si necesita panouri fono...

TibiV

Mda...

Dupa cum se stie, pasarile colibri care populeaza "din greu" padurile si campiile din Romania, sunt foarte sensibile la zgomotul masinilor....  :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Fenrir

A specificat Daniel mai devreme de ce monteaza panourile si plasele. Pentru pasari zburatoare si animale umblatoare.  O:-)

TibiV

Este clar ca UMB executa proiectul aprobat.

Dar se pare ca proiectul ia in considerare niste scenarii neverosibile.
Ati vazut vreodata o zburatoare cu "altimetrul" reglat "pe nivelul solului"?!?!...

Adica (in cazul unui debleu) pasarea nu zboara direct "de pe malul A pe malul B", ci urmeaza V-ul debleului?!?!
(intra in picaj, dupa aia urca abupt...)

Ce au facut acolo este o solutie pentru viaducte (care pot depasi inaltimea uzuala de zbor a inaripetor), nu pentru deblee...
Dar deh, asta scria in SF+CS, asta fac oamenii...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Siciltir

^ S or fi gândit sa aibe si funcție de parazapezi in deblee?

pasadia

Asa m-am saturat de atitudinea asta de micsorare a importantei protejarii mediului. Da, exista o multime de pasari care zboara foarte jos - pasari care oricand pot fi prinse in vartejul lasat de un tir sau de un autocar. Ce imi pare rau e ca nu am filmarea de acum vreo 3 ani cand intr-o seara am avut parte de o pasare mare (estimez ceva de genul unui cocos de munte) ametit si dezorientat pe linia dintre B1 si B2 pe A1 centura Sibiu sensul spre Sebes. Biata pasare, inca traia, ocolita fiind de masini, dar era complet incapabila sa plece de acolo.

Sa mai pomenesc de numarul de carcase de vulpi intalnte peste tot? Nu exista calatorie de 500 de km in care sa nu am ocazia sa vad cel putin una. Pe bune, daca nu va intereseaza sa protejati fauna, ganditi macar ca va protejati propriile masini.

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DEx12 Tronson 2 UMB Lot2 Pod Peste Raul Olt Si Balta Milcov 14122021


elphax

cat timp nu avem ecoducte, si gardurile nu sunt intretinute, vom avea tot timpul animale lovite. animalele mari cam trec de gardurile astea amarate , de asta avem nevoie de ecoducte.

deci revenim la beneficiar care ar fi bine sa mai scoata niste bani la inceput ca sa evite probleme ulterioare.

macar in PNRR sunt niste conditii pe directia asta din ce am vazut